Rozhovor s The OwnRoadies

rozhovor s The Own RoadiesVyzpovídal jsem bubeníka Flašku z českobudějovický kapely The OwnRoadies.

Hrají odsejpající a zpěvnej punkrock, s ženským vokálem, vyznačujícím se syrovostí a zdravou kapkou obscénnosti, ve stylu The Distillers.Tenhle svěží závan jižního větru, patří mezi to nejlepší, co jsem v poslední době na domácí scéně slyšel a rozhodně stojí za poslech.

Cus. Vím, že je tahle otázka evergreenem každýho rozhovoru, ale bez ní to tak úplně nepůjde: Mohl by jsi nějak představit vaši kapelu? Popřípadě ji charakterizovat. Z čeho čerpáte, jakou posloucháte muziku, jaká je vaše historie?

Pic. Za mikrofonem řádí frontmanka Tereza. Je to jednak vítězka mistrovství světa ve řvaní, které se konalo v Budějcích, cca před rokem a jednak hlavní zdroj energie celý kapely. Kytaru hobluje Martin aka. Matěj, ex-kytarista dnes už bohužel neexistující budějcký smečky Better Way (pozn. povedené album „We don't really give a fuck, this is Madness“).Basu drtí Roman, kterej prošel spoustou kapel a projektů. No a já sedím za bicíma, stejně jako už léta v Dezinfekci (pozn. oldschool HC punk). Začátek formování kapely spadá do daleký historie. Zkrátka jsme si s Matějem a Romanem pár let u piva říkali, že bysme měli dát dohromady nějakej punk rock, až se nám to předminulý léto podařilo;) Nejdřív s náma zpívala Terky ségra Martina. Jednoho dne nám napsala, že na zkoušku nemůže, že má buchty v troubě atd.J a že zpívat bude Terka. Ta přišla do zkušebny, čapla mikrofon, zařvala do něj a bylo hotovo.Každej z nás má samozřejmě svoje oblíbený kapely, ale prolíná se nám to někde kolem syrovýho punk rocku. Takže si vcelku dobře rozumíme nejen ohledně muziky, ale i u piva.

Sebral jsi mi z pusy další otázku. Mikrofon si podmanila Tereza. Vnímáš nějaký pozitiva/negativa plynoucí z toho, že zpívá roštěnka, nebo je ti to vlastně tak nějak jedno?

Od začátku jsme šli po zpěvačce. Mě odjakživa braly kapely s energickým ženským vokálem. S Martinou se známe už nějakej ten pátek. Párkrát jsme si spolu zahulákali nějaký ty hitovky po barech a měla konkurz vyhranej:) Jenže pak se ukázalo, že už má trochu jiný priority, což naprosto respektuju. Bez ní, bysme to možná celý ještě teď probírali jen teoreticky u piva. Každopádně ženská co nestíhá zkoušky do kapely nepatří, zatímco bez kočky, která muzikou žije, se (aspoň teda OwnRoadies) neobejdou. Takže momentálně samá pozitiva.

V oblibě ženskýho vokálu jsme na tom stejně. Mám tu další originální. Má váš název znamenat něco konkrétního, váže se k něčemu (skoro to evokuje striktní DIY:), nebo je to jen dobře znějící spojení slov.

Vymejšlení názvu kapely je vždycky oříšek. Samozřejmě padly všelijaký možnosti, ale zkrátka nic nebylo to pravý. Pak se přiblížil první koncert a bylo třeba něco napsat na plakáty. No a pak nám při náhodným otevření slovníku padlo do oka slovo „roadie“. Matěj prohlásil, že jsme vlastně svoji vlastní bedňáci takže „The OwnRoadies“. Znamená to jednu věc: Aby jsme si zahráli na dobrej akci, tak si svoje bedny a cajky rádi odtáhneme na póďák a z něj sami. Iniciativní pomoci se samozřejmě nikdy nebráníme. No…a to je vlastně v kostce náš přístup k DIY.

Teď zabrousím trošku do bulváru. Na internetu jsem objevil tuhle výzvu:

„Milí fanoušci. Až vás zde bude 500, tak budeme hrát na koncertech zásadně jenom nazí. Děkujeme za pochopení.“

Jste si vědomi toho, že někdo (třeba já) je schopnej zalarmovat těch 500 lidi jen pro to, aby vás viděl nahý už třeba teď v Benátkách, nebo spoléháte na „uvědomělou-na genderovou rovnopravnost hledící" část punkáčů, který nedopustěj, aby se vaše frontmanka ocitla před mikrákem v evině rouše a potvrdila tak vžitou představu ženy jako objektu sexuálního chtíče?:D Nebo jste prostě jen zapřísáhlý nudisti?

Hehehe, tak tohle si spískala sama. Pro mě je to jen legrace, ale bůhví, čeho je schopná.

Já osobně, kdybych náhodou někdy hrál nahatej, tak bych byl tak vožralej, že bych už moc nehrál. Jako je pravda, že nějakej ten lehčí striptýzek si leckdo z kapely občas vystřihne, ale na poďáku zatím nikdo takový sklony neměl.(zpěvačka Tereza dodává něco o srandě a o lidech co se toho chytaj, kdo ví J )

Když jsem se otřel o ty uvědomělý punkáče. Spojujete nějak punk s politikou? Vyhraňujete se nějakým způsobem vůči veganství, anarchismu, squattingu a vůbec aktivismu jako celku, nebo spíš jedete v rock´n´rollu a zábava a hraní jsou to nejhlavnější a nejdůležitější?

A další obligátní:) Jedeme v rock´n´rollu a zábava a hraní je to nejhlavnější a nejdůležitější. Do politiky se nijak nesereme. Každej by měl především vystupovat sám za sebe a jednat podle svýho nejlepšího svědomí. Když má někdo potřebu spasit svět, tak to udělá nejlíp tak, že půjde sám příkladem. Zkusil jsem si bejt pár let vegetarián, ale zkrátka na to nemám. Takže si vážím lidí, který se uměj uskrovnit pro dobrou věc, ale na druhou stranu mě štvou plamenný projevy o tom co je dobře a co špatně. Ty jsou ve svý podstatě spíš kontraproduktivní. Každej rozumnej člověk ví, že náckové jsou parta nebezpečnejch zakomplexovanejch individuí a politici úplatný děvky. A na nás choděj samý rozumný lidi;) Pro nás punk znamená dělat si muziku po svým.

A děláte to dobře;) Narazil jsem na vás úplně náhodou na internetu a zarazil mě váš sound. Abych řekl pravdu, není ještě úplně zvykem, aby českej punk s anglickým zpěvem zněl takhle dobře. Měli jste představu čeho by jste rádi dosáhli, nebo to prostě tak nějak vyplynulo?

Hrubou představu jsme rozhodně měli. Ta se vykrystalizovala hned, jak jsme slyšeli Terezu. Co se týká nástrojů a zesíků, tak jsme si napůjčovali to nejlepší co šlo a hurá do studia Kamarád. Tam jsme za víkend a pár kaček sfoukli demo, co je na BZ. Na demo je to zvuk perfektní.

Máš ještě něco, co by mělo zaznít?

Akorát, ať koukaj všichni mazat na koncert do Benátek, ale to už jim řekneš ty;)


14.11.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,1
PUNK 1,1

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Rozhovor s The OwnRoadies

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.