TELEX - ROZHOVOR PRO PUNK.CZ

TelexKilčo: Popiš jak a kdy skupina TELEX vznikla.

Bouša: Pokud se bavíme o TELEXU, musíme zároveň mluvit o NOVODURU, protože z něj vlastně TELEX vykrystalizoval a hlavně v počátcích TELEXU byl repertoár totožný. VZNIK novoduru se datuje asi do roku 1984, založil jsem jej spolu s basákem a od počátku vznikal jako punková kapela. Martin Horský – basa, Miloš Vondráček – bicí, Jirka Král – kytara, Pavel Ouředník – kytara, Karel Bouša – zpěv.Po zákazu Novoduru v roce 1985, odchází oba kytaristé a nahrazují je Matěj Štěpánek a Zbyšek Milanovský a tahle sestava prakticky fungovala po celou éru Telexu. Název Telexu byl jednou změněn na ARMAVIR a to v době, kdy byl Telex zakázaný..

Kilčo: Pamatuješ si na váš první koncert? Proběhlo všechno v pohodě nebo vám dělali fízlové dusno, jak bylo za komančů zvykem?

Bouša: První koncert byl skvělej (v té době to vlastně byly tancovačky – tzv.zábavy), přijely mraky punkáčů, přestože se nic neplánovalo a termín akce se šířil šeptandou a dopisy. První akce byla naprosto v lati, protože bolševici ani benga zatím netušili, o jakou muziku se jedná a jaký lidi na to chodí. Problémy nastaly asi po druhé akci.

Kilčo: Proč tě při tvorbě i v osobním životě ovlivnil punk? Bylo v době, kdy jste začínali lehké být punkerem? Myslíš si že dnešní punkeři to mají lehčí než tenkrát?

Bouša: Já jsem asi jako každý v tý době poslouchal nahrávky Sabbatů, Nazaretů, Párplů, atd. Až do tý doby, než se mi do ruky dostalo LP Sex Pistols – Never Mind …a to byl totální zlom. Od tý doby doby (asi rok 1979) jsem punker. Začalo mě zajímat všechno co s punkem souviselo ( hudba, móda). Ta doba dřevních začátků byla kouzelná. Odřená kožená bunda (vepřovice) po tátovi, starý kalhoty po dědovi (mimochodem, kousali jako prase), řetězy z Kovomatu (železářství), obojek z chovatelských potřeb, doma vyráběné placky…Jo a mimochodem najvíc na to byly háklivý metaláci na plzeňsku a kdykoliv jsem byl takhle vymustrovaném zjevil na nějakým bigbítu, tak jsem hned dostal na držku. Dneska je to už normální a veřejnost si zvykla, takže málo kterej punker svojí vizáží nakrkne svoje okolí.

Kilčo: Kde jste měli zkušebnu a jak často jste zkoušeli? Byli jste díky tomu co jste dělali pod nějakým stálým dohledem policajtů? Měli jste třeba problémy i v práci nebo ve škole?

Bouša: Novodur měl zkušebnu v takové podzemní místnosti Klubu mládeže a s Telexem se zkoušelo u mě v práci (tajně) v kanceláři ředitele. Mě osobně fízlové komplikovali život hodně, hlavně později v době, kdy už jsem měl rodinu, nastaly doslova existenční problémy. Výslechy, vyhrožování, vyhazovy z práce. Naštěstí se mě můj šéf vždycky zastal, takže jsem nemusel odcházet. Mimochodem to byl asi jedinej fakt slušnej komunista, se kterým jsem se v životě setkal.. Výborně jsme si spolu rozuměli, ačkoliv jsme byli každém na opačným břehu řeky! Co hodin jsme spolu prodiskutovali na téma politika! Asi právě proto mě vždycky podržel.

Kilčo: Zvali tě fízlové často na výslechy?

Bouša: Měl mě na starost jeden STBák VESELOVSKÝ a neustále mě otravoval život. Byl to takovej diskotékovej týpek. Poslal jsem ho nakonec do hajzlu. Doufám že shnije v pekle!!!

Kilčo: Jaký problém jste s fízly zažili? Třeba na koncertě kde jste hráli?

