Ajtakrajta

Ajtakrajta

Sestava

Honza PLINTOVIČ - kytara, zpěv
Petr HANOUSEK - baskytara
Lukáš BORNA - kytara, zpěv
Jitka HAUSENBLASOVÁ - harmoška
Honza HANOUSEK - buben

Založena: 1999
Styl: pop-punk
Nehrající kapela
Město: Mladá Boleslav
Emaily: davidvol@seznam.cz ; petr.hanousek@skoda-auto.cz ; jan.plintovic@seznam.cz ; kapela@ajta.hyperlink.cz
WWW: http://ajta.hyperlink.cz

Jaro 1999:  

   Nikdo už si nepamatuje, jak to přesně bylo, ale nejspíš si Lahven a Hraboš (jediný ze zakládajících členů který je v kapele doposud) řekli někde po pár pivech, že by to chtělo založit kapelu. A tak se taky stalo, takže právě někde tady se datuje vznik Ajtakrajty, i když samotný název vznikl až později, jak už to bývá, s prvním vystoupením a potřebou něco na ty plakáty prostě načmárat.

Nejdůležitější je vždycky rozdělit si správně nástroje a to neni prdel. Takže Lahven jako jediný hudebně vzdělaný člověk a harmonikář měl volbu nástroje jasnou, jeho kámoš Lojza často brnkal na kytáru u ohně a navíc měl doma starou Jolanu a taky kombo domácí výroby, Hraboš usoudil že nejjednodušší nástroj bude asi basa, a další kamarád Valentýn, který mimochodem zajistil první zkušebnu v Kolomutech si prostě musel koupit bicí. A protože ty sóla tam musej bejt, ukecali hoši ještě Milana, který kromě toho že uměl dobře na kytáru vlastnil i slušnej aparát a to taky neni k zahození protože s takovym Maršálem na podiu, to hned líp vypadá. Jenže Milan hrát opravdu uměl a po několika zkouškách mu došla trpělivost, zkrátka na to už neměl nervy a usoudil že z toho nic nebude.

Tou dobou už Plejna solil doma svoje nové kombíčko a kytáru, občas udělal s kámošema brajgl na nějaký akci, ale pořád to nebyla vopravdická kapela. No a co čert nechtěl, ve škole se potkal s Hrabošem, slovo dalo slovo a druhej kytarista byl na světě a ještě ke všemu měl občas tu drzost i zpívat.

A tak se začalo pilně trénovat, byl to prostě punk...Léto 1999:   Po nějaké době zkoušení se zjistilo, že harmonikář je lepší bubeník než bubeník, Valentýn zjistil že bicí ho úplně neposlouchaj, a tak Lahven odložil harmoniku a začal bubnovat (a postupně splácet škopky).

Šlo mu to rychle, ale jak do toho tak řezal a kapela kompenzovala celkovou nesehranost hlasitostí, došlo k tomu, k čemu dojít muselo, a sice k vyhazovu ze zkušebny. Přispělo k tomu i to že zkušebna byla na dobrý slovo, zařídil jí Valentýn, no a když už z kapely odešel, odešlo s ním i to dobrý slovo. Naštěstí Lojza měl v baráku super prostory a tak vznikla nová a ještě lepší zkušebna přímo v Bolce.

Trénovalo se dál, sebevědomí narůstalo, takže všichni tušili, že první vystoupení je na dohled. To chtělo nějakej supr název a tak začali padat návrhy z nichž některý byly špatný a některý ještě horší. A pak to přišlo. Hraboš a Plejna zrovna ve škole zvažovali, jak zdrhnout z nudný přednášky, když jejich spolužák Drbič alias Kraken zvolal: "Ajtakrajta!". Nikdo už neví proč, ale bylo to ONO!!!Podzim 1999:   Konečně se konalo první neoficiální vystoupení pro známé, u kámoše na chalupě na Havránku. Hrálo se vlastně venku, takže v lese, a většina posluchačů, sužována nelibými zvuky a zimou stejně odešla, vydrželi jen ti nejotrlejší, ale nikomu (z kapely) to nevadilo.

Druhé neoficiální vystoupení (Plazy, hostinec U hada) sledovalo s již větším zaujetím přibližně 30 kamarádů a známých celebrit (kamarádek).Zima 1999/2000:   I když po dvou megakoncertech už bylo zaděláno na slušnou kariéru, zjistilo se, že nemít v kapele harmošku, to prostě nejde a tak byl harmonikářem jmenován brácha Lahvena, Láďa. Ze začátku nehrál sice tak dobře jako to zvládal původně Lahven, ale dohnal to hodně rychle.

V této době byla také vynalezena první vlastní skladba "Havel má bicí z bazaru". Kapela již tuto píseň dávno nehraje, ale byl to začátek budování vlastního repertoáru.Jaro 2000:   Činnost kapely přerušila asi na dva měsíce povodeň, která proměnila sklepní zkušebnu i s aparaturou v plavecký bazén, aparatura plavala ve vodě (bylo nutno provést vylovení, odbahnění a vysušení), kupodivu téměř vše zůstalo funkční. Po zlikvidování následků povodně si kapela zakoupila novou aparaturu, začala pravidelněji vystupovat a pracovat na dalším repertoáru.

Podzim 2000:   Jako oživení vokálů se ke kapele přidala zpěvačka Eliška.

Jaro 2002:   Kapela přestává v dosavadním složení fungovat, po dlouhých sporech dochází k rozdělení na dva tábory. Hraboš a Plejna odcházejí s tím že Ajtakrajtu i repertoár chtějí zachovat, ostatní zakládají úplně novou kapelu, která dnes funguje pod názvem Skrytej smysl.

Léto 2002:   Hraboš a Plejna na čas začínají zkoušet s kapelou Darlink, částečně i repertoár Ajtakrajty.

Jenomže nemít v kapele harmošku, to prostě nejde a tak po zoufalém hledání, přichází na inzerát v jednom hudebním časopise Jitka-Bohunka (přezdívku, na kterou se zapomnělo a po nějakém čase se zase ujala, vymyslel kytarista a zpěvák Darlinku Žaki). Zachraňuje tak kapelu před úpadkem a zařazením mezi chlapecké vokální soubory, tzv. sweet boys.Podzim 2002:   Do týmu nastupují před novou sezónou posily - a to hned dva brankář: Honza Hanousek (bicí) a Lukáš "Boris" Borna (kytara, zpěv). A tak Ajtakrajta po půl roce vstává z mrtvých a začíná znovu fungovat, zkoušet, skládat a koncertovat.

Léto 2003:   Ve studiu Mlejn v Praze vzniká první demo v rozsahu 5 skladeb - do světa vypuštěno pod názvem "Demo 2003"

Léto 2005:

Ve studiu Mlejn v Praze vzniká druhé demo v rozsahu 4 skladeb - do světa vypuštěno pod názvem "Demo 2005"


vloženo 28.5.2006   |   Komentářů: 2   |   Doporučit kapelu   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,4
jde to 2,4
 

Diskuse ke kapele - Ajtakrajta

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Dirty Punky
Dirty Punky - 13.6.2008 18:26

smajlik - 15smajlik - 3smajlik - 13smajlik - 1

 
Anonym
Anonym - 23.9.2007 15:04

smajlik - 14