TREST SMRTI: S Lachinem o undergroundu.

TREST SMRTI: s Lachinem o undergroundu.

TAK NÁM, PAVLE,  PŘEDSTAV SVOJI KAPELU.

Co říct o kapele Trest smrti? Trest smrti je Trest smrti. Vznikli jsme, abychom vyjádřili, nějakej určitej nesouhlas s touhle dobou s politikou a možná s válečnými konflikty, který se dějou někde a možná jednou budou i mezi námi…. Vznikli jsme na přelomu roků 2005 a 2006v zimě. V kapele nás hraje pět a hrajeme takovej trošku nasranej a agresivní punk se dá říct…, kterej popisuje, jak už jsem říkal, válečný konflikty i politický sráče, který nás tady hrozně štvou úplně brutálně, už se na to nemůžeme dívat, tak to chceme alespoň vyjádřit hudbou. Vím že se to nedostane ke všem, ale aspoň část lidí, když to podchytí, zamyslí se, třeba to pomůže…

ŘEKNI SESTAVU.

Sestava? Máme dvě kytary, basu, bicí a zpěv. Například kytarista a baskytarista hráli už dřív v kapelách, basák ten hrál hodně. Jména jsou:

Kuba Pixa – bicí

Martin Nečina – kytara

Míra Sochor – basa

Zdeněk Hromada – kytara

A já Pavel Lach – zpěv nebo spíš řev ..

EXISTUJE JEŠTĚ PODLE TEBE V Č.R. UNDERGROUND?

Underground? Asi existuje, ale myslím, že se vytratila ta původní podstata. Že se už tomu nedá tak říct. Dneska je všechno otevřený, volný, když nehraješ rasistický – fašistický skladby, tak můžeš vlastně říct co chceš. I když jsme zažili, že třeba i v týhle době jsme se nelíbili, já nevím komu teda, asi nějakým rejpalům a měli jsme na koncertu policajty, včetně zásahový jednotky v Táboře, majitele klubu odvezli k výslechu, to nás hrozně udivuje, skoro dvacet let  po nějaký revoluci, furt to malinko v určitejch věcech vázne. Nevím.

CO PRO TEBE ZNAMENÁ UNDERGROUND?

Underground, říkám, dneska už vytratil svoje podstaty a dneska pro mě znamená spíš jen vzpomínky. Takový něco, co nesmělo bejt a dneska už vlastně je…K čemu to přirovnat? To je těžká otázka v týhle době, v roce 2009 nebo kolik je…Ty vole underground, no znamená to pro mě část nějakého mýho krátkýho života, kdy se dali sehnat jenom nahrávky pod rukou, někde bokem a hrálo se ve sklepech a garážích. Underground ale, myslím dneska už není to co underground byl. To už je spíš doména něčeho, zůstalo to asi někde v podstatě.

JAK VZNIKAJÍ VAŠE SKLADBY?

Skladby vznikají z určitejch projevů  okolního světa, když pustíš zprávy a televizi, to ti stačí ne? Hned máš náměty udělat něco. Furt tě to sere, vole, vždyť to vidíš…Chceme něco sdělit lidem, špínu kolem nás i když to každej ví, hodně lidí to přehlídne, tak my to dáváme najevo prostě hudbou a agresivním zpěvem. I hudba je docela agresivní. No nelíbí se nám prostě okolo politická scéna, zbytečný válečný konflikty. Nechápeme i spoustu arabskejch států a zemí, který pořád vyhledávají rozbroje a války.

V JAKÉM PROSTŘEDÍ JSTE VZNIKLI?

 V hospodě, klasicky, většinou všechno vzniká v hospodě. Tenkrát jsme začínali zkoušet v bytě kytaristy. Jenom já a von. Mysleli jsme si, že to bude jen tak mezi námi, že si uděláme radost. Nemohli jsme sehnat další lidi a členy a prostory na hraní, zkušebnu a prostě bla, bla, bla…. no prostě ve finále jsme sehnali všechno. Takže nakonec to jakž takž vyšlo. Ale putyka je podstata.

JAK VZNIKALO VAŠE PRVNÍ ALBUM "BEZNADĚJ“ NAHRANÝ V PLZEŇSKÝM STUDIU AVIK?

Vzniklo myslím si docela v pohodě. Díky tomu, že je tam dobrej zvukař, kterej se k tobě chová jako stejně rovnej, poradí, pomůže, neřeší kraviny. Vznikalo to docela dobře, ve studiu jsme byli asi pět dní a udělali jsme tam deset písniček. Což není tolik, ale ono to stačí. Dneska když si poslechneš jiný skupiny, tak – zažil jsem cédéčka, kde bylo dvacet písniček a bylo to zbytečně přemrskaný a ve finále z toho vzniklo hovno. Tak jsme tam dali deset, myslíme si takovejch deset údernejch, který posuzujou dnešní scénu ze všech stran, jak politickejch i životních. Ve studiu byla sranda, poznali jsme Plzeň i nějaký lidi. Docela dobrý.

JAK BYS CHARAKTERIZOVAL VÁŠ STYL?

Myslím si, že je to nekompromisní punk, který vystihuje, to už se opakuju, nasranost na tuhle dobu a jsou tam i prvky starý doby. Prostě se tam prolíná hodně let zpětně. Je to prostě ostřejší, agresivní a nasraný a - bez debat. Nemá cenu dělat nějaký dojáky a řešit písničky a texty s nějakou láskou. Říkáme najevo, co si myslíme, hned a bez přetvářky.

CO PUBLIKUM. JAKÝ NA VÁS CHODÍ LIDI?

Lidi na nás chodí různý. Od malejch dětí, až po starý dědky. A to právě je to zajímavý. Tam je rozpětí docela hodně věkový a možná, že nejsou všechno punkeři. Jsou to i normální lidi nebo rockeři, který si chtějí poslechnout něco jiného a vybočit trošku z těch svejch stereotypních radiovejch nahrávek a zkomerčnělejch céreček typu GREN DAY a podobně. My prostě komerční nechcem bejt a nebudem…, takže publikum, jak říkám, různý. Jsou tam starý, mladý, chlapi, ženský, klasika. Ale publikum docela nějaký je, docela nás to baví je občas pozorovat (smích). Jsou v pohodě. Publikum je dobrý.

VRAŤME SE JEŠTĚ K UNDERGROUNDU. JSTE UNDREGRUNDOVÁ KAPELA?

Myslím, že nějakej, možná záchvěv tam je. Ale dneska, říkám, není možné o něčem říct, že je to underground. To ztratilo svoje místo už po revoluci a dneska je to spíš takový hraní si. Když někdo říká, že je underground, tak už si spíš na něj jen hraje. Zkouší něco, aby byl zajímavej ze starý doby. Dneska podle mě se už underground vytratil a je to otevřený, dneska už si můžeš říkat co chceš, skoro teda dá se říct. I když už jsem říkal před tím, že si tím nejsem tak jistej. Nevím, jestli je underground možný přirovnat k nějaký kapele co dneska hraje nebo co vzniky teď v posledních pár letech. Každej má asi na to nějakej jinej náhled. Underground asi nejsme, prostě jsme normální punková kapela. Možná jsme trošku.

MYSLÍŠ SI, ŽE POMÁHÁŠ ŘEŠIT ROBLÉMY MLADÝCH LIDÍ SVOU TVORBOU?

Samozřejmě, že cílem je oslovit lidi, jinak bychom to nedělali. Dneska hlavně ty mladý  (starý už ví vo co de) ty ještě můžeš vytvořit k obrazu svému. Dá se říct, že trošku, ak že, myslím si, že jo, že ty mladý lidi tolik vnímaj všechno jinak než ti starší. Jak jsem říkal věkový rozpětí publika je velký. A ty  starý, když s nimi mluvím, ty už nic nepřekvapí. Ti jsou zvyklý, už ze starých dob, už za komančů, ty starý punkerové co dodnes ještě trošku žijou. I když mají rodiny a děti. Ale myslím, že ty mladý určitý jsme oslovili, a myslím, že si z toho trošku vezmou. Kapel je ale hodně, v hodně kapelách se všechno točí, dá se říct, dokola. O čem se hraje? Všechno je o určitý jedný věci, dá se říct. Spoustu lidí jsme ale oslovili a jsme za to rádi.

kofi a lachin

 

POSLOUCHÁŠ STARŠÍ ČESKÝ KAPELY, PLASTIC PEOPLE, DG 307, NEBO JASNOU PÁKU?

Abych řekl pravdu, tak neposlouchám. Ale samozřejmě že spoustu písniček od nich znám. Myslím si, že jsou i dobrý, ty písničky, ne všechny. Nesouhlasím s tím, že by bylo všechno dobrý, něco se i nepovedlo, ale zase některý se jim povedly, vystihuje to svojí dobu, když se začalo hrát. Dneska je doba jiná a některý písničky už se sem nehodí a nepasujou. Je taková moderní doba a v těch starejch věcech prostě vidím ten underground. Takovej ten vznik undergroundu. To je přesně to, o čem jsme mluvili, že dneska underground, si myslím, už nemůže pořádně bejt a není, protože je svoboda, teda dá se říci určitá. Ale nevadí mi ty jejich skladby a občas si to i poslechnu, vyloženě to nevyhledávám. Myslím si, že to mělo svůj smysl v tý době trošku minulý.

CO POSLOUCHÁŠ ZA MUZIKU VŮBEC – ČESKOU A ZAHRANIČNÍ?

Poslouchám různou muziku, většinou ten punk, anglickej a českej. Nebudu jmenovat, jako by řekl každej: EXPLOITED a podobně. Jo poslechnu si je taky a rád, ale třeba co mám rád z těch anglickejch starejch je UK SUBS, ty mám hodně rád. Z českejch? Dneska se vytvořilo tolik kapel, že je těžký si vybrat. A zase nechci jmenovat ty starý známý…klasika: SPS, DO ŘADY!, ti jsou si myslím dobrý, i když ztrácí poslední dobou publikum – to je přesně takovej ten underground kde najednou ta kapela neoslovuje lidi. Ale měla období, že byla strašně dobrá a ty lidi to žrali apogovali. Dneska když vidí DO ŘADY! Tak tak poguje pět lidí a ty mladý neví o co jde. To je hrozně smutný a je to škoda. Protože ta kapela se furt snaží. ČERTŮF PUNK je dobrá kapela, poslední dobou se hrozně vymakali. Je toho moc. VISACÍ ZÁMEK samozřejmě beru jako legendu českého punku, která zůstala jediná v původní sestavě. Pak nemluvě o ŠANOVu, ten jsem měl hodně rád ten teďko skončil, asi loni nebo předloni se rozpadl, prej už definitivně….

V JEDNÉ VAŠÍ SKLADBĚ SE ZPÍVÁ "POFLUSAT JIM ZÁDA A SERVAT JIM KRAVATY“ OPRAVDU BYS TO UDĚLAL?

Tahle písnička je naše skoro první je to i vyloženě můj text a to, co tam je, to bych všechno udělal. To je prostě taková nasraná agrese, až nenávist vůči těm politikům, co z nás tady dělaj takový blby, z normálních obyčejnejch lidí, tak to bych udělal s chutí. Poflusal bych jim záda, serval kravaty a nakopal bych je do prdele a možná i do hlavy. A byl by hroznej klid. Vím, že bez vlády to tady nejde, ale možná nějaká změna, že by se fakt hodila. Ale tuhle současnou vládu bych hrozně nakopal a kraváťáky veškerý, snoby  zasraný, co maj rypák nahoru a přitom mají hovno u prdele a bordel ve fousech.

SKLADBA "BAGR“ JE O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ, DÁ – LI SE TO TAK ŘÍCI. JAKEJ JE VZTAH TVŮJ A ZBYTKU KAPELY K EKOLOGII.?

