Bobby Floutek - rozhovor pro Punk.cz

Boby Floutek - rozhovor pro Punk.czZdravím kapelu Punk Floid, představovat vás našim čtenářům je asi zbytečné, spíš nám vy představte vaši novou desku, která poměrně nedávno vyšla u Papagáje. Co na ní najdeme?

Bobby: Nové řadové cd se jmenuje Underground a vyšlo přesně 5.10.2010. Najdeme na něm 12 písniček. Album je trochu odlišnější od předchozích. Je pestřejší v tempech, textech i aranžích. Ale to musí každej poslechnou a posoudit sám.

Deska je už nějakou dobu venku, jaké jsou zatím na ní ohlasy? A už se na ní zrodil nějaký opravdový hit, který lidi chtěj slyšet na každém koncertě? Osobně tam pár kandidátů mám.

Bobby: Tak určitě titulní Underground, ten hrajeme od vydání na každým koncertě. Podle délky koncertu zařazujeme 3-10 songů z nového cd. Uvidíme časem co bude nejoblíbenější u fanoušků.

Plánujete natočit třeba videoklip? Pokud ano, k jaké písničce?

Bobby: S klipem to máme složitější – rozhodně chceme nějakej natočit, ale rádi bychom, aby byl na dobré úrovni a nemuseli jsme se za něj stydět i třeba s odstupem pár let – chce to dobrej námět, vhodnou písničku, dobrej nápad…

Přišlo mi, že jste se na „Undergroundu“ odprostili od takových těch klasických punkových klišé a deska působí alespoň na mě svěže. Byl to účel, vyhnout se těm věčným tématům punkových kapel, nebo to tak prostě vzniklo samo přirozeně vašim vývojem?

Bobby: Tak určitě jsme nechtěli psát texty o klasických tématech, ale zároveň je to přirozenej vývoj. A jsem rád, že tak na tebe působí, chtěli jsme Underground udělat takovej uvolněnej a svěží.

Jak vaše písničky vlastně vznikají? Píšete hudbu na text, nebo naopak?A kdo je hlavní autor novinek?

Bobby: U nás je vždycky první muzika, nebo její základ. Text vzniká potom. Písničky vznikají buď tak, že donesu už v podstatě hotovej materiál a pak to společně doladime a nebo začneme společně s kytaristou Vasakem.

V písničce „Hrdina“ si to vyříkáváte s anonymními pisálky na netu, máte problém s takovými lidmi? Přeci jen, dovedu si představit, že určitej sortě punx nejste zrovna při chuti…

Bobby: Ani moc ne, občas se objeví nějakej chytrolín, ale je to spíš ojedinělý. Ona ta písnička je celkově o všech diskusích  na netu, kde se takovýto jedinci schovají za Nick a jsou pak nejdrsnější na světě. Ale je to podáno tak, že těmto anonymům se nedá ani smát, jsou to v podstatě zoufalci, který je třeba litovat.

Název desky je Underground a tak mě napadá, co je podle vás dnes underground? Existuje vůbec něco takového?

Bobby: To je otázka, kterou podle mě nejde jednoznačně zodpovědět. Každej to chápe jinak a pro každého znamená underground něco jiného. V dnešní době mají punkrockové kapely profily na Bandzone, Myspace, Facebooku…Není potřeba se schovávat do nějakého podzemí – můžeme svoje názory veřejně prezentovat. Můžeme pořádat klubový koncerty, festivaly, tour – a to je jedině dobře. Využívat sociální sítě a hudební servery k propagaci kapely a její tvorby pro někoho už třeba underground není. Ale někdo zase může chápat underground jako vše, co není součástí médii tlačeného „šoubyznysu“…Je to prostě téma k zamyšlení.

 

punk floid ve futuru  

Spousta punkerů stále tvrdí, že dřív to bejval pravej punk, dneska je to prej už o ničem..Co si vy o tomhle myslíte a o lidech co tohle tvrdí?

Bobby: Já to věřím lidem, kteří zažili punk před rokem 89 – tam to bylo samozřejmě o něčem úplně jiném. Ale my jsme se začali o punk rockovou muziku zajímat až kolem roku 99, a hrát jsme začali pořádně až od roku 2002. My ale nejsme a nikdy jsme nebyli pankáči, zajímá nás muzika, koncerty, festivaly, kapelní život a všechno s tím spojené, takže ty změny za dobu naší existence vnímáme spíš z tohoto pohledu. Tím myslím vývoj kapely, koncertování, nahrávání, vydávání, propagace kapely apod. Z našeho pohledu se to vyvíjí dobře a jsme spokojeni. 

Ted mě napadá otázka na kterou už jistě někdy padla odpověd, ale když sme zabrousili do té minulosti, co vás přivedlo vlastně k muzice a hraní? Jaké kapely?