Bouša: Asi největší průser byly Volenice. Tenkrát přijeli mraky lidí a byli tam až ze Slovenska. Koncert vůbec nezačal, poldové lidi sbírali už na nádraží ve Strakonicích a cpali do antonů. Volenice byly zašpérovaný desítkama fízlů, kteří všechno fotili a odváželi k výslechům. Lidi museli odevzdávat křiváky, stahováky i osobní věci!!! Dokonce jim oholili číra!!! Druhej den o tom mluvilo rádio SVOBODNÁ EVROPA ( "štvavá " stanice proti režimu), a to byl náš konec. Taková byla doba! A to by dnes někteří chtěli, aby se vrátili Komančové zpátky?? FUCK YOU!!! Některé akce proběhli relativně dobře. Fakt jen relativně, a to tehdy když lidi nebyli otravováni od policajtů. Nás trápili pořád!

Kilčo: Popiš čtenářům punk.cz, co všechno předcházelo tomu, aby se mohl koncert vůbec uskutečnit?

Bouša: Musel se sehnat někdo, kdo se nebál v místním hostinci nebo kulturáku akci uspořádat. Většinou se to maskovalo pod hlavičku místního SSM, zahrádkářů nebo hasičů. Ale i to byl problém, protože soudruzi roznesli široko daleko upozornění aby nás nikde nepořádali. Pamatuju si, že v jedné obci obecním rozhlasem nabádali občany, aby si pozamykaly baráky a domácí zvířectvo. Co moje paměť sahá nevzpomínám si, že by někde udělali návštěvníci nějakej bordel, protože jim bylo jasný, že by vlastně ublížili kapele a tím pádem by příště další akce nebyla.

Kilčo: Stávalo se, že byla produkce před nebo v průběhu akce policií znemožněna?

Bouša: Většinou to rušili tak dva dny před akcí, abys nestačil podniknout nějakou protiakci

 

kilčo a bouša

Aktéři rozhovoru Kilčo a Bouša

 

Kilčo: Chodili na tehdy pořádané punkové akce třeba i skinheadi?

Bouša: V dobách Novoduru jezdil jedinej, škoda že už si nepamatuju jeho jméno ( DLOUHEJ – Petr Zborník, poznámka autora). Jezdil s píseckejma punkerama. Byl vždycky v sále vyjímečnej. Pleška, ohrnutý džíny, kšandy, tričko 4Skins. Měřil dva metry, takže nešel přehlédnout. Byl na každé akci. Na Telexu už to bylo jiný, v pozdější době jsem i já sám vypadal jako skin.

Kilčo: Bylo vaše publikum jako taková velká rodina?

Bouša: Naprosto v pohodě. To víš, že v tom množství lidí se občas našlo pár blbečků, kteří nevěděli kolik bije, ale lidi si je srovnali sami. Jako příklad bych uvedl situaci, kdy jednou někdo rozbil okno v sále a hospodskej byl tudíž nasranej. Asi tři punkeři obešli sál a vybrali do půllitrů tolik peněz, že si mohli nechat v sále vyměnit ne jedno ale hned deset oken! Sám hospodský mi potom řekl, že tohleto ještě nezažil.

Kilčo: Myslíš si, že tenkrát spolu lidi drželi více pohromadě než v současnosti?

Bouša: Určitě. Ta příhoda s oknem je toho příkladem. Dneska by ty kluky asi každém vyfuckoval. Nevzpomínám si, že by se na Telexu porval někdo kvůli tomu, že má číro nebo řepu.

Kilčo: Se kterými kapelami jste vystupovali?

Bouša:Na těch zábavách sami. Bylo to peklo prát do lidí pět hodin takovej nářez. Mnohdy jsme byli na konci sil, ale ty lidi si to zasloužili a nás to zase bavilo. Později s námi hrál Šanov nebo S.P.S.

Kilčo: Kdo skládal texty a jaká byla jejich témata?

Bouša: Texty byla moje parketa, později občas něco přinesl i Matěj. Tématika byla tradiční: politika, život, strasti a radosti.

Kilčo: Jaké vaše skladby byly u vašeho publika nejoblíbenější?

