Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Evžen
Evžen - 11.3.2008 7:53

Lord.Alex: Můžeš mi vysvětlit proč ti tak leží v žaludku spolupráce těhle dvou kapel (případně spolupráce kapel obeceně)?? Seš asi jedinej...

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 11.3.2008 0:51

Hehe, sem čekal, že to Martíček envydrží a nenapíše sem:-) já jen, že neni kouře bez ohně...ono jen tak pro nic za nic si člověk nevymyslí tu "protekci" a zde to neni stylem jedna bába povídala, že Zona hrála s Krátkym procesom a podobný píčovinky:-) ale stačí se mrknout na stránky Houby a zapátrat dozadu, najdeš odkazy na koncerty BF v novinkách, na jejich placky, na snad i mikiny, nebo trička (ale to nevim ) fotky z koncíků atd.každej si řekne, proč tam nejsou takový linky i na co já vim, x dalších kapel, joo protože jsou to kámošky a přítelkyně členů Houby...to napadne každýho druhýho...a jak M.říkal, češi křupanskej národ hned reje a přiznám, že ani já tomuhle nejsem nakloněn...

 
mikesh
mikesh - 10.3.2008 22:20

Medvěd: ty vole medvede ty si uz uplne mimo moje chapani, cos to hulil to mi rekni smajlik - 10

 
Medvěd
Medvěd - 10.3.2008 21:14

Fritoll: Jsme se do toho ale zamotali co? Ty ignoruješ mě a já zase Tebe.

Cituji slečnu! ....takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství.... záleží na podmínkách smlouvy.Je fakt,že některé kapely na to dojeli,ale zas některým to pomohlo......hlavně finančně...takže kdyby smlouva a blablabla samé kecy! Takových blábolů je v tom rozhovoru daleko víc,ale čert to vem.

Navíc ted' to potrhla posledním příspěvkem :-)))))) Ještě že se tu najdou ti rejpalové,kteří se zapřičini o to,že slečna zase začne fungovatsmajlik - 1


To je jak z filmu:Pasti,pasti,pastičky! ......''Takže já jsem se vlastně zasloužila o záchranu jednoho kopce!! ''

 
hajkros
hajkros - 10.3.2008 21:08

MarkyBF: taky vás rád podpořím a doufám že vás vezmou na podparou nebo někam jinam kde si vás budu moct skouknout a poslechnout

 
MarkyBF
MarkyBF - 10.3.2008 20:56

Díky za podporu a celkem z týhle diskuse mám zase chuť hrátsmajlik - 1smajlik - 5

 
Fritoll
Fritoll - 10.3.2008 20:33

Medvěd - 9.3.2008 1:17 (odpovědět, poslat vzkaz)

Á holky si tu z toho dělají rodinný podnik!Jo....to je v ''punku'' potřeba,ty vole,jde to opravdu do sraček!

Podnik je od slova podnikat... Jakym způsobem BF podniká (vydělává na punkový scéně? Podle tede de do sraček punková scéna kuli tomu že si kapely navzájem pomáhaj?

 
Medvěd
Medvěd - 10.3.2008 20:28

Fritoll: He he he héé a co jako komu mám závidět? S Tebou musí být docela legrace :-)))Já se starám sám o sebe a že někde napíšu svůj názor na něco s čím nesouhlasím,to je podle Tebe taky špatně? Hold nejsem takovej,abych každýmu všechno odkýval,promiň.

 
Fritoll
Fritoll - 10.3.2008 20:19

Medvěd : prober se chlapče... Seš jenom závistivý prasátko co reje.
Jestli si mě nepochopil tak ano moje otázky byli přesně míněný na lidi jako si ty! Hele dělám a nebo pomahám tak se 2 koncertama do měsíce a kdybych se měl zaobírat každym závistivým prasátkem tak bych asi nic jinýho nedělal. Prostě žijem v čechách a bohužel i v týdle scéně sou prasátka co furt rejou a přitom by se měli radši starat sami o sebe a nepomlouvat druhý.

 
Medvěd
Medvěd - 10.3.2008 19:19

Fritoll: Ty si mě ještě žádnou nepoložil nebo toto celé patřilo mě?