CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

ENEMY OF THE SUN 2014 (11.- 14.9.2014)

Enemy of the sun 2014

Září je měsíc, kdy je léto nenávratně v trapu stejně jako prázdniny i 
tradiční letní festivalová sezóna, ale také doba, kdy v pár pražských 
klubech proběhne v již tradici se měnící festival Enemy Of The Sun.

Program letošního ročníku startuje už rozehřívací párty ve čtvrtek. Ta proběhne v Modré Vopici za účasti místní nové krve jménem Encore, právě vydávající své první demo, lokálních d-beat punkových peciválů Blinded, kteří jako by svou tvorbu čmajzli z nějakého starého švédského DIY vinylu. K tomu přihoďte trochu naechovaného, špinavého italského d-beatu jménem Komplott a nakonec irští se sludge občas koketující moderní crusties Absolutist.

Reálný program začíná pátečním večerem na Sedmičce, kde bude tak jako v minulých ročnících k dispozici omezený počet lístků. První na řadě budou bratislavští Adacta, kapela, hrající již slušně dlouho a hudebně nabízející poměrně výrazný hardcore punk, ovšem se zpěvem, který nemusí být právě pro každého tím pravým ořechovým. Američané Countdown To Armaggeddon s výborným tvrdým, ale melodickým hardcore punkem s crustovým šmakem. Pro mnohé bude možná tahákem vystoupení belgických crust core klasiků Visions Of War, zapadajících do konfekční kategorie „dready, fousy, černé hadry“. Headlinerem večera budiž němečtí Instinct Of Survival, kteří se za dlouhé roky své existence vypracovali z nezáživné záležitosti mezi stenchcore špičku, což ostatně dokazují aktuálním albem nahraným v Kodani za asistence Lasseho (Hjertestop, War Goes On, Dead Action, Young Wasteners…).

Hlavní sobotní program tentokrát hostí smíchovská Meetfactory, kde smršť započne s úderem půl čtvrté a s českými death metal punx March Of The Hordes. Jejich dvě split EP vydaná v posledním roce jsou slibné a ti, kdož si užívají různé variace na počátky skandinávského death metalu, si přijdou na své. Skandinávie po česku bude ovšem pokračovat i s další kapelou, tou jsou Tomorrow’s Hell, švédským d-taktem a potemnělostí inspirovaní pánové z Moravy. Jižní Evropu zastoupí Cancer Spreading, stenchcore po jižansku s několika zajímavými nahrávkami na svém kontě.Švédsko po moravsku tu už bylo, tak je možná čas na Japonsko na moravský způsob. Své sushi-knedlo-zelo předvedou See You In Hell, kteří se svou neúnavností dokopali mezi nejvýraznější a mezinárodně nejznámější kapely na tuzemské scéně, a navíc, poslední album je bez debat vážně povedená záležitost. Po brněnských Japoncích je na řadě ostravské motorheado-televarieté jménem Malignant Tumor které možná není potřeba zvlášť představovat, krom prostého konstatování - je to hudebně neuvěřitelně šlapající jízda a taškařice od začátku do konce. 

Přichází čas na autentické Švédsko a to hned v několika podobách. Tou první jsou Martyrdod, jejichž nahrávky plné mísení tvrdého d-beatu se sem tam death metalovým trikem, nakopávají zadky již nějaký ten pátek. Živě bývala tato kapela sázkou do loterie, někdy skvělá, jindy průšvih, o to spíš stojí za to je otestovat tentokrát, navíc u Southern Lord právě vydává své nové album. Následují Skitsystem, ti mají za sebou ještě delší kariéru než jejich předchůdci a živě bývají podobně nevyzpytatelní, možná to může být i momentálním obsahem různých látek kolující v krvi členů kapely. Ostatně jejich hláška „No Speed No Punk“ se již dávno změnila ve vlastním životem žijící okřídlenou klasiku. K tomu nutno přičíst, že na svém kontě mají pěkných pár ve svém stylu výborných nahrávek. Trojici švédských zástupců doplňují Agrimonia, utahaná, ponurá záležitost s notnou dávkou metalových vlivů pro fanoušky podobně laděných metalově potemnických záležitostí.

Vrchol včera obstará dvojice veteránských záležitostí z Velké Británie - Varukers, jež mají za sebou příběh jdoucí až zpět na přelom sedmdesátých a osmdesátých let, s přehlídkou klasických nahrávek vydaných pod hlavičkou Riot City či Rot Records. Po svém návratu na pódia v devadesátých letech jsou pak jedni z nemnoha těch, kdož dokázali důstojně navázat na původní tvorbu a stále působit aktuálně. Anti Sect jsou pak z mrtvých vstanuvší legendou v pravém slova smyslu. V osmdesátých letech vydané jediné album „In Darkness..“ je zcela právem jedním ze základních stavebních kamenů crustu i stench core a kultovní peace punkovou deskou. Pozdější singl pak zaznamenal výrazné ovlivnění metalem, bohužel dříve než došlo na druhé Lp se kapela na dlouhá léta rozpadá, aby jako celkem svěží zombie vyšplhala z hrobu před několika lety a čas od času provětrala pódia punk festivalů.

Neděle se přenese pro ty, kterým to ještě nestačilo, opět na Sedmičku. Program tam otevře místní Hlinomaz. Pokud toužíte po tom, seznat co to je hipsterský kravál po pražsku, tak tady máte jedinečnou možnost. Sludge či noise inprovizace, těžko říci, to by měl posoudit asi každý sám. Jako bonus v sestavě najdete figurky z nějakých místních, méně či více známých kapel. Následují kalifornští crusties Femacoffin, relativně nové jméno na scéně s ex členy Stormcrow v sestavě, servírující poctivý stenchcore klasického střihu. Na svižnější strunu zahrají brazilští Nuclear Frost, mísící v sobě ponurý d-beat crust s notnou dávkou tradičního brazilského hardcore punku, což je vždy chutná třešnička na hudebním dortu. Headliner nedělního programu je stále zahalen rouškou tajemství, takže se necháme překvapit, co přinesou následující týdny.

Enemy Of The Sun je v neposlední řadě i do středu Evropy přenesenou variací na do uzavřených prostor situovaných městských punk festivalů, jakým je třeba K-Town či podobné akce, kdy si člověk krom koncertů, může užít i pár dnů punkové sounáležitosti v místních barech či nočních spojích hromadné dopravy. Kdy můžete potkat staré i nové známé a prožít 
pocit subkulturní spiklenecké spřízněnosti, které jako by se v místních podmínkách již téměř někam vytratila.

Vstupenky k dispozici 

online na www.enemyofthesunfest.com

Klub 007 Strahov - www.klub007strahov.com

REKOMANDO – www.rekomando.eu

BOBEK TATTOO www.bobektattoo.cz

 

Martin Suicixx


18.7.2014   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - ENEMY OF THE SUN 2014 (11.- 14.9.2014)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.