Bobby: My jsme už někdy na základce chtěli mít kapelu a hrát, tenkrát jsme poslouchali všechno možný. Dávali jsme se pomalu dohromady a učili se pomalu hrát a sháněly nástroje.Moje první punk rockový kapely byli asi Bad Religion, Offspring, Green Day…z českých to byli ty kompilace těsně po revoluci Epidemie, Rebelie Punk and Oi! a pod. Později se ten seznam oblíbených kapel hodně rozšířil napříč žánry.

Váš předchůdce Undergroundu bylo split cd s kapelou Houba, jak vznikla tahle spolupráce a plánujete nějaké další společné projekty?

Bobby: Myšlenka společného turné a vydání splitka nás napadla na nějakém společném koncertě a byl to nápad Martíčka z Houby. My jsme to rádi přivítali. Bylo to ke společnému výročí vzniku kapel – Houba slavila 15 let a my 10.Do budoucna plánujeme společné koncerty, které vlastně děláme i v současnosti. V budoucnosti si opět zopakujem celé tour v rozpětí několika měsíců – bylo to super.

Dovedu si představit, že turné s Houbou muselo být celkem plodné po všech stránkách….

Bobby: To bylo (smích).  Rozumíme si výborně a vždycky se těšíme když je společný víkend.

To byl minulý rok, chystáte nějakou specialitku na ten následující?

Bobby: V současnosti probíhá Underground tour k nové desce. Resp.podzimní část tour. Na jaře příštího roku budeme pokračovat a rád prozradím že momentálně ladíme společné turné s kapelou SPS, která příští rok taky vydá nové cd.

Rok sem , rok tam. Já si vás pamatuju když sem vás viděl prvně před asi 10 lety u nás na chalupě v kulturáku hrát a zaujal mě hlavně ten název (Pamatujete si na Radětice u Bechyně?) Tehdy s vámi vystupoval ještě Volant a někdo, to už fakt nevím.

Bobby: Já si to pamatuju. Jeli jsme tam s kocovinou, protože jsme den před tím zapíjeli narození syna našeho tehdejšího kytaráka. Tam jsme se myslím poprvé setkali i s Volanty, se kterýma jsme o po pár letech navázali spolupráci a odjeli spoustu společných koncertů.

Je to už pár let nu, jak se za tu dobu změnila vaše kapela? Třeba konkrétně v chápání toho slůvka „punk“ co máte i v názvu. Je to dnes jiné, než v začátcích kapely?

Bobby: To slovo „Punk“ bylo vždy v názvu z recese. Ale je pravda, že v začátcích kapely to byl určitě větší „punk“ – tím myslím vybavení kapely, koncerty, nahrávání, distribuce…Jsme velmi rádi, že se nám daří vyvíjet se. Od začátku jsme chtěli hrát na dobrých festivalech, v dobrých klubech s kvalitním aparátem, vydávat u vydavatele, dělat promo. To se nám daří, ale chápu že pro někoho už to není punk J Ale jak jsem říkal, my ze sebe pankáče neděláme.

Existuje nějaký nejlepší koncert který ste zažili a který vám fakt zůstal v paměti?

Bobby: Super koncertů bylo hodně – my to hodnotíme podle toho jak se nám hraje, jaká je atmosféra atd. Když je výborný zvuk,lidí plno a hulákají s náma tak z toho běhá mráz po zádech – např. Mighty Sounds, Benátská Noc, Pod Parou, Neziskovky, z klubových akcí pak Brno, domácí křest, pražský křest, většina koncertů na Slovensku…je jich hodně.

A co nějaký opravdu pikantní zážitek? Ať mají bulváry o čem psát.

Bobby: Ty nejlepší pikantní zážitky se dějí hlavně na víkendových akcích kde se přespává, ale to nemůžu prozradit, aby si čtenáři nemysleli, že jsme nějaký hovádi.

Sledujete českou hudební scénu i jinou než tu punkrockovou? Osobně mě pobavilo třeba nedávné prohlášení pana Malátného ze skupiny Chinaski o punkovejch kapelách..Co řeknou punkrockeři na opačnou stranu?

Bobby: No musím se přiznat, že nesledujeme. Ani nevím co prohlásil pan Malátný…My ale zastáváme myšlenku ať si každej hraje/poslouchá co se mu líbí a nechá to dělat i ostatní.Nevidím důvod proč se obouvat do pop punkových kapel, nebo na druhou stranu do radikálních ortodox punks.  

Ok, pro dnešek to bude všechno, ale věřim, že to není naposled co si povídáme. Závěrem chtěli byste něco vzkázat čtenářům punk.cz?

