TELEX - ROZHOVOR PRO PUNK.CZ

TelexKilčo: Popiš jak a kdy skupina TELEX vznikla.

Bouša: Pokud se bavíme o TELEXU, musíme zároveň mluvit o NOVODURU, protože z něj vlastně TELEX vykrystalizoval a hlavně v počátcích TELEXU byl repertoár totožný. VZNIK novoduru se datuje asi do roku 1984, založil jsem jej spolu s basákem a od počátku vznikal jako punková kapela. Martin Horský – basa, Miloš Vondráček – bicí, Jirka Král – kytara, Pavel Ouředník – kytara, Karel Bouša – zpěv.Po zákazu Novoduru v roce 1985, odchází oba kytaristé a nahrazují je Matěj Štěpánek a Zbyšek Milanovský a tahle sestava prakticky fungovala po celou éru Telexu. Název Telexu byl jednou změněn na ARMAVIR a to v době, kdy byl Telex zakázaný..

Kilčo: Pamatuješ si na váš první koncert? Proběhlo všechno v pohodě nebo vám dělali fízlové dusno, jak bylo za komančů zvykem?

Bouša: První koncert byl skvělej (v té době to vlastně byly tancovačky – tzv.zábavy), přijely mraky punkáčů, přestože se nic neplánovalo a termín akce se šířil šeptandou a dopisy. První akce byla naprosto v lati, protože bolševici ani benga zatím netušili, o jakou muziku se jedná a jaký lidi na to chodí. Problémy nastaly asi po druhé akci.

Kilčo: Proč tě při tvorbě i v osobním životě ovlivnil punk? Bylo v době, kdy jste začínali lehké být punkerem? Myslíš si že dnešní punkeři to mají lehčí než tenkrát?

Bouša: Já jsem asi jako každý v tý době poslouchal nahrávky Sabbatů, Nazaretů, Párplů, atd. Až do tý doby, než se mi do ruky dostalo LP Sex Pistols – Never Mind …a to byl totální zlom. Od tý doby doby (asi rok 1979) jsem punker. Začalo mě zajímat všechno co s punkem souviselo ( hudba, móda). Ta doba dřevních začátků byla kouzelná. Odřená kožená bunda (vepřovice) po tátovi, starý kalhoty po dědovi (mimochodem, kousali jako prase), řetězy z Kovomatu (železářství), obojek z chovatelských potřeb, doma vyráběné placky…Jo a mimochodem najvíc na to byly háklivý metaláci na plzeňsku a kdykoliv jsem byl takhle vymustrovaném zjevil na nějakým bigbítu, tak jsem hned dostal na držku. Dneska je to už normální a veřejnost si zvykla, takže málo kterej punker svojí vizáží nakrkne svoje okolí.

Kilčo: Kde jste měli zkušebnu a jak často jste zkoušeli? Byli jste díky tomu co jste dělali pod nějakým stálým dohledem policajtů? Měli jste třeba problémy i v práci nebo ve škole?

Bouša: Novodur měl zkušebnu v takové podzemní místnosti Klubu mládeže a s Telexem se zkoušelo u mě v práci (tajně) v kanceláři ředitele. Mě osobně fízlové komplikovali život hodně, hlavně později v době, kdy už jsem měl rodinu, nastaly doslova existenční problémy. Výslechy, vyhrožování, vyhazovy z práce. Naštěstí se mě můj šéf vždycky zastal, takže jsem nemusel odcházet. Mimochodem to byl asi jedinej fakt slušnej komunista, se kterým jsem se v životě setkal.. Výborně jsme si spolu rozuměli, ačkoliv jsme byli každém na opačným břehu řeky! Co hodin jsme spolu prodiskutovali na téma politika! Asi právě proto mě vždycky podržel.

Kilčo: Zvali tě fízlové často na výslechy?

Bouša: Měl mě na starost jeden STBák VESELOVSKÝ a neustále mě otravoval život. Byl to takovej diskotékovej týpek. Poslal jsem ho nakonec do hajzlu. Doufám že shnije v pekle!!!

Kilčo: Jaký problém jste s fízly zažili? Třeba na koncertě kde jste hráli?

Bouša: Asi největší průser byly Volenice. Tenkrát přijeli mraky lidí a byli tam až ze Slovenska. Koncert vůbec nezačal, poldové lidi sbírali už na nádraží ve Strakonicích a cpali do antonů. Volenice byly zašpérovaný desítkama fízlů, kteří všechno fotili a odváželi k výslechům. Lidi museli odevzdávat křiváky, stahováky i osobní věci!!! Dokonce jim oholili číra!!! Druhej den o tom mluvilo rádio SVOBODNÁ EVROPA ( "štvavá " stanice proti režimu), a to byl náš konec. Taková byla doba! A to by dnes někteří chtěli, aby se vrátili Komančové zpátky?? FUCK YOU!!! Některé akce proběhli relativně dobře. Fakt jen relativně, a to tehdy když lidi nebyli otravováni od policajtů. Nás trápili pořád!