Bouša: V počátcích to byly Covery od The Exploited, každý je znal, jelikož to měl doma nahraný nebo na desce. Potom v Telexu, když jsme udělali vlastní věci, tak se toho líbilo moc. Ale mi jako kapela máme nejraději Skejtbortovou  Růženu, ta nás vždycky nakopla. Posluchači  hodně chtěli: Chlastala, Temelínskou, Zabijáky, Emila, Růženu…Asi se jim na to dobře pogovalo.

Kilčo: Jak to bylo za komančů s možností pořídit si svojí oblíbenou kapelu na nějakém hudebním nosiči?

Bouša: Mezi lidma toho kolovalo spousta, ale kvalitou to stálo většinou za hovno, protože to byly nekvalitní nahrávky z vystoupení. Mezi lidi jsme roztáčeli kazetu Řeznickém krám. V ČSSR se punk nenosil, takže nic. Občas se nechalo něco koupit v Praze ve středisku polský kultury. Poláci byli vždycky o krok dál.

Kilčo: Karle, je pro tebe tenhle styl pořád životní cestou?

Bouša: Ano, jsem stále punker.

Kilčo: A třeba nějaká změna hudebního stylu, o tom si neuvažoval?

Bouša: Po Telexu jsme s basákem postavili HC mlátičku L.D. Totenkopf a pak jsem měl Rockandrollovou  Lucky 4, a nyní zpívám v kapele CARLOS a jeho kojoti.

Kilčo: Kolik máte nahrávek? Trvá zájem o vaše nahrávky i v současné době?

Bouša: Když se nebudeme bavit o amatérských nahrávkách natočených na různejch akcích, tak to byla kazeta Řeznickém krám. Tuším, že vznikla v roce 1987 a nahrávala se lidem na dodané kazety zdarma. My sami jsme jich natočili moc a moc, dál si to lidi hodně kopírovali mezi sebou, takže jich kolovalo po světě asi hodně. BLACK POINT ji zařadil do svého programu a myslím, že jí vydává dodnes. Potom jsme u strakonického labelu Kulisáka records vydali CD Punk Radio, které se točilo ve studiu českobudějovického rozhlasu. Náklad byl asi 500 kusů a vyprodal se okamžitě. V roce 2002 vydal kamarád 2 CD Takový to bylo…., na kterém je komplet materiál z kazety Řeznickém krám + živák + rozhovory s Telexem. Náklad 100 ks se prodal a dodnes to zájemcům dodělává. Také existuje video Telex, které obsahuje záznamy ze starých i novějších vystoupení, atd.

Kilčo: Plánujete do budoucna vydat ještě něco dalšího?

Bouša: NEPLÁNUJEME.

Kilčo: Působí členové Telexu v současné době v nějakých kapelách?

Bouša: Jak jsem říkal, já jsem v KOJOTECH. Matěj, pokud zrovna není v blázinci, tak džemuje s místníma hipíkama. Jinak ostatní  členové nemají žádné hudební tělesa.

Kilčo: Jaký je tvůj vztah k tetování? Pokud kladný, kolik věcí máš na sobě a jaké motivy jsou ti blízké?

Bouša: Tetování to je moje!!! Za ty léta jsem potetovanej celej. Břicho,hrudník, rukáv pravej i levej, záda, ledviny. Mám old school a biomechaniku. Každým rokem navštěvuji český i zahraniční tetovací přehlídky, a sám jsem pár známech taky tetoval. Nyní 4.4.2009 ve Strakonicích pořádáme již sedmý ročník TATOO JAM ( celostátní přehlídka tetovacích salónů).

Kilčo: Byl někdo z vaší kapely vegetariánem nebo veganem?

Bouša: Nic pro nás, my sežerem  i syrový maso. Ať si každý tloustne po čem chce. Proti gustu žádnej dišputát.

Kilčo: Poskytoval si již někdy v minulosti rozhovor pro nějaký časopis?

A – Kontra, Sračka, Šot a nějaký slinty se objevily v Gramorevue, Bangu a Melodii.

Kilčo: Jak se podle tebe vyvíjí scéna v čechách? A jak to vypadá na strakonické scéně?