Bobby: Díky moc za pokec – taky věřím, že to není naposled. Závěrem čtenářům vzkazuju: Vážení zježení klienti, choďte na koncerty a podporujte své oblíbené kapely.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho zdaru!

http://www.punkfloid.com/

http://www.facebook.com/pages/Punk-Floid/91908690272

Lord.Alex


15.11.2010   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 39   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,8
normálka 2,8
 

Diskuse ke článku - Bobby Floutek - rozhovor pro Punk.cz

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-39
Radovan
Radovan - 20.11.2010 10:19

Lord.Alex: ta kapela mě nevadí ale spíš bych řekl že jsou pro publikum co začli na Green day, osobně si pamatuju že jsme snimy měli pár koncertů před pár lety a pomohli mi dát dohromady škopky když mi bylo ouvéj, jinak pamatuji i jejich první koncerty např:. v ostravě kde sis na nich nemohl nevšimnout vlivů NoFX, Green day atd. mě tyhle kapelky minuly (výjma offspring) na druhou stranu tenkrát jsem jim dával životnost rok dva a éjhle už budou válčit skoro deset let, zatím co já ty kapely střídám jak fenysmajlik - 2

 
Medvěd
Medvěd - 20.11.2010 7:51

Banjo: smajlik - 10smajlik - 10smajlik - 10

Pěkně si to napsal.

 
Banjo
Banjo - 20.11.2010 7:38

Lord.Alex: Píšeš, že v popu je všechno póza. Současnej popík moc neznám, ale z 80. let si trochu pamatuju ty Slováky - Petera Nagy a Miro Žbirku - a ti mi moc jako pozéři nepřipadali. Ne že bych je žral, ale aspoň působili přirozeně...
A jinak pod slovem punk (být punk, hrát punk) si každej představuje něco maličko jinýho. Někdo to bere "zeširoka" a do punku by zařadil třeba i Navzájem, UJD nebo Původního Bureše, přičemž už třeba u takové Znouze - je to fajn kapela, ale vyloženě punk to není, i když k němu má blíž než ti vyjmenovaní. A pro někoho není "dost punk" cokoliv měkčího než třeba Telex nebo novějšího než 20 let... Pro někoho je punk už skutečnost, že ta kapela samostatně uvažuje, jinej tam musí slyšet nějaký to "fakov", někdo třetí se těmhle směje, že je to podle něj póza... Nebo to třeba brát podle dýlky číra?
A když budu mluvit s někým jiným, může to mít zaškatulkované ještě úplně jinak. Zrovna tohle už se tu určitě řešilo víckrát...

 
Medvěd
Medvěd - 20.11.2010 6:51

Lord.Alex: Hlavně tady zase řeště,co je a nebo není punk.To už tady snad několikrát bylo.Ale když už,tak mě osobně sere,jak kapely vzoru Rybiček 48 a jim podobnej kurvěj scénu a vydávaj se za ty nejvědší a nejdrsnější punky a přitom je to jen tahák na prachy...No sere,spíš mě to sralo dřív a i se mi kolikrát povedlo nějaký takový "pozéry" třeba na festu polejt pívem atd :-)))))) Myslím,že kdo se ve scéně nějakou chvilku pohybuje,tak si na to dovede udělat vlastní názor.Nic,zase by to byla debata o hovně.Neposlouchám takovéto kapely,nikdy je poslouchat nebudu,jedu si to co mám rád a co mě baví a tak by to mělo bejt.

Ohledně těch Punk floidů.Mě taky poslední alba nic moc už neříkaj.Jo,jasně, najde se na nich pořád sem tam nějaká ta píseň,která mne zaujme i se mi líbí,to nepopírám.Vědšinou je to ale tak,že to poslechnu jednou a pak už si to nepustím.Já mám rád ty "starý" palby,kde ještě není tak "dokonalej a vyčištěnej" zvuk.Ty mi opravdu seděj,viz třeba ta skladba,co jmenoval Punkie.Jo a u téhlé kapely se mi líbí jejich hudba živě,na cedlu to není ani poloviční....

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.11.2010 1:24

No a co řešíš ty voe?

 
Berny
Berny - 19.11.2010 19:42

rybičky, totální sračka, která nemá obdoby... 13ti letý holky to asi okouzlujesmajlik - 6

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 19.11.2010 18:54

Kecal sem s nima na festáku už několikrát:=) teda s jejich kytaristou, on ví co a jak a proč hrajou no:=) je to poza ale kdo v popu neni že:=)

 
chrpa
chrpa - 19.11.2010 18:18

Lord.Alex: pokecej s rybičkamasmajlik - 10

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 19.11.2010 17:21

Předně nechápu, proč by někdo nemohl hrát punkrock a necíti se jako punker? Co to je bejt punker? Já nejsem rozhodně pankáč a mám doma cca 800 desek punkrocku a chodim na koncerty. např.
WIndas:píše se o nich a třeba i já jsem dělal rozhovor protože právě těch kapel tady rozhodně neni tolik:=) naopak je jich poměrně dost málo! Těch co drobet něco umí a jsou známější víc než ve svm regionu..o PF se píše, objevuj se i v mediich a tak jsou známí i pro lidi co třeba nejedou jen tuto scénu a tak jsou logicky atraktivní. A rozhodně na tom neni nic špatnýho, ba naopak!!

 
Medvěd
Medvěd - 19.11.2010 13:52

honza14: smajlik - 10

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-39