Rozhovor se Sváťou (baskytara, zpěv TOTÁLNÍ NASAZENÍ)

Rozhovor SváťaAhoj Sváťo, předně se chci zeptat, co nového u Totálního nasazení?

Ahoj! No tak ve zdraví jsme se zdárně dožili našich dvacetin, který jsme na sklonku minulýho roku několikrát oslavili, a to ať různými výročními koncerty či společným česko-slovenským turné s kamarády z Konfliktů, pak nám vyšla u Popron Music nová deska CRAZY STORY a teď zrovna si užíváme zasloužený dva měsíce pauzy a odpočinku. Po tom loňským šíleným maratónu stovky koncertů jsme si museli dát do půlky února oraz. Těch hraní bylo fakt moc a to jsme jich ještě víc jak dvacet museli odmítnout, protože už je prostě nebylo kam vmáčknout. Ale už se zase těšíme až začneme hrát :-)

Vy jste taková zvláštní kapela, pověz mi, jaký to je, hrát pro punkáče a přitom nebýt punkáč? :-)

Vždycky jsme chtěli být zvláštní kapela, která vyčnívá z řady. Vždycky jsme si chtěli hrát a zpívat o čem budeme chtít a kašlat na to, jestli to k tomuhle stylu patří nebo ne. A to se nám, myslím, podařilo, za což jsme rádi. No a taky jsme vždycky chtěli hrát pro pohodový a inteligentní lidi, který se ztotožní s našimi názory a pohledem na věci okolo a kterým se líbí naše muzika a texty, což se nám taky podařilo. Čili suma sumárum naše publikum je takový, jaký jsme si vždycky přáli mít a jestli jsou to punkáči nebo ne je nám šumák. Možná právě proto tolik hrajeme a proto nás poslouchá tolik lidí, že jsme ta “zvláštní kapela“.

Tak či tak, spoustu ortodoxních punx vás absolutně nebere, zajímají vás, nebo tebe osobně nějak tito lidi, řešíš to, nebo je ti to už jedno? Upravujete třeba playlist podle publika?

Oni neberou nás a my nebereme je. Antipatie jsou vzájemný :-) Už jsem říkal viz.výše, že chceme hrát pro pohodový a inteligentní lidi. Když ti pak nějaký hlupák kritizuje novou desku, přičemž jí ještě ani pořádně neslyšel nebo když se na ní ještě větší pitomec snaží napsat nějakou pseudorecenzi a ani si jí neposlechne celou, tak to pak sorry – o takovýhle posluchače opravdu nestojíme. Naopak. Lidi bez vlastního názoru, který papouškujou prázdný a stokrát omletý kliše a fráze, všichni ti nenávistní a zapšklí nepřející a vyloženě zlí rádobypunx, kteří navíc nechápou pojem tolerance, ti všichni ať jdou do hajzlu. My si prostě chceme hrát to svý a tohle fakt neřešíme, spíš nám ona ortodoxnost přijde komická a legrační. Playlist upravujeme pouze dle vlastní nálady a nálady publika. Jsme schopni dát set songů na přání, prostě co fans budou chtít a bude to z tý cca šedesátky songů, co umíme, zahrajeme.

Co ty osobně si představíš pod pojmem punk?

Vždy jsem to bral v muzice jako absolutní volnost a svobodu, možnost vyjádření svýho názoru a vůbec možnost hrát a zpívat si co budu chtít a o čem budu chtít. Je pak směšný, jak se stále nějaký dementi, vesměs buď IQ nižšího nebo věku mladšího, snaží škatulkovat co je a co není punk. Defacto tím vymezují pravidla, což je naprosto absurdní. Takový ty kecy o tom, co je a co není punk – prostě není nic humornějšího.

Co říkáš na kapely, které pod nálepkou punku žijou? Na jedné z vašich desek jste si na obalu dělali srandu z Offspring, jaký ty máš vztah k těmto kapelám, tzv.nové vlny?

Osobně mám nejen já, ale i celá kapela vztah ke kapelám tzv.nové vlny, čili Offspring apod., daleko větší než k nějakým ortodoxním bandám. Každýho věc pod jakou nálepkou si žije a s čím se ztotožní. A že jsme si dělali srandu z Offspring? Nám není svatý nic a my si moc rádi děláme legraci ze všeho, včetně sebe samých :-)

Myslíš si, že v dnešní době vůbec může existovat úspěšná ortodoxní punková kapela?

No nevím… To zní tak prapodivně – úspěšná ortodoxní punková kapela… Nebyla by pak ale, kdyby byla úspěšná, náhodou komerční? :-))))

A propo, jakej je tvůj domácí top playlist? Můžeš nám vyjmenovat svých top 5??? Prosím zkus zahraniční i československou scénu.

Nevím jestli myslíš teď jen punk-rock nebo jako celkově. Tak tedy z cizích punk-rockovek jsou to The Offspring, Toy Dollz, NOFX, Green Day a The Clash, z československých potom Konflikt, Znouzectnost, Horkýže slíže, Slobodná európa a FPB. Jinak mám rád třeba 13.století, Už jsme doma, Manowar, Helloween, Iron Maiden, Nohavicu, Démophobii a fůru dalších.

S Totálním nasazením jste už dokázali leccos,je nějaká meta, kam by ses chtěl ještě dostat? Nějaký cíl?

