rozhovor s kapelou Vision Days

rozhovor s kapelou Vision Days

Ahoj Iane, na úvod bych se tě chtěl tradičně zeptat na stručnou historii kapely, ale ve vašem případě to asi moc stručně nepůjde že?
Ahooj, pokusím se velice stručně. Vznik 1990 tehdy ještě jako WA:VD (we are:vision days), 1992 sme se trošku naučili hrát, krátíme název na Vision days (VD), vydáváme první nahrávku „Významy“ a mimo jiné měníme sestavu takže zůstávám pouze já IAn. 1992 – 2000 období  tápání, neustále měnící se sestava, vydáváme 3 dema a jakš takš koncertujeme. 2000 – zcela nasranej a uplně bez iluzí beru vše pěvně do rukou a snažím se nějako rozjet kapelu, konečně se hraje punk jak sem vždy chtěl, úplně nová sestava, a konečně se začíná trošku dařit. Jo a taky pořádáme první ročník Brněnecfestu. 2002 – první oficiální CD Řetěz od boudy (cecek rec.). 2003 – změna sestavy, v podstatě dnešní podoba. 2005 – DVD Živák z Brněnecfestu  2006 – CD Na háku (cecek rec.) 2007 – split CD 4faces PUNK/HC (cecek rec) 2008 – příprava nového CD Proti srsti

vd2


Čím bylo způsobený, že jste od počátku nebyly punková kapela?
Ale byli, na počátku sme byli punková kapela, ale moje benevolence ke každému novému členovi nás vždy posunula někam jinam než jsem chtěl. Na koncertech sme běžně hrávali HNF, Sex Pistols, .. Jenže u vlastní tvorby to bylo jinak, v momentě, že jsem přinesl novou píseň a ta byla buďto moc rychlá a nebo vulgární, ostatní ji buď předělali a nebo zavrhli (holt Demokracie) Nutno však dodat, že mě vždy bavila i gothika, takže moje volba by byla gothic punk, který reprezentujeme v podstatě i dnes.

Máš přehled o tom, kolik jste za tu dobu stihli koncertů?
Někde bych to asi zjistil, ale z hlavy ne. Do roku 2000 cca 30 koncertů ročně. 2000 – 2005 cca45 koncertů ročně. 2006 – 2008 60 koncertů

Je nějaký vaše vyjimečný vystoupení na který rád vzpomínáš?
9.12.2005 Jevíčko ve Žlibkách, kde na nás přišlo cca 100 lidí, udělali neuvěřitelnou atmosféru,  já se zrumploval jako kára a kluci mě museli nakládat do auta. Ale jinak v podstatě na všechny rád vzpomínám, dobře se hraje před domácím publikem (zdravím fanklub z Poličky pod vedením ing. Bukvy)

Tak teď si mě docela překvapil! V Jevíčku sem samozřejmě byl, protože bydlím kousek odtam a musím potvrdit, že to byla super akce a musím tě poupravit, protože pokud si dobře vzpomínám tak tam bylo určitě víc lidí. Už je to docela dlouho, nezvažoval si uspořádání další akce na Žlibkách?

No počet lidí jsem jen odhadoval, ale jak sem říkal, byl sem značně pod vlivem, takže asi máš lepší přehled. Uspořádat stejnou akci jsem zkoušel o rok později, ale majitel zařízení nebyl moc nakloněn, prej tam bylo minule moc lidí, což nechápu, protože na tom vydělal, ale je to jeho věc. Určitě se pokusím něco vymyslet v okolí.


Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěl zahrát, např. v zahraničí?
Ani ne, tudleva se nás ptali v jednom rozhovoru s kým bychom si přáli stát na prknech. Hráli sme s Exploited, a se spoustou parádních zahraničních kapel, hráli jsme z většinou tuzemských kapel, takže mě napadá snad jen Toy Dolls, Bauhaus, New Order, ale to se mi asi nikdy nesplní. Spíš bych chtěl, aby jsme dál hrávali tak jak hrajeme a lidi chodili a bavili se.

Často jste označováni za český Exploited, jaký další sou vaše hudební vzory?
No vidíš to slyším poprvé (kecám). V začátcích asi mix Joy Division Cure, Exploited, Sex Pistols, NVÚ a hlavně HNF. Prostě taková klasika.


