RECENZE: Staré pušky - Stálo to za to

RECENZE: Staré pušky - Stálo to za toBez mučení se přiznám, že debutová deska téhle moravské punkové superkapely mě hodně vzala. Přímočaré songy, které v sobě mísily punkovou energii a popové melodie vytvořily spolu s nostalgickými texty něco, co u nás do té doby chybělo. Svým nadhledem, neukotveností a punkovou nepunkovostí mi to všechno vzdáleně připomínalo plzeňskou Znouzectnost.

Viděli jste snad někdy písně, které si na koncertech zpívají jak oikaři, tak bárbínky? Já toho byl na vystoupeních Pušek svědkem. Nutno samozřejmě dodat, že podobné to bylo také s nepřáteli na život a na smrt, kterých si skupina získala také nemálo. Ty v jejich názoru neobměkčí ani novinka Stálo to za to, spíše naopak.

Svým obalem odkazuje Stálo to za to na svého staršího brášku a ono přirovnání není úplně bezpředmětné. Na první poslech totiž může novinka znít jako nepovedený datadisk k Sladkých 11. Něco se ale přecijen změnilo: deska už nevychází vlastním nákladem, ale pod hlavičkou Cecek records (kde vyjde v řijnu také reedice debutu), nejedná se o klasické CD v plastové krabičce, ale o digipack (ve kterém citelně postrádám booklet s texty) a navzdory výše řečenému je deska barevnější a lepší.

Na druhý poslech zní totiž všechno jinak. Texty sice často využívají osvědčeného nostalgického přístupu (K.C.M.S.), ale Sidney tu předvádí i jiné techniky a lyrická stránka desky se posunula o úroveň výše. Nadhled a humor sice samozřejmě zůstává, ale nenajdeme zde až dementní skladby typu Opičí song.

Vývojem si za ty čtyři roky prošla také hudební stránka. Pánové se rozhodli zamotat posluchačům hlavy ještě více, než na “jedenáctce” a na desku tak pronikly také bluesové, folkové a countryové kousky. Ty samozřejmě doplňuje pop/punkrock, známý z debutu. Celek ale na první poslech nezní tak návykově, jako jeho předchůdce. Na druhý už ano.

Jestli někdo čekal, že na své druhé desce už si Staré pušky ujasní, co vlastně chtějí hrát a kdo je má vlastně poslouchat, nedočkal se. I když zvýšený počet láskyplných skladeb možná o něčem vypovídat může...

http://bandzone.cz/starepusky

http://cecek.com

 

 

Petr Šrajer


17.9.2014   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 3,2
normálka 3,2
 

Diskuse ke článku - RECENZE: Staré pušky - Stálo to za to

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.