Stává se ČR posledním ostrůvkem kapitalismu ve střední Evropě?

Stává se ČR posledním ostrůvkem kapitalismu ve střední Evropě?

Než začnu vůbec psát o hlavním tématu, uvedu na pravou míru slovo „kapitalismus“ ve střední Evropě. O kapitalismu je napsáno mnoho sáhodlouhých úvah, jeho znaky jsou vytyčené do detailů a jeho dopady, výhody a nevýhody, jsou oborem studií, většinou pro každou specifickou jednotku (stát, region…), o niž se píše a psát bude. Já bych chtěl zjednodušit principy opravdového kapitalismu do několika vět. Jedná se hlavně o svobodný tržní systém, bez zásahu státu (laissez faire), a pokud zásahy, tak ve formě vytyčení určitých základních mantinelů, kde se bude svobodný trh odehrávat. Stát také stanoví nezbytně nutná pravidla, jež však nesmějí překročit rámec, kdy budou výrazným způsobem narušovat nedotknutelnost trhu jako takového. Stát nedrží v rukou téměř žádné hodnoty a vše je založeno na podstatě soukromého vlastnictví. Na samotném trhu se pak odehrává ekonomická soutěž, která má své vítěze a poražené. Ačkoliv u nás v Evropě se ke kapitalismu blížíme, v žádném případě tady čistý kapitalismus nefunguje. Je to spíš systém založený na solidárnosti a nejrůznějších omezeních ze strany státu. Co se však v posledních dnech děje v okolních zemích, je ke kapitalismu absolutně odvrácené a to do konce i k tomu, jaký tady máme my.

Jak jste možná již stihli zaregistrovat, v nedávné době, stala se v Maďarsku, kde už pěkných pár měsíců vládne s majoritní většinou v parlamentu a nejen zákonodárnou, ale i ústavní, „pravicová“ strana Fidez pod vedením Viktora Orbána, zvláštní věc. Fidez si jakživ zakládal na tom, že se nachází na pravé straně politického spektra s výraznějším posazením k hořejšímu okraji. Znamená to v zásadě to, že tíhne spíše ke kapitalismu, než socialismu a spíše ke konservativismu, než k liberalismu. Fidez tak hájí zájem maďarské církve a Maďarů jako národa, nejen na vlastním území, ale i v zahraničí. Pokud bych ho měl k někomu vzdáleně, ale opravdu jen vzdáleně připodobnit, tak by se nejspíše jednalo o Konzervativce ve Spojených Státech.

To vše však Fidez naprosto překopal, když se dnes (již v loňském roce), rozhodl znárodnit soukromé penzijní fondy. Občané Maďarska si zkrátka spořili na horší časy, jež v případě Maďarska jisto jistě přijdou, jelikož stát se nacházel a stále nachází na pomezí bankrotu (i když nejhorší má již pravděpodobně za sebou), a najednou jim jejich milovaný „pravicový“ premiér oznámil toto. Následovala řada dalších, svobodu omezujících zákonů, včetně čerstvě vydaného mediálního zákona, či zvyšování daní, což vyvolává stížnosti velkých firem u Evropské komise. Jak to bude s Maďarskem dále, já nevím, avšak vím, že kroky Orbánovy vlády rozhodně nejdou v duchu kapitalismu a to ani takového, jaký funguje na starém kontinentu.

Bohužel je tomu pár dnů, co jsem se dočetl, že o něco podobného se bude snažit taktéž další „pravicová“ vláda. Ta je taktéž velmi konzervativní a založená na křesťanských hodnotách, avšak mnohem vstřícnější v zahraniční politice. V ekonomice se zabývá otázkou nízkých daní, spoluůčastí pacientů na zdravotnictví a celkově zmenšení role státu v ekonomice a není to nikdo jiný, než Tuskova Občanská platforma vládnoucí s Lidovou stranou v Polsku. Mé zhrození nad tímto Tuskovým prohlášením bylo o to horší, že Polsko je Česku mnohem blíže, a jeho politika nás tudíž mnohem více ovlivňuje. To, že se dnes už bývalý slovenský premiér Fico snažil prosadit všemožné druhy znárodňování, limitování a zavádění sociálního státu, mě nechávalo poměrně klidným, avšak tyto nedávné případy, spolu se znovuzvolením posledního evropského diktátora (když ovšem nepočítáme ty dva pitomce v Rusku), Bělorusa Lukašenka prezidentem, varují po zvýšené pozornosti a sledování kroků naší vlastní vlády.

Já neznám ten správný recept na řešení ekonomické krize, ale v zásadě jednou věcí jsem si jist a to, že pokud se nechají občané vysávat státem, ať už přílišnou pohodlností životem v sociálním systému, či krádežemi našich peněz stylem komoušům vlastním, tak se brzy vydáme na cestu klikatou, která nejspíše nepovede k prosperitě a prospěchu, natož ke svobodě a úctě práv občanů.

