RECENZE: Znouzectnost - Beat Simplicitas

Znouzectnost - Beat SimplicitasŠampáňa připravená? Oukej, tak je můžeme odpálit, protože plzeňská rockremrolová hvězda Znouzectnost vydala po šesti letech od Heavy Modelu novinkovou desku s názvem Beat Simplicitas. Můžete si ji hned zakoupit (popř. legálně a zdarma stáhnout) na oficiálních stránkách kapely, a nebo si můžete nejdříve přečíst můj referát a na stránky zabrouzdat hned potom.

Těžko říct, jestli byl tento krok vůbec nutný. Zástup fanoušků na život a na smrt má kapela tak jako tak poměrně velký a těší se úctě nejen u pankáčů, bigbíťáků, folkáčů, ale také u odborné kritiky, za což může osobitý pohled na svět, nadhled a také žánrová neukotvenost. Krok to možná nebyl nutný, ale rozhodně dobrý.

Upravené latinské sousloví v názvu desky má v lecčems pravdu, protože k jistému zjednodušení tu došlo. Album se totiž nahrávalo pouze ve složení Déma, Golda, Caine a nenajdeme tu ani žádného hosta. Nahrávalo se navíc cca naživo v garáži a základní kostra desky byla natočena za patnáct hodin.

Přesto se samozřejmě nejedná o žádný nedodělek. Protože v plánu je i vydání alba na asfaltové placce, museli se pánové krotit a na Beat Simplicitas se tedy dostalo pouze to nejlepší, co kapela v mezidobí vyplodila. A o dobré skladby, které se prosadí i ve srovnání s ostatními zářezy v bohaté historii kapely, tu (z)nouze není.

I přes, na kost ohlodanou nahrávací sestavu, se neztratila ani hudební barevnost. Když už nestačila vlastní instrumentální zdatnost ani vokální trojhlas, pomohla si kapela nějakým tím menším samplem.

Možná překvapivě nenajdeme na nové desce žádné pohádkové motivy, které byly jeden čas hlavní devízou kapely. Nahrazují je zde ale například dvě skladby kovbojské: Jericho, využívající všech hudebních klišé westernové hudby, a hned následující Kovboj jménem Dan, klasický absurdní příběh z Démovy dílny.

 Nezvykle možná působí Ziggy Boy, balada o Ziggy Stardustovi, na takovéto skladby jsem na deskách kapely zvyklý nebyl. Možná právě proto je ale asi mou nejoblíbenější skladbou desky. Hned v závěsu jsou ale Každý věk má hrdiny, Šroubek a vlastně i většina ostatních skladeb včetně blbostí typu Jedeme v autě nebo Federální.

Skupině se podařilo natočit další desku, plnou jednoduchých písniček, které se vám prostě nastěhují do hlavy. Písniček, plných trhlých příběhů. Písniček, které zdánlivě nejsou pro každého, ale nedá se k ním dospět. Člověk naopak dospět nesmí…

Tak, a hurá na http://znc.cz/

PS: Zakoupení digipacku je dobrá investice už jen kvůli skvělým kolážím z dílny pana Goldy.

 

Petr Šrajer


10.9.2014   Rubrika: Články   |   Komentářů: 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - RECENZE: Znouzectnost - Beat Simplicitas

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Medvěd!
Medvěd! - 23.9.2014 14:04

smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5

 
Banjo
Banjo - 11.9.2014 7:44

Zakoupeno mám už skoro měsíc. Tedy ne v asfaltu, ale na lesklé lázeňské oplatce o průměru nacalých 12 cm :-)
Dle mého názoru největší pecka toho alba jsou Trosečníci... Hrdinové jsou samozřejmě taky dost dobří a nová česká pověst "Čech Orba" mi připadá taky dost zajímavá. Vůbec celé album je zajímavé - a hlavně ukazuje, že Znouze umí napsat i pomalé kousky hodně dobře.