Kilčo: Popiš čtenářům punk.cz, co všechno předcházelo tomu, aby se mohl koncert vůbec uskutečnit?

Bouša: Musel se sehnat někdo, kdo se nebál v místním hostinci nebo kulturáku akci uspořádat. Většinou se to maskovalo pod hlavičku místního SSM, zahrádkářů nebo hasičů. Ale i to byl problém, protože soudruzi roznesli široko daleko upozornění aby nás nikde nepořádali. Pamatuju si, že v jedné obci obecním rozhlasem nabádali občany, aby si pozamykaly baráky a domácí zvířectvo. Co moje paměť sahá nevzpomínám si, že by někde udělali návštěvníci nějakej bordel, protože jim bylo jasný, že by vlastně ublížili kapele a tím pádem by příště další akce nebyla.

Kilčo: Stávalo se, že byla produkce před nebo v průběhu akce policií znemožněna?

Bouša: Většinou to rušili tak dva dny před akcí, abys nestačil podniknout nějakou protiakci

 

kilčo a bouša

Aktéři rozhovoru Kilčo a Bouša

 

Kilčo: Chodili na tehdy pořádané punkové akce třeba i skinheadi?

Bouša: V dobách Novoduru jezdil jedinej, škoda že už si nepamatuju jeho jméno ( DLOUHEJ – Petr Zborník, poznámka autora). Jezdil s píseckejma punkerama. Byl vždycky v sále vyjímečnej. Pleška, ohrnutý džíny, kšandy, tričko 4Skins. Měřil dva metry, takže nešel přehlédnout. Byl na každé akci. Na Telexu už to bylo jiný, v pozdější době jsem i já sám vypadal jako skin.

Kilčo: Bylo vaše publikum jako taková velká rodina?

Bouša: Naprosto v pohodě. To víš, že v tom množství lidí se občas našlo pár blbečků, kteří nevěděli kolik bije, ale lidi si je srovnali sami. Jako příklad bych uvedl situaci, kdy jednou někdo rozbil okno v sále a hospodskej byl tudíž nasranej. Asi tři punkeři obešli sál a vybrali do půllitrů tolik peněz, že si mohli nechat v sále vyměnit ne jedno ale hned deset oken! Sám hospodský mi potom řekl, že tohleto ještě nezažil.

Kilčo: Myslíš si, že tenkrát spolu lidi drželi více pohromadě než v současnosti?

Bouša: Určitě. Ta příhoda s oknem je toho příkladem. Dneska by ty kluky asi každém vyfuckoval. Nevzpomínám si, že by se na Telexu porval někdo kvůli tomu, že má číro nebo řepu.

Kilčo: Se kterými kapelami jste vystupovali?

Bouša:Na těch zábavách sami. Bylo to peklo prát do lidí pět hodin takovej nářez. Mnohdy jsme byli na konci sil, ale ty lidi si to zasloužili a nás to zase bavilo. Později s námi hrál Šanov nebo S.P.S.

Kilčo: Kdo skládal texty a jaká byla jejich témata?

Bouša: Texty byla moje parketa, později občas něco přinesl i Matěj. Tématika byla tradiční: politika, život, strasti a radosti.

Kilčo: Jaké vaše skladby byly u vašeho publika nejoblíbenější?

Bouša: V počátcích to byly Covery od The Exploited, každý je znal, jelikož to měl doma nahraný nebo na desce. Potom v Telexu, když jsme udělali vlastní věci, tak se toho líbilo moc. Ale mi jako kapela máme nejraději Skejtbortovou  Růženu, ta nás vždycky nakopla. Posluchači  hodně chtěli: Chlastala, Temelínskou, Zabijáky, Emila, Růženu…Asi se jim na to dobře pogovalo.

Kilčo: Jak to bylo za komančů s možností pořídit si svojí oblíbenou kapelu na nějakém hudebním nosiči?

Bouša: Mezi lidma toho kolovalo spousta, ale kvalitou to stálo většinou za hovno, protože to byly nekvalitní nahrávky z vystoupení. Mezi lidi jsme roztáčeli kazetu Řeznickém krám. V ČSSR se punk nenosil, takže nic. Občas se nechalo něco koupit v Praze ve středisku polský kultury. Poláci byli vždycky o krok dál.

Kilčo: Karle, je pro tebe tenhle styl pořád životní cestou?

Bouša: Ano, jsem stále punker.

Kilčo: A třeba nějaká změna hudebního stylu, o tom si neuvažoval?

