Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
MarkyBF
MarkyBF - 13.3.2008 4:34

Lord.Alex: připomínáš mi mýho bratrance, který byl kdysi punkáč a řekl mi, že na koncert půjde jedině jednou... na Exploitedsmajlik - 1hehe

 
Medvěd
Medvěd - 12.3.2008 15:25

Lord.Alex: Ona toho tu popletla krapet víc :-))))) Hlavně že nám tu připomíná dobu,kdy pankáči byli posraný z náckůsmajlik - 1

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 12.3.2008 15:22

MarkyBF:heh sorry holka, ale splácala si hrušky s jabkama ted...:-) co má nějaká závist společnýho s tim, že si někdo zaplatí za kapely co uměj neporovnatelně lépe hrát a zpívat, než 99 procent českejch punkrockovejch kapel??? hehe mi nějak hlava nepobrala..mi vyčítáš, že půjdu na Deadline a Flogging molly ted a nepůjdu třeba na ..já nevim, abych si někoho nevzal do huby zas, nějakou českou kapelu?
Mj.v sobotu jdu zrovna na český:-) ale fakt si to nějak popletla ne:-)

 
Medvěd
Medvěd - 12.3.2008 15:17

MarkyBF: Co,už máte s firmou Vans smlouvu?smajlik - 1

 
MarkyBF
MarkyBF - 12.3.2008 8:12

Čím jsem starší, tak prostě poznávám, že plná huba keců svědčí lidem sedících u kompů, velmi znuděných, občas se objeví na akci, nikdy koncert neuspořádají (moc práce), ale za to plná huba závistivých keců...jsem fakt některými lidmi dost zhnusená...člověk se tady k sakru snaží hrát s radostí pro lidi a jaký má za to vděk? je to snad snaha zničit český kapely? máte plnou hubu keců zaplatit vstup na český kapely, ale na kapely typu U.K.Subs, Vice Squad, Skarface, Deadline apod. na ty jste ochotný dát prachy... a přitom je jasný, že tyhle "legendy" jedou turné pro prachy... tak o co tedy jde? o závist?! bohužel jediná nejhorší vlastnost Čecháčků je právě závist... závidíme si i nos mezi očima... o tom to celý je...a je to dost nechutný...místo podpory... závistivý kecy...běžte fakt někam...

 
MarkyBF
MarkyBF - 12.3.2008 7:59

Medvěd: no comment! smajlik - 15smajlik - 19 :o)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 11.3.2008 23:27

špína:chlape stačí se podívat o pár příspěvků níže

 
špína
špína - 11.3.2008 22:37

Lord.Alex: vysvětli mi, co je špatnýho na tom když známá kapela pomáhá méně známý kapele? smajlik - 1

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 11.3.2008 15:28

Evžen:dobrý uznám, že tam je ještě maličkej osobní důvod a neměl sem to sem psát, tečka. Více netřeba komentář...
Martíček:jojo, ale to jsou všechno na akce v Usti, to se dá pochopit, že informuješ a velice správně!!! o tom, že ve vašem městě jsou kulturní akce, to jen chválim.!!!! Ale platí co jsem napsal před tim. Hele neřeš to...jak říkám, je tam i něco osobního co necu rozebírat. Tebe a Houby si velmi vážim za to co děláte a párkrát sem ti to i napsal na vašem foru. Měj se!

 
Marticzek
Marticzek - 11.3.2008 9:04

LordAlex: kdyz se podivas dozadu, najdes na nasem webu napriklad reklamu na LE BRAGHE CORTE (Itálie), na divadelní festival KULT, na Útulek fest kde letos nehrajeme, na FAST FOOD v Circu, na to, že v SHOPU jsou veškeré věci od kapely NVU (protoze oni sami shop nemají), na FLAMING COCKS a BAD TONES v Circu, na KARLA GOTTA v Pendolinu...a takhle bych mohl pokračovat. Ty paranoiku! :) PEACE!smajlik - 8