Bouša: Každopádně se to hejbe dopředu, a to nejen kvantitativně, ale hlavně kvalitativně. Strakonice jsou městem zaslíbeným HC, takže tu převažují bandy orientující se tímto směrem, ale ani punkeři se tu neflákají.

Kilčo: Určitě sleduješ anketu na webu PUNK.CZ. Naši uživatelé dokazují hlasováním, že opravdu stojí o vaše vystoupení. Vlastně se tento rozhovor  uskutečnil kvůli otázce, kterou ti položím na závěr. Jak to vypadá s budoucností a existencí vaší kapely? Chystáte nějakou akci?

Bouša: TELEX is Dead!!!

Kilčo: Chceš vzkázat něco punkerům na webu punk.cz?

Bouša: Držte  pohromadě a věřte si.

Karle díky za rozhovor a měj se famfárově.


FOTOGRAFIE TELEXU

KŘEST CD

BLACKPOINT 

 

Připravil: Kilčo


19.3.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 54   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,1
PUNK 1,1

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - TELEX - ROZHOVOR PRO PUNK.CZ

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-54
Martin Suicide
Martin Suicide - 21.3.2009 11:34

mrtvola: No to je mů j problém se Zappou, fůra desek který jsou totálně podivný, ale myslím že by se dal z toho vytáhnout dobrej best of ... . Rolling Stones miluju a vlastně zjišťuji že čím jsem starší tak je mám radši :).. Možná počátek stařecké demence, stárnutí prej začíná ve 27mi jsem četl na internetu, tak težko soudit :)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 11:31

Myslím si, že když má nějaká kapela chuť znovu hrát a má něco říct, tak ať klidně hraje. Docela jsem byl překvapený, jakým způsobem to Telex rozjeli. Udělat si přehrávky jako zábavová kapela bylo asi opravdu to nejlepší řešení. Teda do té doby, než to příslušné instituce odhalily a kapele zakázaly hrát. Ale to už měli velmi slušné posluchačské zázemí.

Dobrá práce ;-)

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 21.3.2009 11:29

mrtvola: PS. Po ránu píšu jako prase, tak se omlouvám za překlepy a chyby. Sobotní ráno není ideální na jakoukoliv tvorbu, navíc jsem jestě neměl kafe a cigáro :).

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 11:27

Martin Suicide: pohoda, každý to vidíme trochu jinak, ale vlastně o nic nejde, máš pravdu. Já mám k těm šedesátým letům dobrý vztah, protože jsem vyrůstal v době, kdy vrcholily a přerůstaly do punkové revoluce, nebo co. Vlastně na válech od Beatles a Rolling Stones jsem se učil hrát na kytaru. K Zappovi jsem se dostal až někdy před 15-20 lety. Před tím mě moc neoslovoval, bylo tam na můj vkus zbytečně moc sól. No a pak jsem si koupil celou jeho diskografii ;-) Tak třetina desek se nedá poslouchat, zbytek je super. Ale je to otázka vkusu, jasně.

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 21.3.2009 11:19

mrtvola: Ano v záležitosti národního socialismu máš naprostou pravdu. tem přiklad jsem použil jako příklad subkulturního protipólu, což tyhle kapely naprosto transparentně representují a navíc na rozdíl od svejch následovníků obě se dají poslouchat / Ani jedna není nějakej můj top, prostě 2 jména v seznamu vinylů který mi ležej v polici/. Vlastně se o politických věcech ani nemám náladu dohadovat, protože ve většině případů je to asi tak jako dohadovat se o náboženství.. debaty který nikem nevedou. Stojím názorově uplně jinde než ty, ale to je vlastně fuk
Když se vrátím k muzice, pro mě jsou tím nej ze šedesátých let beatový kapely v ouzkejch oblecích a jejich pár akordový, melodický písničky. Zappa respekt ale představa že bych si to pustil z desky ? Prostě to není můj šálek čaje :(

 
Medvěd
Medvěd - 21.3.2009 10:59

Nevím no.když budu mluvit sám za sebe,tak jsem jednoznačně pro aby TELEX vystoupil !!! Nějak mě tak připadá,že kapela tohodle ražení mě osobně na scéně velice chybí a tak i nějak prahnu třeba úrávě po tom,aby ač na třeba jeden koncert kapela vystoupila.