 

Odkazy:

Maďarské penzijní memento

Polsko chce brzdit růst dluhu snížením odvodů do penzijních fondů

 

 

OldHandFromHell


8.1.2011   Rubrika: Články   |   Komentářů: 133   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,8
jde to 1,8
 

Diskuse ke článku - Stává se ČR posledním ostrůvkem kapitalismu ve střední Evropě?

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-132
Karlos
Karlos - 8.1.2011 18:34

OldHandFromHell: JInak se v takovéto politice moc nepohybuji, ale článek na mě působí chytře napsán, za což jsem tady osobně velmi rádsmajlik - 5

 
Karlos
Karlos - 8.1.2011 18:33

OldHandFromHell: Medvěd by zajisté pořádně nadával ostatně asi jako každý člověk, který by si roky něco šmudlil a přišlo by to v nivečsmajlik - 2

 
OldHandFromHell
OldHandFromHell - 8.1.2011 18:28

P.B.V.: jo sorry, máš pravdu, FIDESZ, nějak sem to tam zmotalsmajlik - 10
Medvěd: já teda nevim, ale nepřijde mi, že třeba takovej Kellner, Komárek nebo třeba Tesař (tomu člověku je 34 let), jakožto miliardáři něco rozkradli...navíc každá změna něco stojí a hold krádeže z 90. let asi zákonitě přijít museli, protože přejít z ničeho nic ze státního vlastnictví na soukromí, během tak krátký doby bylo hrozně těžký
nejlepší sou dneska takovýty padesátníci a šedesátníci, co brečej, jakej bordel tady Klaus udělal, jenže nikdo z těch chytráků by to líp neudělal
to je mi jasný, že ti je to jedno, jenom by mě zajímalo, jak by si na to reagoval ty, kdyby sis něco málo naspořil, třeba sto táců a pak by ti je bolševik v rámci nějakýho všelidovýho plánu zabavil ve jménu socialismusmajlik - 1
hele s tebou je to složitý, všechno si to koukám představuješ jak hurvínek válku s tim rozkrádánim apod.,

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.1.2011 12:26

Jsme oproti USA, Británii, či Švýcarsku mladá demokracie. Ještě si dlouho počkáme na to, aby i u nás šli politici do basy za podobné machinace:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/221753-zneuzivani-poslaneckych-nahrad-v-britanii-padl-trest-vezeni.html

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.1.2011 12:23

Medvěd: jo, ještě jedna věc k tomu rozkrádání a tak. Podívej se na předposlední anketu o tom, že týpkovi před vámi vypadne z kapsy tisíci koruna. To také o něčem vypovídá. 45% lidí by ji tady na webu nevrátilo. Třeba ty jsi k tomu napsal něco ve stylu "každá koruna dobrá." A teď si představ, že kolem politiků proudí milióny až miliardy anonymních peněz, což je ještě větší pokušení, páč oni nevidí nikoho konkrétního, komu ty peníze patří. Jsou to také lidi, nejsou nijak výjimeční od punks, kteří tady hlasovali v anketě.

tak si moc nehrej na nějakého moralistu.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.1.2011 11:34

Jinak článek je OK, o tom Polsku jsem třeba vůbec nevěděl, to je zajímavé... Ale zase to není tak úplně neobvyklé, protože Vatikán také hledal a dodnes hledá nějakou třetí cestu mezi kapitalismem a socialismem.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.1.2011 11:31

Medvěd: docela rád bych viděl nějakou seriózní studii, která by zkoumala, kdo z našich milionářů a podnikatelů (ti, co to tu všechno rozkradli, jak píšeš), byl až do revoluce členem KSČ a to na nějakém vyšším místě. Myslím, že bys to nevydýchal :-)))

Jinak kapitalismus je jen rámec, není dobrý, ani špatný. Neříkám, že je dokonalý a že už nic jiného nepřijde, ale je zatím nejdokonalejší z toho všeho, co bylo (teda podle mě). Osobně teda dávám přednost pojmu katallaxe, což je jeden ze spontánních řádů, který vzniká tím, že se na trhu přizpůsobuje mnoho individuálních ekonomik, vzniká díky lidem, kteří prostřednictvím trhu jednají v rámci platného práva.

Prostě je to nějaký systém, který nepotřebuje nikoho předělávat a vylepšovat, dokonce ho výslovně předělávat ani nechce a považuje to za nemožné. Týpci, kteří se chtějí mít lépe prostě ve svém podnikání minimalizují náklady a maximalizují výnosy, což umožňuje vznik předvídatelného ekonomického chování a vytváří jakýsi společný ekonomický prostor, kde nerozhodují přání, nýbrž racionální jednání, která při splnění určitých podmínek vedou k optimálnímu využití zdrojů ve společnosti a k ekonomickému růstu celé společnosti.

Zjednodušeně řečeno: "Chudý podnikatel ti nedá dobrý plat. Čím více u nás bude bohatých podnikatelů, tím lépe pro všechny."

