ZDENĚK RŮŽIČKA: Když vydrží hlasivky, tak chci hrát další dvacítku

Zdeněk Růžička: Když vydrží hlasivky, tak chci hrát další dvacítku

SPS slaví šňůrou s dalšími punkovými harcovníky E!E 20 let existence. Jak bys toto dvacetiletí stručně charakterizoval?

Jsem rád, že jsem SPS před dvaceti lety založil, nezávidím kapelám, který začínají v téhle době. Těch 20 let bylo fakt nezapomenutelných, jak za komunismu, tak po revoluci. Doufám, že jsme lidem naší hudbou něco řekli a dík všem našim fanouškům.


Kterou etapu z historie kapely by sis z těchto dvou dekád zopakoval?
Určitě rok 1992, to byla super doba.


Kdyby ses měl rozhodnout, který z vašich hitů Máma a Ruská máš raději, který by to byl a proč?

Tak to opravdu nevím. Máma je o kamarádovi, kterého vyhodili rodiče z domu. To si prožilo asi hodně punkerů. Ruská, to je zase okupace osmašedesátým. Obě dvě mají nějaký kouzlo ...


SPS patří k ikonám českého punkrocku, jak se to promítá do tvého života, pomineme-li víkendy strávené na cestách a pódiích? Uživí tě hudba?

Děláme s Honzou „Skleníkem“ všechno okolo SPS, takže to po víkendu nekončí, kapelou se zabýváme celý týden. Uživit hraním se nedá, nehrajeme za takový peníze jako jiný komerční kapely.


Všiml jsem si, že na koncerty s sebou občas bereš také svoje děti. Myslíš, že Tě jednou budou následovat?

Beru, ale spíš na letní fesťáky. Byl bych rád, kdyby to aspoň jeden z nich po mě vzal, ale nutit je nemůžu. Na punku ale vyrůstají.


Jak vlastně hodnotíš současné dění na hudební scéně z pohledu punkera, který dobře pamatuje euforii po otevření hranic před dvaceti lety?

Doba je jiná. Tenkrát punkeři drželi mnohem víc spolu, chodilo se na každý koncert. V současnosti sem jezdí mraky kapel, což je dobře, ale člověk nestíhá všechno sledovat. Na druhou stranu je dobře, že vyrůstají nové mladé kapely, dost z nich se mi líbí.


Na obalu vašeho alba God save the President se objevil po vzoru legendárního singlu Sex Pistols vystřiženými písmeny přelepený obličej Václava Havla. Jaké jsou tvoje sympatie k současnému prezidentu Václavu Klausovi či k dalším osobám v české politice?

Jeho názory jsou podivný, je to člověk zahleděný sám do sebe. A naši politici? Banda lidí, kterým nejde o naší republiku, ale o vlastní koryta. Co víc dodat?


Připravujete DVD 20 let SPS. Co všechno na něm váš fanda najde?

Bude to sestřih průřez historií kapely od roku 1988 až po 2008. Ještě to není hotový, je s tím dost moc práce.


Jak dlouho to chceš na pódiích vydržet, život muzikanta je náročný?
Opravdu nevím. Koncerty mě fakt baví a energie mám dost, fanoušků stále přibývá, za což jim moc děkujeme. No, když vydrží hlasivky, tak další dvacka ...

 

(rozhovor původně vznikl pro www.vkrabici.cz)

 

Martin Višňa


26.3.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 59   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3
 

Diskuse ke článku - ZDENĚK RŮŽIČKA: Když vydrží hlasivky, tak chci hrát další dvacítku

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-59
komár
komár - 30.3.2009 23:29

Skunx:ale to uz sme uplne jinde.zacal sem s tim ze je zajimavy ze medvědovi - největšímu antifa bojovníkovi tady absolutne nevadi ze jeho idolska kapela na kterou chodil ve svejch idealnich devadesatejch letech ma za kamose nacky(ruzicka).Nejspis si to jako legenda muze dovolit.

 
komár
komár - 30.3.2009 23:27

Skunx:a jak to souvisi s tim, ze ty lidi sou nackove?a ne zadny skomoleniny. pan Lobo například vyhrával svoje extra třída hity na srazu delnicky strany.

 
Skunx
Skunx - 30.3.2009 23:09

komár: Jo a mimochodem...thor steinera...sem u nás viděl i na diskouších smajlik - 10 další důkaz zmatený doby!!!.....(Teď už tě prudim jen tak ze srandy)....Sám musíš uznat že dneska vzniká i mnoho skomolenin subkultur který k sobě ani nějak nepasujou ...

 
Skunx
Skunx - 30.3.2009 23:05

Jo apolitik sem je mi jedno kdo si co tvrdí na věci si dělám vlastní názor!!!......a zmatenou dobu mi fakt nevymluvíš!!!

 
komár
komár - 30.3.2009 22:53

Skunx:i kdyz ty jak to tak vypada budes pan apolitik (Hlavne ze je zaba ).takze to cenu resit.smajlik - 23

 
komár
komár - 30.3.2009 22:49

Skunx :aha.takze pan Lobo ze squad 96 neni nacek.noc to je mi novinka.hovada ve steinarech taky nejsou nazi.nojo.zmatená doba je holt zmatena doba.boze mujsmajlik - 11

 
Skunx
Skunx - 30.3.2009 22:12

komár: N to zase pozor oni nejsou náckové...ono že je někdo do prava ještě neznamená že to zákonitě musí bejt nácek...akor v tejhle zmatený době kdy jde všechno se všim spojit....

 
komár
komár - 30.3.2009 21:48

Skunx:to je fakt.pred lety me prudili komousi tak ted budu nacek.to dava smysl kamosmajlik - 20

 
Skunx
Skunx - 30.3.2009 21:20

Lord.Alex: Musim s tebou souhlasit!!!!

Hele asi takhle lidi ze Squad 96 co v SPS hráli taky uznávaji RAC...ale je to tak trochu kvůli něčemu jinčímu než jinde ve světě stačí se kouknout zhruba dvacet let zpět :-))

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 30.3.2009 17:15

JJ celkem souhlas no:-) prostě lidi z kapel tyhle kraviny neřeší a všechno je to jen divadýlko, ale lidičky to baští holt. Nácek, punker, hoper, diskant,tecznař, hlavně že je zábava přece ne, tak to má bejt!

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-59