Pohhřbívání legend ? To si myslím,že je jeden velký nesmysl.Už nějakej ten pátek slýchávám od punx,že by dali cokoliv aby si je alespoň ještě jednou mohli poslechnout.Pro mě tahle kapela znamenala opravdu hodně.Atmosféru jakou dokázali udělat například na Antifestu mě už nikdo nikdy z hlavy nevymaže !

 
Radovan
Radovan - 21.3.2009 10:33

ja už bych to tady nějakou pravici levici na Telex článku neřešilsmajlik - 2

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 9:56

Linkos: už skoro dva roky se vám tady snažím vysvětlit, že národní socialismus toho má s pravicí společného velmi málo. To, že se řadí do ultrapravice, je jen taková fikce, která se hodí do krámu všem levicovým intelektuálům. Jednalo se a jedná se v prvé řadě o jednu z podob socialismu, která je postavena na národnostním principu (na krvi a půdě, jak hlásal ideolog nacismu Alfred Rosenberg třeba v Mýtu XX. století) a bojuje proti kapitalismu a komunismu. Tak tomu bylo v III. říši a tak je tomu dodnes, viz DS. Hitlerovo Německo mělo na tu dobu v Evropě naprosto nevídanou sociální politiku (placená dovolená, mateřské příspěvky, podpora v nezaměstnsnosti....), tím si získali dělnickou třídu. Jednalo se o řízené hospodářství na základě čtyřletých ekonomických plánů, které vypracovávalo Goeringovo ministerstvo.

Screwdriver se hlásili k národnímu socialismu, jsou to tedy levičáci. Politické postoje Crass byly také hodně nalevo. I když, jak jsem už někde psal, anarchismus má hodně blízko k ultrapravici ( anarchokapitalismus, libertariáni...). Dělení na pravici a levici není kokotina, jen už to není tak jednoduché jako za francouzské revoluce. Dnes už existují třírozměrné modely,
které zkoumají vztah k několika aspektům najednou: svoboda, stát, individualismus, kolektivismus, volný trh, řízený trh, náboženství, ideologie, demokracie, diktatura, atd.

 
Linkos
Linkos - 21.3.2009 1:51

mrtvola: no asi by tam tezko psaly: chceme poslat zidy do koncentraku,stejne tak komunisty,anarchisty a ty fetky taky. Pochybuju ze by byli schopni prinest "lepsi svet"... Sou to keci jak svin,jaka nova kultura, vzit zase opakujou to co x podobnych pred nima,akorat se snazej tomu dat hav neceho novyho a vznesenyho.
Nevim jak pro tebe,ale pro me predstavujou Crass a Screwdriver,celkem protipoly...
A to deleni na levici a pravici je taky kokotina...

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 1:15

Martin Suicide: toto je podle tebe ultrapravice? Mládežnická organizace Dělnické strany......

http://www.delnickamladez.cz//muj-svetonazor


Můj světonázor

Má generace představuje novou kulturu, která převezme zodpovědnost za vedení této země.

Hlásím se k národnímu socialismu.

Odmítám současný kapitalismus a předešlý komunismus. Tyto ideologie vážně poškozují principy zdravé společnosti.

Věřím v kulturní revoluci – definitivní odklon od materialismu a návrat k tradičním hodnotám, které jsou v rovnováze mezi hmotou a duchem, mezi materialismem a idealismem.

Národně socialistická revoluce vychází z mého srdce, nezatíženého materialismem ani jiným otroctvím, způsobeným mocí kapitálu, tříd nebo korporací.

Jako člen Dělnické mládeže budu pracovat pro změnu myšlení lidí, protože jedině tak mohu docílit změn hodnot ve společnosti, v souladu s mým světonázorem.

Tento můj dějinný úkol je nevyhnutelný pro lepší budoucnost a jednotu národa, k zachování důstojnosti lidské bytosti.

LETÁK Můj světonázor

Poznámka: Každý člen Dělnické mládeže se k výše uvedenému prohlášení přihlásí svým vlastnoručním podpisem na legitimaci hnutí. Průkaz DM tak nebude sloužit jen k identifikaci člena, ale i jeho životního postoje.

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-54