Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana
mrtvola ©
mrtvola © - 20.3.2008 21:26

No, nevím, jestli to ví každý rozumný člověk, ale určitě to ví všichni muzikanti.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.3.2008 21:04

Mrtvola:šak to akždej rozumnej člověk co se maličko vyzná ví...kdo ne, jen blbě kecá

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.3.2008 19:38

MarkyBF:co jsem zas pochopil konečně? Proč mě píšeš kolik si berete? ty vole copak JA jsem plácal něco o nějakejch cenách???? Kdybys mi radši po 5x odpověděla na moji otázku, zopakuji ji.
CO MA SPOLECNYHO ZAVIST (nevim k čemu jsi měla nemaysli) S NECHOZENIM NA KONCERTY CESKYCH KAPEL...ptám se tě na to po 5!!!

 
MarkyBF
MarkyBF - 20.3.2008 9:16

...už mě to nebaví...vymyslete jiné témasmajlik - 14

 
MarkyBF
MarkyBF - 20.3.2008 9:15

Barushka+Marticek: děkujemesmajlik - 1

 
MarkyBF
MarkyBF - 20.3.2008 9:15

Medvěd: z tvé fotky si dělám obrázek jak asi trávíš volný čas...my raději na zkouškách nebo na koncertech...a to nemluvím o mém zaneprázdněném worku...

 
MarkyBF
MarkyBF - 20.3.2008 9:12

Lord.Alex: áááá konečně si pochopil a pokud ještě ne, tak si prosim tě přečti příspěvek od Martíčka, ju? smajlik - 5 Jinak my si počítáme 3 Kč za kilometr, což není ani zákonná částka, která je 4,10 Kč/km... jj, my budeme bohatýsmajlik - 5

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.3.2008 3:52

Martíček:well done..tohle mě taky dost štve:-((( si frajer, žes napsal cenu. X lidí kolem dělá zbytečný okecávky. have a nice night!

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.3.2008 3:48

Medvěd:tyyyyy vole, někdy máš dobrý názory, ale někdy tě nepobírám. Jak píše Míša, vžij se do situace, že děláš muziku, hraješ to co chceš, to co tě baví a oni ti za to platí, takže ty nemusíš chodit na ten svůj statek makat, protože nemusíš, protože prachy máš z toho co tě baví, ty vole, co je na tom kurva špatnýho??? Jsi asi jedinej, kdo by to nechtěl. Navíc neznám v česku kapelu a ani taková NENI co se uživý muzikou punkrockovou. Přividělá, ale neživý a to že si DOBRA kapela přividělá, tzn.že dostává prachy za koncerty, že prodává CD je paráda, rptože si to zaslouží a je o ní zájem. Zeměžluč taky nehraje zadarmo:-) je to otázka poptáky a nabýdky vše, prostě obchod - čili to, co živý třeba mě:-)
Tři sestry se někomu zaprodali? Hehe, každej kromě Fanyho chodí makat!!! ne do fabriky, ale má práci, mrkni na Zděnka Petra, hrál v PS a při tom to je ředitel velice významné instituce, hraje s Plexis, hraje se Sestrama a nemá potřebu s ekvůli prachům přetvařovat, zaprodávat, nebo co já vim..dělá to CO HO BAVI a DOSTAVA ZA TO PRACHY, vždyt super. O sestry je zájem oprávněný, podobná kapela v česku neni a já jim to velice upřímně přeju!!!! (já nezávidim MARKY) :-)
Myslim, že seš vedle čeče..

 
Marticzek
Marticzek - 20.3.2008 2:58

Sorry, ale tohle je diskuse, ktera opravdu nema soudnost. Chci reagovat na Medvěda, kterej očividně totálně netuší, o co go. Kdyžtak sem Marticek/houba, kontakt na me je 606-226-621 nebo mail m.nosek@emai.cz, kdybys me chtel po precteni nasledujicich radku kontaktovat (coz samozrejme neudelas).
MEDVED: Mluvis tady o vydelecnem byznysu. Uz to samo o sobe je vec, ktera je smesna, kazdopadne bych rad vysvetlil par veci. Kdyz mas kapelu, mas naky naklady. Tech nakladu je opravdu hodne a pokud to chces delat na urovni, je jich jeste vic. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze xxy stoji web, webmaster a taky hosting stranek. To je prvni vec. Pokud chces mit uroven, musis mit dobrej aparat. Dobrej stoji treba 100 tisic a spousta kapel ho nema. Pokud chces, aby to melo uroven, musis se starat o veci propagujici kapelu (pro tebe mozna znacne komercni) placky, nasivky, trika atd. Obvykle se to dela tak, ze vemes treab 20 tisic ze svyho a poridis za to trika, ktery dalsi pulrok splacis. Dalsi vec je auto. Pokud chces hrat, musis ho mit v poradku, tzn. to stoji nemaly penize a pokud jde treba o nas (houba), 70% penez z koncertu davame prave do auta (kdyz odehrajes cca. 90 koncertu rocne, najedes zhruba 50.000 km, tj. 5x vymenit olej á 1500 kč) atd. atd. Takhle bych mohl pokracovat. My hrajeme za cca. 4.000 korun + benzin (jak kde, nekde min, jinde vic) a musim priznat, ze kdybychom za toto nehrali, davno koncime, protoze to proste z vlastnich vyplat utahnout nelze. Pokud jsi takovej hlupak a tyhle veci nedokazes pochopit, pak ti asi neni rady ani pomoci. A pokud jde o BF - na 100% akci hrajou za to, co jim poradatele nabidnou - tim rozumej za tolik, aby meli aspon na benzin. To ostatni (struny, opotrebeni auta, web, palicky, cinely, aparat) vubec nelze resit. Tak prosim trochu premyslej pred tim, nez napises hovadinu. Je smutny, jak se lidi chovaj a jak zavidej....zaloz si vlastni "Medved Band" a mozna pochopis. Ale myslim, ze to nikdy neudelas a radsi budes drzkovat na diskusich. :) Papa, kááámo. PEACE!!smajlik - 8

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana