Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Lord.Alex
Lord.Alex - 7.3.2008 17:55

Evžen:pozor, mám chválit, když se mi něco nelíbí? ROzdíl je, že já to co chci říct umim pospat a bud souhlasíš, nebo ne. Jsou ti co nerejpou ano, ale ti napíšou jen, "všechno je na hovno a tečka" tak co je lepší?
Hajkros:neni na tom špatnýho nic! šak sem neřekl, že je to nečim špatný, jen říkám co se říká a co je i můj názor. Mrknul sem na koncerty tý kapelky, ted maj aspon svoje, bez Houby většinou, tak si snad pojedou svoje a nebude každej druhej týden an Stránkách Houby info i o jejich hraní atd.:-) já jen říkám, že protekce je špatná věc, ikdžy normální...ale neříkám, že je blbý pomáhat samozřejmě a ani nemám nic osobního vůči jim.

 
Evžen
Evžen - 7.3.2008 7:39

Neustále, ve všech diskusích rejpací Lord.Alex nic novýho... smajlik - 1

 
hajkros
hajkros - 6.3.2008 22:30

Lord.Alex: nechápu čemu se divíš, je běžný že se známí navzájem podporujou a to je snad dobře ne. nevím jak si poznal kdy se houba začala angažovat ale je pravda že dívčích kapel je tak málo že získávaj rychle na popularitě a sou hodně na očích naopak mužskejch začínajících kapel sou takový mraky, že tam sou potřeba ty známosti atd.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 6.3.2008 22:16

Hele Míšo, já jsem napsal, že jsem to někde četl, nebo slyšel a ne, že to tak je. Tak je to Jirka teda, ok, dvě písničky dobrý, zlé hlasy říkaj větší počet, tak věřim tobě nu, asi to víš lépe:-) Jinak prostě mi šlo jen o to, že jak říkáš, hraješ dlouho, ale o vaši kapele je slyšet až co se začala Houba angažovat, čili co chodíš s Majklem asi:-))) nebo co já vim, jak to máte, to je jedno. Ale prostě mi to fakt přijde jak když ředitel dosadí do firmy svojí manželku...Sice se ti to nelíbí, nebo je ti to jedno spíš, ale to se říká, nemyslim si to jen já. Hrajte dál a dobře a hlasy odejdou. Ted jsem mrknul na stránky, nu muzika u Ptáků je ok, u druhého songu mi to přijde jak kdyby to bylo nahráváno někde jinde? zpěv "hlavní zpěvačky" je v pohodě, druhej vokál je dle mě příšernej:-) Tak a tečka, tot můj názor. howg

 
energie G
energie G - 6.3.2008 17:51

zahrajte taky v Rakovníku :)

 
MisaBF
MisaBF - 6.3.2008 17:48

Jo, a hrajeme hodně z jinýho důvodu a to, že sme holky...

 
MisaBF
MisaBF - 6.3.2008 17:46

Lord.Alex: To si děláš srandu? Proč by nám dělal Hrdla texty a Martíček hudbu, když to nedělaj ani v Houbě? Všechno dělá Jirka a přiznávám, že od něj máme 2 texty a asi 2 písně, jinak si všechno děláme sami... A já už sem v kapele hrála ještě v době, kdy sem s Houbou neměla nic společnýho...

 
hajkros
hajkros - 6.3.2008 10:32

tak recenzi an cd sem předal k publikaci, teď už ho musí jenom někdo z adminů odsouhlasit...

 
hajkros
hajkros - 6.3.2008 10:13

Lord.Alex: to že známí kapely podporujou začínající kapely, navíc pravděpodobně jejich dobrý známí je dobře si myslim

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 6.3.2008 10:09

MarkyBF:To, že pomáhá neni špatný nic smaozřejmě, ale přijde mi, že ste jimi vyloženě procpávaný na akce a jimi propagovaný...nevim nu, přijde mi, že kapela by se měla prosazovat a propagovat hlavně sama a nezduraznovat druhou pomocnou slavnější kapelu na kterej se víceméně nechává svíst..pokud mám správné info, tak vám snad i Martin dělá většinu muziky a Hrdla zas píše texty, nu to neni moc samostatný projem nemyslíš? Nicméně nikdy sem vás neslyšel hrát, takže třeba je to dobrá music, jen mi "nesedí" tohle. Jak když starší bratříček chrání malou setsřičku a říká kamarádům, budte na ní hodný a slušný...:-)