Bouša: Po Telexu jsme s basákem postavili HC mlátičku L.D. Totenkopf a pak jsem měl Rockandrollovou  Lucky 4, a nyní zpívám v kapele CARLOS a jeho kojoti.

Kilčo: Kolik máte nahrávek? Trvá zájem o vaše nahrávky i v současné době?

Bouša: Když se nebudeme bavit o amatérských nahrávkách natočených na různejch akcích, tak to byla kazeta Řeznickém krám. Tuším, že vznikla v roce 1987 a nahrávala se lidem na dodané kazety zdarma. My sami jsme jich natočili moc a moc, dál si to lidi hodně kopírovali mezi sebou, takže jich kolovalo po světě asi hodně. BLACK POINT ji zařadil do svého programu a myslím, že jí vydává dodnes. Potom jsme u strakonického labelu Kulisáka records vydali CD Punk Radio, které se točilo ve studiu českobudějovického rozhlasu. Náklad byl asi 500 kusů a vyprodal se okamžitě. V roce 2002 vydal kamarád 2 CD Takový to bylo…., na kterém je komplet materiál z kazety Řeznickém krám + živák + rozhovory s Telexem. Náklad 100 ks se prodal a dodnes to zájemcům dodělává. Také existuje video Telex, které obsahuje záznamy ze starých i novějších vystoupení, atd.

Kilčo: Plánujete do budoucna vydat ještě něco dalšího?

Bouša: NEPLÁNUJEME.

Kilčo: Působí členové Telexu v současné době v nějakých kapelách?

Bouša: Jak jsem říkal, já jsem v KOJOTECH. Matěj, pokud zrovna není v blázinci, tak džemuje s místníma hipíkama. Jinak ostatní  členové nemají žádné hudební tělesa.

Kilčo: Jaký je tvůj vztah k tetování? Pokud kladný, kolik věcí máš na sobě a jaké motivy jsou ti blízké?

Bouša: Tetování to je moje!!! Za ty léta jsem potetovanej celej. Břicho,hrudník, rukáv pravej i levej, záda, ledviny. Mám old school a biomechaniku. Každým rokem navštěvuji český i zahraniční tetovací přehlídky, a sám jsem pár známech taky tetoval. Nyní 4.4.2009 ve Strakonicích pořádáme již sedmý ročník TATOO JAM ( celostátní přehlídka tetovacích salónů).

Kilčo: Byl někdo z vaší kapely vegetariánem nebo veganem?

Bouša: Nic pro nás, my sežerem  i syrový maso. Ať si každý tloustne po čem chce. Proti gustu žádnej dišputát.

Kilčo: Poskytoval si již někdy v minulosti rozhovor pro nějaký časopis?

A – Kontra, Sračka, Šot a nějaký slinty se objevily v Gramorevue, Bangu a Melodii.

Kilčo: Jak se podle tebe vyvíjí scéna v čechách? A jak to vypadá na strakonické scéně?

Bouša: Každopádně se to hejbe dopředu, a to nejen kvantitativně, ale hlavně kvalitativně. Strakonice jsou městem zaslíbeným HC, takže tu převažují bandy orientující se tímto směrem, ale ani punkeři se tu neflákají.

Kilčo: Určitě sleduješ anketu na webu PUNK.CZ. Naši uživatelé dokazují hlasováním, že opravdu stojí o vaše vystoupení. Vlastně se tento rozhovor  uskutečnil kvůli otázce, kterou ti položím na závěr. Jak to vypadá s budoucností a existencí vaší kapely? Chystáte nějakou akci?

Bouša: TELEX is Dead!!!

Kilčo: Chceš vzkázat něco punkerům na webu punk.cz?

Bouša: Držte  pohromadě a věřte si.

Karle díky za rozhovor a měj se famfárově.


FOTOGRAFIE TELEXU

KŘEST CD

BLACKPOINT 

 

Připravil: Kilčo


19.3.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 54   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,1
PUNK 1,1

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - TELEX - ROZHOVOR PRO PUNK.CZ

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-54
mrtvola ©
mrtvola © - 20.3.2009 22:09

Martin Suicide: máničky dělaly taky dobrou muziku, nech na hlavě. Si vem třeba takového Franka Zappu, nebo Boba Dylana a tak, dobrých kapel bylo v šedesátých letech mraky. Navíc to byli opravdoví muzikanti a žádné počítačoví roboti. A navíc hippies byli hustě nalevo. Láska a mír, jen se tak nějak povalovat, hulit , chlastat a šoustat & poslouchat muziku a tak..... podpora v nezaměstnanosti, tatíček stát se o nás postará :-))) To by se ti mělo líbit, ne?

