MEDVĚDOVINY: Miroslav Štěpán - Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu

Miroslav Štěpán - Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu

Napsal ve spoluprávi s M.Š. Petr Holec

Já vás srdečně zdravím bando. Jednou takle odpoledne čumím na internet a hle co nevidím. Starej kovanej bolševik a předseda nejprve SSM (Socialistický svaz mládeže),pak organizace MSS (Mezinárodní svaz studenstva) a ve finále od roku 1986 pracoval jakožto tajemník a od dubna 1988 coby vedoucí tajemník Městského výboru KSČ v Praze. Působil též jako náčelník pražských Lidových milicí ., tak vydal nedávno asi dvěstěpadesáti stránkovou knihu Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu, kterou mu mimo jiné křtil například další kovanej soudruh Milouš Jakeš (dnes 91.let). No, říkám si jestli jí koupit nebo né, ale nakonec mi to nedalo a tak jsem si jí nakonec předčasně dal k Vánocům a musím Vám říc,že to je docela zajímavé,místy až dost ostré čtení,kde Štěpám si v některých pasážích opravdu nebere servítky a je jedno,jestli zrovna hovoří o svých soudruzích,Sovětským svazu či třeba o Václavu Havlovi nebo o tom,co to vlastně byla Anticharta a kdo všechno,v čele s Janem Werichem jí pod nátlakem KSČ musel podepsat v Národním divadle.Dál jsem chtěl třeba taky znát pohled druhý strany (KSČ) a né jenom třeba to,co nám servíroval třeba Pavel Rychetský a tak podobně.Ona se zase ale dá položit otázka,zda se dá Štěpánovi všechno věřit či je to jen klasické komunistické mlžení,zakládající se na různých polopravdách a legendách,kdo ví...

Zajímavé třeba v knize je,jak KSČ a to néjen u nás,ale ve všech státech,které ovládala,dokázala kůli obsazení v různých funkcích šibovat se svými členy.Například,kdo se z našich tehdejších papalášů nepodvolil tomu,co diktoval Sovětský svaz a odmítl třeba řídit SSM v Sovětským svazu,viz Štěpán,kterej to tam stejně nakonec na chvíli vzat,tak s ním okamžitě zametli a většinou tito "zvrhlíci" končili někde v zemích "třetího světa" na nějakejch podřadnejch funkcích a do vrcholové politiky už se nikdy nepodívali ikdyby např.Gobačovovi hulili péro desetkrát denně - zkrátka ende šlus.Ona ta kniha je zajímavá,ale zato ta recenze se píše trošku hůře,páč těch informací například od Varšavské smlouvy 1968 je fakt hodně.

Zajímavé je třeba taky počtení o jednotlivých předních představitelých tehdejší doby (Husák,Bilak,Jakeš,Lenárt,Štrougal,Adamec,Havel,Čalfa,Dubček,v zahraničí třeba Kaddafí,Arafat,Čaučesku,Gorbačov a.t.d.) a jaké mezi Štěpánem a vůbec celkově panovaly vztahy a kdo například rozhádal KSČ a vlastně stranu rozdělil na "dvě strany",kde ve finále soudruzi šli proti sobě,páč každej měl jinou představu,jak by se mělo dál pokračovat a vůbec,kdo tomu měl ve finále velet a kdo se jako hlavní třásl po vyřazení Štěpána ze hry na jeho post a následně chtěl být po převratu prezident a chtěl nastolit "jinou politiku". To vše se tam dočtete.Dočtete se tam i třeba to,jak se měl Václav Havel v base,jaké tam měl podmínky a s kým anebo spíš kdo nad ním držel ochranou ruku v přípravě Sametové revoluce 1989 a stál mu za zády.Nebo názor komunisty na Chartu 77 či kdo velel zásahu na Národní třídě a jak to vlastně v zákulisí ÚV KSČ probíhalo,že ve finále největší pohlaváři,když už věděli,že to je v prdeli,zdrhli na svá sídla daleko od Prahy nebo se dokonce scházeli tajně s V.Havlem v jisté kavárně.Je toho opravdu hodně.Třeba i to,zda Helena Vondráčková byla milenkou Lubomíra Štrougala neba za jakej seriál by se měl stydět Jaroslav Dietl,o tom všem povídá Miroslav Štěpán,nejnáviděnější muž Sametové revoluce a později její prominentní vězeň.

Já tu knihu přelouskal za dva dny a musím říc,že abych to pobral,tak si jí musím dát ještě jednou,páč na první přečtení se to nedá vstřebat.A jinak.Tohle není žádná komunistická propaganda,aby někdo zase neměl kydy - však to tady známe.Chtěl jsem Vám punkáčúm i nepunkáčům :-) dát třeba typ na knížku,na kterou já byl docela zvědavej,co že se to v ní vlastně dočtu.Zda se to,o čem Štěpán mluví,zakládá na pravdě nebo né.O tom si už udělejte názor jen vy sami a navíc je to i "dobrá" četba pro ty,co tehdejší režim nepamatují nebo jen krátce,jako třeba já.

Kniha se dá sehnat třeba u nakladatelství Malý princ cca od 200 kč.

Punku zdar!

Medvěd!

 

 


2.12.2013   Rubrika: Články   |   Komentářů: 4   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - MEDVĚDOVINY: Miroslav Štěpán - Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
chrpa
chrpa - 8.12.2013 14:22

fantomas:
taky se mi hned vybaví ČKD...
nicméně si raději přečtu trilogii milénium...
nakupování vánočních dárků mám z krku-žádný neshánimsmajlik - 10

 
fantomas
fantomas - 6.12.2013 15:39

Ses překonal medvěd ... smajlik - 5 .. já už vánoční knížky mám a tomuhle proradnýmu, vychcanýmu, zlýmu člověku bych nevěřil ani nos mezi wočima. Stále ho vidím na tom balkóně jak na něj řve daF z ČKD ... NEJSME DĚTI ! Nikdy bych si tu knížku nekoupil - ten smějící ksicht by mne zabíjel, ale dík za recenzi, zajímavá je.

 
Banjo
Banjo - 4.12.2013 6:31

Co se týká Rycheťáka, to byl komunista, který se v roce 1968 přidal na špatnou stranu, takže toho pořád tak trochu držím za komára. Ale pokud jde o to šíbování Moskvy vůči aparátčíkům, o tom moc nevím. S těmi jsem se moc neznal, a pokud znal, tak nebavil. To by asi jediné mohlo přinést pro mě nové informace.

 
Banjo
Banjo - 4.12.2013 6:28

Kupovat to nebudu, protože nechci podporovat toho parchanta Štěpána.
Štrougal a Helena - prý Štrougalova dcera byla Heleně hodně podobná, čímž vznikla ta fáma. Havel byl mezinárodně známý, takže měl takový trochu fešácký kriminál. Na to oni zase dbali, aby to nevypadalo... A kdo by nad ním mohl držet ruku? Buď Adamec, Štrougal nebo (v této "tipovací soutěži" můj černý kůň generál Lorenc z StB). Ti měli zájem na tom, aby to tady po převratu mohli převzít v relativně provozuschopném stavu. Čalfa asi ne (myslím si), ten jako Slovák asi podporoval spíš Dubčeka.
No a že se Štěpán cítil zrazen Moskvou, to je celkem pochopitelné - Gorbačov a jeho boys rozjeli tu pěrestrojku tak, že naši vedoucí, zamrzlí někde v roce 1970, nestíhali mrkat na drát.