Ve spojením s demokracíí (která podle mne také není dokonalá, ale nic lepšího zatím nevidím), nám umožňuje žít tak dobře a tak svobodně, jak jsme doposud nežili.

 
P.B.V.
P.B.V. - 8.1.2011 8:05

Medvěd: Kapitalismus za nic nemůže, záleží na tom, v jakých státních zřízeních a jakými lidmi je uplatňován. Jiný je kapitalismus v demokratické zemi jako je třeba Švédsko a jiný je státní kapitalismus v současné komunistické Číně. Na Balkáně a ve východní Evropě je vysoká míra korupce, u nás a dalších středoevropských bývalých sovětských satelitech ovládají politiku a tím zprostředkovaně i trh nejrůznější lobby. Také je zapotřebí rozlišovat mezi kapitalismem, individualismem a liberalismem.

 
Medvěd
Medvěd - 8.1.2011 7:51

V kapitalismu se taky kolikrát znárodňuje,akorát podle nějakých zákonů.Jinak je to jedno a to samé,jako tehdejší komunismus.O tom,že to je směr jen pro bohaté netřeba hovořit... a kdyby to bylo "svobodné tržní hospodářství",tak do toho stát nemá co kecat.A proč stát nedrží dnes v rukou žádné hodnoty ? Protože už všechny ty poslední hodnoty KAPITALISTI rozkradli a maj je někde na tučnejch kontech uložený.Si vem třeba peníze na důchody.Po KSČ nám ještě v "93 zbylo 240.miliard! Kde jsou ????? Já ti to povím - rozkradený všema tě "demokratickejma" Klausema,Zemanovcema,Kalouskama,Dlouhejma a v neposlední řadě Rathama...tam se poděla ta vata - o Koženým Pitrovi atd netřeba... To co se děje v okolních zemích je pouze a jen vzdor vůči tomu dlouhodobě vykořisťovatelskému systému,kterého maj lidi,obyčejný lidi podotýkám,plný zuby - bohatejm jde na ruku,proto si ho tady prosadili.Čtu dál! ...Co se děje v Maďarsku je mi srdečně jedno.Za totáče to byla země,která byla velice vyspělá a dalo se tam sehnat dobrý západní zboží a v neposlední řadě si tam nikdy nepustili komouše,proto ta vyspělost a my jsme tam jezdili jako na takovej druhej západ.Když to vidím a čtu,tak se dívím,že se dlouhý léta bránili,byli samostatní stejně jako za bolšána my a teď si to pokurvěj..tam,jak ty říkáš musí bejt něco špatně a ten kapitalismus,kterej tam už tehdá byl tomu moc nenahrává....ba naopak.Bělorusko,tak tam je to jasný.Tam byla diktatůra vždycky a Lukašenko a jemu podobný se s tím dvakrát nesrali,což bylo na jednu stranu dobře,ale taky se tam koukni,tam nic dneska není a většina obyvatel tam žije jak žebráci a ten kapitalismus,kterej tam jen malinko zasahuje jim taky neprospívá.Můj názor je ten na celkovej kapitalismus,že pokavaď s ním vláda neumí zacházet a co víc ho používat,tak neuspěje.Na druhou stranu je to směr,kterej je "svobodnej" a dá se ve svůj prospěch perfektně využít k rozkrádání,korupci a všem těmhle neřestem,který třeba u nás potápěj republiku a hlavně u nás velice dobře kvetou!...po pravdě,já to umět,tak to dělám úplně stejně a na lidech mi záleží jako na těch posledních - a jak říkal Schmitzer v Černech baronech: "Lidí je na světě jako sraček"... :-)

Jinak pěknej článek.Jsem zvědavej na deba až do toho pustí takovej Pan ekonom Mrtvola a spol...smajlik - 5

 
Medvěd
Medvěd - 8.1.2011 7:29

Kapitalismus nikdy nic dobrý ho nepředvedl,ba naopak je kolikrát horší jak komismus...

 
P.B.V.
P.B.V. - 8.1.2011 6:57

Dobrý článek, ale když už, tak FIDESZ, což je zkratka pro Flatal Demokraták Szovetsége čili Svaz mladých demokratů. Tato strana vstoupila na politickou scénu už v roce 1988 jako protiváha oficiálnímu Komunistickému svazu mládeže, KISZ. V roce 1995 přibývá k názvu zkratka zkratka MPP - Magyár Polgári Párt, Maďarská občanská strana, která se v roce 2003 mění na MPSZ - Magyar Polgári Szovetség, Maďarská občanská unie. V současnosti je to tedy FIDESZ - MPSZ. Spolu s SZDSZ (Szabad Demokraták Szovetsége, Svaz svobodných demokratů) je řazena mezi "klasická" liberální uskupení, přičemž poslední dobou stále více tíhne k populismu a bratříčkování s krajní pravicí (Jobbik, MIÉP). Tolik pro upřesnění.

 
punkie
punkie - 8.1.2011 0:45

Sdílím tvé zděšení. Souhlasim.smajlik - 5

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-132