Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Kokeš
Kokeš - 9.3.2008 12:16

Já chci taky hrát v Houbě a chodit s jednou z vás!!!smajlik - 1smajlik - 10smajlik - 18

 
Medvěd
Medvěd - 9.3.2008 1:17

Á holky si tu z toho dělají rodinný podnik!Jo....to je v ''punku'' potřeba,ty vole,jde to opravdu do sraček!

 
Tereska
Tereska - 8.3.2008 12:10

a to info na jejich strankach...sis nevsiml,ze stejny info je tam i o jinych kapelach,ze v distru maji tisic CDś ;o) jinych kapel. To je ta podpora ne procpavani nekoho jinyho. tohel stale nekteri cesti obcani nemuzou pochopit. ale vic ti to tady asi brat (tvuj nazor) nebudu.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 8.3.2008 12:07

Hey holky, vy ste se domluvili, tak a v 10:58 tam vlítnem obě a jdem na to:-)
Míšo, nemůžeš se divit nu, ale dokažte to hudbou a ne tim, že vás bude Houba propagovat víš jak. Až bude někdy někde příležitost, poslechnu si. Ikdyž na český punk koncerty moc nechodim už.
Marky:šak jsem napsal co jsem slyšel, nikoli, že je to tak. Již vysvětleno od Míši.

 
Tereska
Tereska - 8.3.2008 12:06

Lord.Alex: prvni koncerty nam Houba nezarizovala,nektery koncerty mame spolecny,aniz by nas tam Houba procpala,to ze hrajeme na stejny akci vzdycky neznamena,ze nam to domluvila Houba,ale ze nas treba pozval stejnej poradatel.neco nam zaridili,ale mnohem min koncertu nez treba nekterym jinym kapelam,a vetsinou z duvodu,abychom mohli bejt spolu,kdyz vsechny tri z Bellaficy chodime s cleny Houby;o). Dale pak kapely se podporuji a neni to protekce,s tim souhlasit nebudu;o) napr.NVU podporuji Houbu,aj. Houba podporuje Brajgl,nas a dalsi ustecky kapely,ale ne jen z Usti, a takhle se podporuje asi tisic kapel,i my se podporujeme navzajem s jinejma kapelkama a poradame treba spolecny koncerty. Je to spis o pratelstvi a podpore,nez o protekci;o)))

 
MarkyBF
MarkyBF - 8.3.2008 11:00

energieG: určitě moc rádi, když se najde příležitostsmajlik - 5

 
MarkyBF
MarkyBF - 8.3.2008 10:59

MisaBF: spíš nás to drží pohromadě...páč mít žárlivýho týpka, kterej mě nebude nikam pouštět, tak asi už s vámi nehraju smajlik - 5

 
MisaBF
MisaBF - 8.3.2008 10:59

Lord.Alex: Ale i tak děkujeme za názor smajlik - 1

 
MarkyBF
MarkyBF - 8.3.2008 10:58

Lord.Alex: švanda, že Hrdla a Martíček nám skládají songy, touhle hláškou se bavíme v dodyně, když se někam jede, hihíííísmajlik - 1 je spousta chlapskej kapel, který se díky někomu se někam dostali... prostě to je realita i v punku...

 
MisaBF
MisaBF - 8.3.2008 10:58

Lord.Alex: Já vim, že se to řiká... :( Ale opravdu to, že sme holky od Houby, je úplná náhoda.... Jen jsme se tak sešli...