Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Fritoll
Fritoll - 10.3.2008 19:16

Medvěd : drž si třeba co koliv chceš ale pořát si mi neodpověděl ani na jednu z mejch otázek.

 
Medvěd
Medvěd - 10.3.2008 18:01

Fritoll: Díky!!! Já nevěděl,že ještě dnes panuje to ''Držet hudu a krok!'' Ale jak je vid'ět.........

 
Fritoll
Fritoll - 10.3.2008 17:53

Jelikož sem skoro vůbec nepíšu a spíš se směju těmhle kecům na tomto vebu, kterej má velký ambice ale prakticky to tu stále stagnuje.
Ale pojďme k věci... Jelikož občas pořádám nějakej koncert mladejch a zatím neznámejch ale i těch trochu známějších kapel. Tak jsem se těšil na tu velkolepou soutěž pro začínající punkové kapely ale bylo tu akorát hodně keců a už se o soutěži nemluví... Další věc je tzv. kapely týdne, která tu je třeba 2 měsíce...
A teď se ptám jestli nedělá lepší propagaci začínajících kapel Houba...
Co Vám vadí na tom když někdo někomu pomáhá? Co je na tom špatně? Bylo by lepší aby si kapely navzájem házeli klacky pod nohy? Kdyby Bella Fica hrála jenom koncerty s Houbou... bylo by to špatně?
Pokud se někomu kapela nelíbí tak ať jí neposlouchá a ať na ní nechodí a basta.

smajlik - 20Medvěd: jsi ubožák

 
Marticzek
Marticzek - 10.3.2008 17:19

...sraček. I to totiž jde a docela dobře. PEACEsmajlik - 8

 
Marticzek
Marticzek - 10.3.2008 17:16

Dovolte mi také reagovat :) když je tu o mě řeč. Já jsem pro Houbu složil muziku pro demo Hnus Fialovej v roce 1997 a od té doby jsem se na to raději vysral, protože z toho CD jsme hrali asi jen 4 songy, ktery shodou okolnosti slozil Jirků. Takže od té doby skládá pro Houbu pouze on s mojí pomocí a radou, konzultací a je to v pohodě. Co se týká kapely BF. V podstatě oni se dali dohromady a první koncert jim zařidila ústecká kapela Maranatha (ve kt. hraje pan ION AT AN, mozna nekdo znate z bandzone). Já, jakožto pořadatel festivalu Útulek Fest v Ústí nad Labem jsem je spolu s Vaškem a Emiliem (dalsi poradatele) dohodil na tenhle festival, kde tradičně vystupuje každý rok nová ústecká kapela. A tou byla v roce 2006 BF. Veškeré další účinkování si holky zařizovali sami, má pomoc spočívala v tom, že když se to hodilo a pořadatel měl zájem, jeli jsme dvě kapely jednim autem. Tzn. nikam jsem je netlačil, šlo pouze o dohodu s pořadatelem, pokud chtěl a zajimali ho, šel do toho. 90% koncertu, který odehráli, si zařídili sami a je to vidět i z toho, kde hráli - např Semily - Nouzov fest, Mikulášovice Tibet Fest, Třebíč - Fest Zámostí, Jihlava, Leipzig - feministickej festival a takhle bych mohl pokračovat. Na ani jedny z těchto akcí Houba nevystupovala ani asi nebude. Feministky nejsme :DDDD Já nevim, jestli je neco tady z toho o protekci. Protekce je neco, co je mysleni pejorativně, tzn. v podstatě negativni vec. To, že kapela pomuze jiny kapely je v ramci punk, pop, indie, hardcore atd sceny naprosto normalni a naopak je to cenena vec. U punku pomoc a treba vymenny koncerty byli vzdycky vytecnou veci, ba dokonce to je dodnes brano ze strany jinych stylu a jinych kapel jako jedna z velice vyhodnych a pozitivnich veci u punkovych kapel. Kdyz jsme zacinali, pomahani, pozvani, vymeny koncertu bylo to, o cem ten punk byl a co na nem bylo práve to krasny. To, ze tady nekteri nadavaji za to, ze nekdo nekomu v necem pomuze vypada jako zavist a ne objektivni kritika. Ostatně závist je základní česká vlastnost. Trochu mi to ted asociuje nějakeho imbecila z diskuse o filmu ONCE, kterej dostal Oskara "Vy debilove, vy si myslite, ze by dostali Oskara, kdybychom tady v Čechach nepovolili stavbu Radaru v Brdech?". :) Takhle asi lidi přemysli. Doporučuju, nechť každy posoudi bez ohledu na to, jestli je jí pomáháno či nikoliv. Ze svý vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem pomáhal různým kapelám a ono to neni jen o tom - "pojd, ja vas pozvu a o nic se nestarejte". Bohuzel xy kapel predpoklada, že bez prace nejsou kolace a spoleha se jen na onu pomoc. Avšak někdo pomoci umí využít ku svému prospěchu....Říká se kdo chce kam, pomozme mu tam, že jo. To přesně platí. Nechť každý posoudí, kdo oné pomoci využil ku svému prospěchu a kdo se pomocí dostal spíše do sra

 
Medvěd
Medvěd - 10.3.2008 17:15

hajkros: Kdyby byli v prdeli ryby,nebyly by rybníkysmajlik - 1

 
hajkros
hajkros - 10.3.2008 16:39

kdyby nebyli oblíbený a populární nikdo by si je na akce nezval a jelikož sou oblíbený, populární a ještě k tomu samí krasavice, tak není co řešit

 
Floutek
Floutek - 10.3.2008 12:56

vo co jako de? Houba, resp. Martiček co by schopnej pořadatel podporuje spoustu kapel, tím , že je zve na dobrý akce - to je v pořádku.

BF je sama o sobě dobrá kapela, co natočila super cédo. Jako lidi sou fajn a holky sou navíc moc hezkýsmajlik - 18 to že chodí s houbařema vypadá že jim spíš ztěžuje situaci - podle některejch dementních komentářů 
Medvěd
Medvěd - 9.3.2008 15:57

leeter: Přesně tak! a ještě Ti tam chybí '' taky občas něco ukrást'' :-)

 
leeter
leeter - 9.3.2008 15:05

No jo no, tak je všichni vyfuckujte. Kdyby to byl jeden, tak nic neřeknu jenže na tenhle server chodí takový čůráci, že jeden něco napíše a všichni začnou rejpat...

Medvěd: Ne, v punku je potřeba aby ses vožral každej večer, pětkrát za den se poblil ,nejméně týden se nekoupal a vošoustal co se hejbe.smajlik - 20

Jinak mě je jedno, jestli jsou to holky nebo kluci... Poslechl jsem si to a nezaujalo.