Zatím máte na svědomí 2 punkový alba. První album "Řetěz od boudy" se dočkal 2 vydání, v čem se liší?

Hlavně ve zvuku máš-li namysli 2. verze řetězu. Jinak sou tam 3 jiný písně, protože jsme druhou verzi točili o půl roku později a měli jsme složené nové písně a ty starý nepovedený sme mohli vyškrtnout.

Proč jste to točili po druhý?

První verzi Řetězu od Boudy, jsme nahrávali ve zkušebně do mého PC, do kterého sem koupil profi zvukovku. Přizvali jsme zvukaře s mixem a najivně jsme si mysleli, že to uděláme dobrej zvuk. Při mixáži se nám to pořád nezdálo a tak jsme jeli do studia Triton na radu. Když jsme to panu zvukaři Pepovi pustili, tak nám na rovinu řekl že s tím nic nejde udělat a že je to na vyhození. Nabídl nám slevu na nahrávání a tak sme o cca 2 měsících vyrazili nahrát desku podruhé. A výsledek byl samosebou lepší.

Následovalo album „Na háku“, který vás posunulo hodně dopředu a určitě jste se díky němu dostali do podvědomí mnoha posluchačů, v čem se liší od „Řetězu“?

Je rozhodně punkovější, sehranější, sou na něm lepší písně i texty. Hodně jsme se naučili za ty 4 roky mezi oběma deskama,a taky jsme se lépe sehráli. Dost důležitý taky bylo, že album nabubnoval náš současný bubeník Protex. Navíc na písně jsme měli 4 roky, takže jsme je mohli aranžérsky vychytat. Hodně nám pomohli záporné recenze na Řetěz od boudy, které měli velikou pravdu, i když se nám to zpočátku nelíbilo.
 
Pro letošní rok plánujete nové album, na co se můžou fanoušci těšit krom tradičně dobrých textů, které jsou už delší dobu na vašem webu?
No pevně věřím, že taky na dobrou muziku. Rozhodně jsme zase udělali krok dopředu jako muzikanti, máme lepší nástroje a více zkušeností. CD by mělo být našláplejší, ale taky pestřejší, jedno reggae (saxofon Romana ze ZNC), taky jedna Crustovka a nějaký SKA (po našem). Jedeme do lepšího studia a to 7.4.2008, což by mělo ve výsledku také asi pomoci. Texty sou na webu, takže si  každý může udělat obrázek sám.

 

Jaká bude sestava pro nahrávání?

IAn - zpěv, kytara

A-Toom - kytara, zpěv

Petrpunk - basa zpěv

Tomík - zpěv, záskok basa a kytara

Protex - bicí

saxofon - Romana (ZNC)

zvuk - Váňa (Dellwer)

basa - Jaruna (exbasák VD)

 

V přípravách by měl být NVÚ tribut, vy se z chlapama z kapely dobře znáte, Štěpán s váma zpívá na vašem posledním cd, takže budete se na jeho nahrávání taky podílet?

Lépe řečeno, už jsme odevzdali nahrávky, ale kompletace Cd vázne prý na ostatních kapelách. Cd by snad mělo vyjít do léta. My jsme nahráli 2 tributy a to Jyney člověk (14 dní) a Na vodstřel. My to už měli hotový minulej rok v srpnu, ale vydání se prostě zpozdilo. Jinak NVÚ jsou super lidi a v našich začátcích nám velice pomohli za což jsme jim vděční. Jedna z mála nezištných kapel.

 

Určitě žádnému vašemu posluchači nemohlo uniknout, že se vaše písně vyznačují dobrými texty, kdo je má na svědomí a kdo hudbu?

Texty i hudbu dělám já, společně pak aranžujeme. S textama si hodně hraju, čeština je krásnej jazyk, dá se v něm tolik experimentovat až se někdy divím co je všechno možné. Navíc prvotní impuls k založení kapely byl ten, že sem psal texty a chtěl si je i zpívat. Je to pro mě důležitý, vyjadřovat se prostřednictvím k věcem které mě oslovují, serou a nebo baví.


Letos pořádáte už 9. ročník Brněnecfestu. Festival má slušnou tradici a každoročně ho navštíví víc lidí. Letos se opět fanoušci můžou těšit na českou špičku, ale co nějaká zahraniční kapela?
Vím, že toto je palčivé téma, ptá se nás na to moc lidí, ale fest děláme tak aby byl co nejlevnější vstup, takže bychom cizí hvězdu asi nezaplatili. Navíc proč nosit dříví do lesa, když v Čechách sou mraky výbornejch kapel. Teď momentálně sme se seznámili s kapelou Falešné Obvinění, která se nám moc líbí, no a na festu už není místo, takže asi až příští rok. Jinak po pravdě řečeno přemýšleli jsme nad zahraničníma (Exploited, Rancid, ), ale za prvé jsou pro nás finančně nedostupné a za druhé areál by nepobral tolik lidí, takže zůstáváme věrni motu našeho festu „Festival Česko slovenského punku“.

Můžeme se letos těšit na festivale na nějakou novinku?
Spíš novinky z řad těch méně známých kapel, ta hlavní náplň asi nikoho nepřekvapí.

Z posledních 4 festů se u vás dají pořídit videozáznamy na DVD a CD, tenhle rok se dá určitě čekat další dokument, bude vypadat stejně jako předchozí?

Uvidíme, režiji a zpracování má plně v kompetenci nás ex basák Jaruna, ale pevně věřím, že to udělá dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.


Asi není lehký vybrat kapely pro váš fest. Program festu děláš ty?
Program dělám  já. Je to strašně nevděčný, nikdy se všem nazavděčíš navíc denně dostávám desítky mailů od různých skupin a interpretů od popmusic po hard core, no prostě od každýho kdo dělá hudbu a těmto lidem musím vysvětlovat že je fest výhradně o punku. A pak sou marky punk kapel, který nejsem schopen umístit do programu a ty mě mrzí. Byly už i návrhy udělat 2 denní fest, ale to nejsme schopni jako pořadatelé zvládnout, protože to stále zvládáme jen jako parta kamarádů.

Souhlasíš se mnou, že je u nás stále více dobrejch kapel?
Jo to stoprocentně, až se někdy divím jak moc jich je. Viz již zmiňovaný Falešný obvinění.

Neuvažujete pro příští jubilejní ročník rozšíření o další scénu, nebo o další den?
Jak sem říkal, není to v našich silách.

Vaši fanoušci si určitě nemohli nevšimnou změny vaší webové stránky na www.visiondays.cz, co můžou do změny očekávat?

Zatím sme zakoupily doménu www.visiondays.cz časem určitě trošku poupravíme vzhled stránek, ale zatím mám bohužel velice málo času, zejména kuli nahrání a vydání nového CD a taky kuli Brněnecfestu.

  

Přechod na novou doménu pro vás znamená větší kapacitu na stránky, dá se tedy očekávat, že budete na stránky dávat víc fotek popř. něčeho dalšího?

Myslím si, že oproti jiným kapelám máme stránky daleko obsáhlejší, takže budeme prostě pokračovat v trendu. Ta doména je hlavně kuli vyhledávání našich stránek.

 

vd3Máte nový motivy oblečení, navíc výrazně zlevněné, to si děláte sami?

Trika a vlastně veškeré oblečení nám vyrábí a také nás zastupuje Lumbers (www.lumbers.cz). Jde hlavně o to, že je to kvalitní oblečení, který vydrží a ne že se rozpadne po dvojím vyprání. Jako se mi tudle stalo s trikem exploited který sem si koupil na jednom festu. Navíc majitel Lumbersu Radan je fajn kluk a má oblečení za lidový ceny. Na kompletní sortimet je možno se podívat na naše stránky do sekce obchůdek. Máme dva motivy v provedení triko dámské i pánské, dámské tílko, dámské šaty, kraťasy, mikiny a zádové nášivky.

Kromě toho vozíme na koncerty distro...

 
Čemu se věnujete krom hudby?
Kluci tak nějak ženy, víno, zpěv. Já mám zájmů víc, ale hlavně preferuju rodinu. Nesmím však opomenout že Protex je vášnivý čtenář.

Chceš něco na závěr vzkázat čtenářům punk.cz?
Milujte se a množte se

 

Dky za rozhovor, přeju ať se daří ahoj

My děkujeme ahoooj

 

www.visiondays.cz   http://sweb.cz/brnenecfest

 

hajkros


6.4.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 32   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,6
jde to 1,6
vd3 vd2  

Diskuse ke článku - rozhovor s kapelou Vision Days

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-32
Dariusss
Dariusss - 20.9.2008 18:51

IAn: Tak mě osobně se to taky moc nelíbí a zaskočilo mě, když jsem ho viděl poprvý na tobě...:-), ale když je to jako recese, tak to beru, ale většina lidí si myslím, že to tak nechápe a když tebe nebo prostě vaší kapelu neznají , nevědí o čem hrajete a uvidím to tričko na fotkách, tak si bude myslet, že propaguješ komouše, ale záleží, jak ty to myslíš a může ti bejt jedno, co si o tobě myslí ostatní , to je na tobě..Zase seš tím ale originální, dobře zapamatovatelnej a nejde si tě s nikým splést s tím tričkem.:-)

 
IAn
IAn - 21.5.2008 14:59

to hippie: OK, není nad to si pokacet narovinu Ahooj

 
HippieHunter
HippieHunter - 21.5.2008 13:22

IAn: diky za odpoved, potesila me a ne proto, ze ho chces prestat nosit ;o)
Joy Division jsou super smajlik - 5

 
HippieHunter
HippieHunter - 21.5.2008 13:19

Medvěd: takhle jsem se na to taky driv koukal, tak jsem odjel do spanelska, ze budu zit tam, ze to bude urcite lepsi, ze zacatku mi to tak i prislo, pak jak sem se seznamoval s vic a vic lidma, zjistil sem, ze nadavaj uplne na to samy, na co sem nadaval ja tady, tak sem se vratil dom. Zaver si z toho udejte radsi samy ;o)

 
Medvěd
Medvěd - 19.5.2008 22:30

Demokracie tu nebyla a nikdy nebude!!!!!

 
Medvěd
Medvěd - 19.5.2008 22:24

IAn: Asi jo :-)

Mrtvolo,samozhřejmě jsem proti tomu aby někdo veřejně propagoval neonacismus,komunismus a jiný kriply!! ale taky si vem proč to Ian oblíkl to triko CCCP,je to určitý druh provokace,kterej já osobně schvaluju!! už jen to,že si to triko oblíkl ukazuje,že by se lidi se stejným nebo jiným smýšlením měli nad sebou zamyslet!! a stejně mě všichni můžou políbit prdel!! :-))) koho dnes zajímá co si myslí prach obyčejný občan České republiky jako jsem já,myslím,že vůbec nikoho!!! Tady v té republice odjaktě živa prcal kámen cihlu,takže jaká koliv odezva at' třeba z mé strany je absolutně zbytečná a příjde na zmar a ve finále,tady Ti zasraný kapitalisti udělají z tebe úplnýho kreténa!!Nelíbí se mě to,opravdu né,ale co já vlastně v tomhle zkorumpovaným a zajebaným státě vlastně můžu,no tak ,já tady zmůžu maximálně kulový hovno!!!!......To je ta rádoby demokracie,kterou si tady každej pitomec přál,můj názor je ten ,že docela naivně! Bych musel být totální idiot,abych v něco takového co nám tu všichni cpou uvěřil,nenechte se vysmát :-))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 19.5.2008 22:04

Mně by to bylo také celkem jedno, Medvěde, pokud by k tomu byl vyvážený přístup. Na jedné máš hysterii kvůli symbolům jedné totality a na druhé benevolenci k symbolům té druhé. A to mi z principu vadí.

Jo a ještě jedna věc, co budem nosit my dva je celkem jedno, páč nejsme rockoví muzikanti. Tím pádem je naše schopnost působit na lidi a ovlivňovat jejich názory naprosto nulová ;-)))

 
IAn
IAn - 19.5.2008 22:00

Medvěde dík za podporu, doufám že dojedeš na Brněnec

 
Medvěd
Medvěd - 19.5.2008 21:38

IAn: Mě to třeba nevadí,dnes je možné prakticky všechno,seru na to kdo co nosí :-)))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 19.5.2008 19:53

Zdarec, ještě jsem to neviděl. Když to bylo v kině, tak jsem neměl čas a na torrentu jsem to tehdy nenašel. Jak jsem zjistil, tak už to vyšlo na dvd. Jako, je to jen film, říkal jsem si, takže jsem se po tom moc nepídil. - - - - Stojí za to?

Už se těším na to cédo smajlik - 14

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-32