Všechno, co se děje okolo kapely je už něco nad plán. Už jsem se mockrát nechal slyšet, že naše klukovský sny jsme si už dávno splnili a nikdy by nás nenapadlo, že to dotáhneme takhle daleko. Užíváme si to, co jsme si za těch dvacet let poctivě vydřeli a jsme rádi, že jsme dokázali, co jsme dokázali. Samozřejmě může kdokoliv polemizovat, jestli je to hodně nebo málo, ale to my neřešíme. Nemáme cíle ani plány – pořád nás baví hrát a pořád rádi koncertujeme. Jsme spokojení.

 

rozhovor sváťa 2

 

Vadilo by ti, kdyby vaše klipy hrálo Eso, Medúza či jiné "komerční hitparády" ?

To ještě existuje? :-)

Co můžeme od TN čekat do budoucna?

Od půlky února chystáme celoroční turné tzn. cca osmdesát koncertů k nový desce, která teď vyšla, a na podzim pak spatří světlo světa na CD náš live unplugged.

Jste jedna z nejčastěji koncertujících kapel v ČR, pověz, kde berete tu energii pořád? Naplňují vás tolik fans?

Prostě nás to pořád baví. Lidí chodí hodně, koncerty jsou v 99% skvělý a výborný, je to paráda. I když jsme samozřejmě taky občas unavení, pořád nás to naplňuje a protože si nás naši fans žádají, snažíme se jim hrát, co nám síly dovolí.

Co pro tebe osobně znamenají fanoušci a to, že ty jsi ta "hvězda" z Totáčů? Cítíš se být slavným?

Našich fanoušků si já i kluci z kapely nesmírně vážíme – bez nich bychom nebyli nic. Máme je ve velký úctě, chováme k nim respekt a jejich přáním se snažíme vycházet vstříc. Já nejsem, nebyl jsem a nebudu nikdy žádná hvězda a rozhodně se necítím být slavným. Lhal bych, že nemám radost, když vidím, že se lidem líbí naše muzika a těší mě, když si zpívají moji písničku, ale nějaký “kult osobnosti“ to rezolutně odmítám.

Jaký je váš vztah k drogám?

Ať si každý bere co chce, neboť každý svýho štěstí strůjcem jest. Prostě každýho věc jak se sebou nakládá. Nemáme nic proti trávě, rezolutně odsuzujeme tvrdý drogy. Takže asi tak.

O tobě je také známo, že jsi pan radní, pověz, jak se na tvojí hudbu koukají "kravatáci" na radnici?

Ano jsem coby bezpartijní jedinec zastupitel i radní města Slaný. Mám rád svý město a není mi lhostejný, co se tu děje a bude dít. O tom, že hraju v kapele, všichni vědí, berou to a asi víc neřeší. Tak ona fůra lidí z republiky ví o Slaným jen díky naší kapele, takže každý na úřadě ví, že děláme městu reklamu. Navíc oni i kravaťáci poslouchají bigbeat a třeba slánský místostarosta, který poslouchá mimo jiný třeba Konflikt nebo Arakain, už mi několikrát vytýkal, že na náš festival Rock na valníku zveme samý měkký kapely.

O.K., na závěr bych tě poprosil, máš nějaký vzkaz pro naše čtenáře???

Poslouchejte co se vám líbí, neberte všechno tak vážně a neřešte blbosti a předsudky. Přestaňte škatulkovat a definovat pojem punk a už se oprostěte od těch idiotských tvrzení, jak kdysi tahle a tahle kapela byla dobrá, ale dneska už to není ono. Máte mozek, tak ho používejte. Howg!

Díky a přeji mnoho úspěchů do další práce!!!

Já díky za rozhovor!

Lord.Alex


24.1.2011   Rubrika: Články   |   Komentářů: 101   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,1
jde to 2,1
 

Diskuse ke článku - Rozhovor se Sváťou (baskytara, zpěv TOTÁLNÍ NASAZENÍ)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana
bambina
bambina - 16.2.2011 17:55

súhlasím so Sváťom,tzv.ortodoxní panks sú vlastne kvázipanks,radujme sa,veselme sa a neriesme blbosti,TN lubim a nehanbim sa za to a dokonca mám triko a mikinu, tak ma postavte k múrusmajlik - 1

 
chrpa
chrpa - 10.2.2011 19:19

Medvěd: voptám se hosmajlik - 1

 
Medvěd
Medvěd - 10.2.2011 0:12

chrpa: Alex je smažka ? :-)))))

 
chrpa
chrpa - 6.2.2011 17:35

Lord.Alex: ale furt je to feťáksmajlik - 1

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 5.2.2011 14:45

chrpa:ale ten dotyčnej je jinak normální a neni to nějaká špína s čírem poblitá:=)

 
chrpa
chrpa - 5.2.2011 12:51

Lord.Alex: fetování na úrovni je furt fetovánísmajlik - 1

 
Sanovak
Sanovak - 2.2.2011 23:31

roflmao

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 2.2.2011 21:51

smajlik - 23

 
Medvěd
Medvěd - 2.2.2011 18:10

Lord.Alex: Bu bu bu bu - - - už mám nahnáno :-)))))) Co mi uděláš,když na tebe budu mluvit ty kašpare ? smajlik - 1 Umlátíš mě svojí arogancí a sobeckostí,popřípadě něčím jiným ? Bu bu bu bu.....blbečku slávistická,vem si NIKE,dres Liverpoolu a táhni přeblafnou ty svoje Fialkysmajlik - 18smajlik - 10

P.S:Proč mluvíš a reaguješ ty ? VEMENO smajlik - 1

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 2.2.2011 18:02

Tak proč na mě mluvíš a reaguješ? nemluv na mě, nereaguj na mě a je to. ty si troska, vypitej mozek a tečka. nemluv na mě

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana