ZDENĚK RŮŽIČKA: Když vydrží hlasivky, tak chci hrát další dvacítku

Zdeněk Růžička: Když vydrží hlasivky, tak chci hrát další dvacítku

SPS slaví šňůrou s dalšími punkovými harcovníky E!E 20 let existence. Jak bys toto dvacetiletí stručně charakterizoval?

Jsem rád, že jsem SPS před dvaceti lety založil, nezávidím kapelám, který začínají v téhle době. Těch 20 let bylo fakt nezapomenutelných, jak za komunismu, tak po revoluci. Doufám, že jsme lidem naší hudbou něco řekli a dík všem našim fanouškům.


Kterou etapu z historie kapely by sis z těchto dvou dekád zopakoval?
Určitě rok 1992, to byla super doba.


Kdyby ses měl rozhodnout, který z vašich hitů Máma a Ruská máš raději, který by to byl a proč?

Tak to opravdu nevím. Máma je o kamarádovi, kterého vyhodili rodiče z domu. To si prožilo asi hodně punkerů. Ruská, to je zase okupace osmašedesátým. Obě dvě mají nějaký kouzlo ...


SPS patří k ikonám českého punkrocku, jak se to promítá do tvého života, pomineme-li víkendy strávené na cestách a pódiích? Uživí tě hudba?

Děláme s Honzou „Skleníkem“ všechno okolo SPS, takže to po víkendu nekončí, kapelou se zabýváme celý týden. Uživit hraním se nedá, nehrajeme za takový peníze jako jiný komerční kapely.


Všiml jsem si, že na koncerty s sebou občas bereš také svoje děti. Myslíš, že Tě jednou budou následovat?

Beru, ale spíš na letní fesťáky. Byl bych rád, kdyby to aspoň jeden z nich po mě vzal, ale nutit je nemůžu. Na punku ale vyrůstají.


Jak vlastně hodnotíš současné dění na hudební scéně z pohledu punkera, který dobře pamatuje euforii po otevření hranic před dvaceti lety?

Doba je jiná. Tenkrát punkeři drželi mnohem víc spolu, chodilo se na každý koncert. V současnosti sem jezdí mraky kapel, což je dobře, ale člověk nestíhá všechno sledovat. Na druhou stranu je dobře, že vyrůstají nové mladé kapely, dost z nich se mi líbí.


Na obalu vašeho alba God save the President se objevil po vzoru legendárního singlu Sex Pistols vystřiženými písmeny přelepený obličej Václava Havla. Jaké jsou tvoje sympatie k současnému prezidentu Václavu Klausovi či k dalším osobám v české politice?

Jeho názory jsou podivný, je to člověk zahleděný sám do sebe. A naši politici? Banda lidí, kterým nejde o naší republiku, ale o vlastní koryta. Co víc dodat?


Připravujete DVD 20 let SPS. Co všechno na něm váš fanda najde?

Bude to sestřih průřez historií kapely od roku 1988 až po 2008. Ještě to není hotový, je s tím dost moc práce.


Jak dlouho to chceš na pódiích vydržet, život muzikanta je náročný?
Opravdu nevím. Koncerty mě fakt baví a energie mám dost, fanoušků stále přibývá, za což jim moc děkujeme. No, když vydrží hlasivky, tak další dvacka ...

 

(rozhovor původně vznikl pro www.vkrabici.cz)

 

Martin Višňa


26.3.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 59   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3
 

Diskuse ke článku - ZDENĚK RŮŽIČKA: Když vydrží hlasivky, tak chci hrát další dvacítku

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-59
Lord.Alex
Lord.Alex - 6.4.2009 23:16

No šak tady na těch SPS vidíte, že těmhle akpelám je nějakej punk u zadku a jde jim jen o prdel a klidek, a to je bezva a kéž by takový byli všechny kapely a lidi. Já to plně podporuju. Proč by někdo, kdo má rád punkrockovou muziku nemohl kamarádit s náckem a naopak. Je to o lidech, a pokud máš něco v hlavě, tak neni problém. Jen tak dál! United:-))

 
Skunx
Skunx - 2.4.2009 19:42

Medvěd: Vim vim :-))....To byl jen můj objektivní názor smajlik - 10

 
Medvěd
Medvěd - 2.4.2009 19:40

Skunx: Kámo to byl jen a pouze příklad,však tady Bzučák určitě ví která bije :-))))

 
Skunx
Skunx - 2.4.2009 19:37

Hele brumlo řešit tady českou Oi! scénu počátku 90tejch let nemá cenu každej o tom ví svoje (bla bla bla) :-)).....Všechny ty kapely byli složený ze starejch punx.....A pokud Jde třeba o Tři Sestry tak málokdo ví že Kytarista Nikotin produkoval desku Braníku a dokonce v něm i čas hrál :-))......Mě už to stejně přijde směšný...to je pořád do kola :-)))...

 
Medvěd
Medvěd - 2.4.2009 19:22

Za to dám klidně ruku do ohně !!!!!! Tím bych tuhle nesmyslnou debatu ut'al.....

 
Medvěd
Medvěd - 2.4.2009 19:20

Komáre,já z toho taky nejsem dvakrát v rauši,že i tyto individua z řad fašos mají pořád nějaký "vztah" ke kapele SPS,to mi věř !!! Opravdu mě to štve,že tací kreténi se dokáží pod jakou koliv stupidní záminkou hlásit k této kapele.Ale to se nedá nic dělat. Chtěl bych říci jedno a to asi tohle.Zdendu (Růžičku) znám docela dobře a vím,že on se od nich plně distancuje a nějaká spojitost s faškama s jeho osobou je takřka nesmysl.On opravdu nemůže za to,že během několika hodně let co se na scéně pohybuje,se najdou "lidé" co navštěvují koncerty SPS a tam veřejně propagují tyhle zvrácené ideologie,tomu se v některých případech bohužel nedázabránit,natož předejít.

Celkově si myslím,že to co jsi tu napsal je jedna veliká píčovina !!! Tohle dokáže opravdu každý.S tímhle,dávno omýlaným tématem by si mohl v klidu vyrukovat třeba na kapely jako jsou Zona A,či Šanov 1,popřípadě i Tři sestry,tam si myslím,že začátkem devadesátých let to bylodocela hodně aktuální,proč ? Zkus se třeba podívat do historie a hnedle budeš vědět,však jen ty další kapely,které se Sestrama hrály mluví za vše !!! Ted' myslím kapely jako Orlík,My - lay,Krátkej proces,Valašská liga a mohl bych jmenovat dála dál..

Ale ještě zpět k SPS. Tuhle jsem byl na jednom nejmenovaném koncertě a jestli ti něco říkají bývalí muzikanti této úderky jako byli bicák Karel Zelenka a nebo Jiří Šebek,víš o koho jde ? ...ale to není ve finále podstatné,tam šlo hlavně o to,že oba na sobě měli věci od značky,která,jak sám určitě víš podporuje nácky - Thor Steinar.Když budu mluvit za sebe,tak tohle jsem od tenkrát člénůSPS nečekal a bylo mi opravdu smutno,že něco takového na sebe vzali !!!! No nedalo mi to a kluků jsem se šel zeptat,jakej k těm hadrům co mají na sobě mají postoj a nebo názor.Zelenka říkal,že tak nějak neutrální,ale že se mu některé názory například NO zamlouvají.Nic,řekl jsem mu k tomu své,dál jsem to neřešil,páč by to nemělo cenu.Šéba říkal,že tu bundu někde dostal a že se mu líbí,takže jí měl na sobě... docela pro mne chabé odůvodnění a cítil jsem mé strany nad oběmi docela lítost,že došlo až na tohle... neuděláš nic,každý svého štěstí strůjce že :-)

A ted' naposledy.Zdenda a i zbylá část kapely nemá s náckama a jim podobnejma kreténama nic společného.Za to dám kl

 
krishniczka
krishniczka - 2.4.2009 18:39

komár: nekoukej na to tak úzce, jak koukáš...

 
komár
komár - 1.4.2009 19:48

Medvěd:já opravdu né

 
Medvěd
Medvěd - 1.4.2009 19:34

komár: A ty né ?

 
komár
komár - 1.4.2009 19:32

ze ma mezi nima kamose

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-59