Máš pravdu v tom, že máně byly u nás starší a věděly, jak to chodí. Nicméně jsme si s kapelou zahráli na pár akcích s máničkama a proběhlo to naprosto v pohodě. Androuši se v opilosti naučili i hustě pogovat ;-)))) A puberťáci jsme tehdy už nebyli, už nám bylo dost nad dvacet.

Nedivím se, že ti nedělá problém poslouchat Crass a Screwdriver. Obě dvě kapely se situují někde mezi ultralevicí a středem. S nějakou pravicí, či dokonce ultra-pravicí nemají nic společného, když už jsme se dostali k těm politickým věcem, nebo co..... 
Martin Suicide
Martin Suicide - 20.3.2009 15:48

Skunx: Oživovat dnes Telex by byla asi trochu moc velké křeč a myslím že Karel si je toho moc dobře vědom, raději koukněte na jeho současnu kapelu :)
Mrtvola: Pokud budu mluvit o hudbě, tak tzv. české máničky a jejich produkce je pro mě "brrr" dnes stejně jako v roce 1984. Cítím hudbu, image i vše okolo prostě naprosto jinak... Co se týče jejich zásluh o undergroundovou kulturu tady je to něco uplně jiného a maj můj respekt, ale co se týče hudby žádnej, nemám potřebu poslouchat pro mé uši příšerné kapely za jejich zásluhy. Další věcí je že většina punks v 80's byli v zásadě puberťáci, zatímco "máničky" to byla většinou záležitost lidí o dost starších, kteří věděli oč běží, co se týče spousty věcí kolem undergroundové kultury. každopádně byla to tehdy taková koalice z nouze ve většině případů :)
Co se týče politických věcí, prezentuji svůj názor, nikoliv univerzální pohled na punk.. nemám problém poslouchat ani Crass ani Skrewdriver, ale prostě to čemu se říká "pravice" v pohledu na fungování společnosti a státu je na naprosto opačném spektru vidění světa něž je ten můj. Ale tohle je stejně hudební subkultura tak je to trochu fuk, to je fakt :)

 
joHyk
joHyk - 20.3.2009 14:30

winďas: přesně...comeback tehlech kapel je podle mého názoru prostě zabíjení legend. HNF jsou stejně jako telex prostě legenda, kapely který sou spojený s tim tuhym undergroundem a ovlivněný tou všiváckou dobou ve který hráli...jasně, mrzí mě, že jsem je nezažil, a že je na živo neuvidim...ale na druhou stranu je to asi dobře.

 
joHyk
joHyk - 20.3.2009 14:27

Kilčo: kurva...vždyť to by byla škoda. Já to nemyslel jako nějakej útok nebo kritiku, byl to jen muj názor na "comebacky" legendárních kapel. Člověk to zná z desek, z dokumentů, z vyprávění...A je prostě jasný, že když se ta kapela dá po letech do hromady, je to už v podstatě kapela jiná. Lidi se měněj, to je prostě fakt....Kolikrát mi už comeback nějaký kapely přinesl ohromný zklamání.

 
Radovan
Radovan - 20.3.2009 14:25

joHyk: vidím to stejně , např:. HNF to samé říkají

 
Skunx
Skunx - 20.3.2009 14:02

Kilčo to rozhodně nedělej ....... Seš ten kdo to tady táhnul sám a nakonec ses zasloužil o to aby se to tu znovu rozjelo..... smajlik - 10 Za což ti patří obrovský díky!!!

Jinak ten TELEX by nastoupit ještě měl........Sem jednoznačně pro!!!

 
Linkos
Linkos - 20.3.2009 12:28

joHyk: ja si to nemyslim

 
Kilčo
Kilčo - 20.3.2009 12:01

joHyk: Už to nebudu řešit, to ti slibuju. Nebude to dlouho trvat a vyseru se tady na všechno. Jako ten Špína. Howgh.

 
joHyk
joHyk - 20.3.2009 11:25

hele jak tady furt řešíte koncert TELEXU...já je mám moc rád, obduvuju je, ale jsem naprosto proti tomu, aby se dávali dohromady kvůli koncertu. Je to legenda, která je pro spousta punkerů srdeční záležitostí. Podle mě, kdyby ted zahráli, tak pro starý punkx "to kurva už nebude to, co to bejvalo" a pro nás, co jsme je nezažili "to bude uplně normální punk"...Nebo si to aspoň myslim.

 
Radovan
Radovan - 20.3.2009 9:43

Banjo: určitě nevolam zpatky potom režimu, jen sem chtěl říct že tenkrát si lidi vážili každé utajené akce a neohrnovali nad vším nos jak dneska, protože se z punku stala důležitá zbytečnost pro internetovou generaci-to nemělo být nějaké moralizovaní nebo rozdávání rozumu-zřéjmě jsem to špatně napsalsmajlik - 2

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-54