My zase nejsme ňáký moralisti velký, ale myslím si, že by to chtělo, aby se každej člověk nad tím zamyslel. Protože jde přece o nás a o naše děti, jestli něco máme a nebo budeme mít… Aby se dalo tady ještě trošku přežít a nechodili jsme po PET lahvích a po bordelu, aby v řece byla nějaká ta ryba, aby tam neplavaly olejový skvrny, ropa v mořích…. Ale jako …. Nejsme žádný ekologický aktivisti, i když nás to sere, když vidíš, jak se lidi chovaj, když vysypou skládku u silnice a toxický odpady. Severní Čech třeba, komíny, jak jim tam hulí, malý děti to dejchaj. To je těžký, s tím nic neuděláme, to je pokrok, nějakej, prej, a budování něčeho co nás jednou zahubí.

KDE VŠUDE HRAJETE?

Hrajeme různě. Hrajeme v různejch klubech, spíš na jihu Čech. Ale hráli jsme i na severu, hráli jsme v Mostě, v Ústí nad Labem a ty města jsou vopravdu tragický. Tam je úplně jinej život a úplně jiný lidi. Ale jinak se nám dobře hraje tady v okolí Písku, máme tady svoje fanoušky, v Budějovicích se nám pěkně hrálo. Ale v Divadle Pod čarou v Písku se hraje super, tam je vždycky krásnej zvuk. Jinak jsme začínali U Koček, to byla taková písecká hospoda, tam jsme vlastně rozjeli takovou naší malou kariéru. Tam to bylo nejlepší. Tam jsme sice vždycky ze sebe dali nejvíc šťávy a hrozná sranda byla. To je vše.

18.9.2009 KŘTÍTE V PÍSKU V DIVADLE POD ČAROU SVOJE PRVNÍ ALBUM. KAM SMĚŘUJE TREST SMRTI?

Budeme křtít, což jsme rádi, že jsme konečně aspoň něco dotáhli do konce. Že jsme konečně udělali CD. Předtím už jsme měli demo, ale to byla taková garážovka. Kam to spěje dál? Chceme snad pokračovat, i když občas máme v kapele menší neshody, zkoušky by měly bejt pravidelnější. Docela jsme v tomhle lemplové, ale myslím, že jinak se snažíme. Kdyby šlo dělat víc, tak to uděláme. Kluci mají různé práce, takže nejde všechno skloubit dohromady, jak by jsme chtěli. Museli jsme teď odříct i nějaký akce, co mně hrozně mrzí i festival co měl být v Mostě a na Mělníce, tam měly bejt dobrý kapely z Francie a Anglie a podobně…Kam teď budeme směřovat dál? Asi se budeme snažit pokračovat v tomhle samým stylu, chtěli bychom samozřejmě trošku vylepšit muziku i ty texty trchu obohatit nějakým novým nápadem, ale to je všechno ve hvězdách. Nápady musí přijít sami a nesmíš je hrotit s tužkou va papírem a mermomocí. Všechno musí přijít samo a když přijde, tak to má náboj a má to i většinou i dobrou podstatu. Nesmíš nikdy nic lámat přez koleno.

DĚKUJEME ZA ROZHOVOR.

ptal se S.H.P.


31.8.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 5   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,3
jde to 2,3
 

Diskuse ke článku - TREST SMRTI: S Lachinem o undergroundu.

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Lord.Alex
Lord.Alex - 3.2.2010 16:48

jedna z nejhorších kapel co jsem kdy slyšel. hráli před Slobodkou a něco tak otřesnýho s tak dementníma textama sem v životě neslyšel. nahrajte si na kazetáček zvuk pily, nějaký chrastění, mlatte do popelnic a přitom nadávejte úplně všemu a všem, páč je na světě tak špatně a máte to jak jejich koncert"=)

 
Medvěd
Medvěd - 28.9.2009 9:48

Vynikající kapela ! Hlavně ta syrovost mě na ní bere a i po textové stránce to nemá chybu ! ... Jsem ještě rád za to,že klasický syrový a upřímný punkový bandy tu jsou a doufám,že idlouho budou a takový jako jsou třeba Tresti,budou další !!!

Z tohodle kraje společně sMařenovejma S.A.S a Sociálním terorem,jedna z mejch oblíbenejch ! Punk's not dead !!!

Navíc to má v palici Lachino srovnaný,což je paráda a když to začal srát do muziky,tak udělal to nejlepší co mohl !! TREST SMRTI FOREVER !!!