Na otázky PUNK.CZ odpovídá MARTIN ŠVEC

Na otázky PUNK.CZ odpovídá MARTIN ŠVECLord.Alex: Ahoj Martine! Máme po Vánocích a Novém roce, pověz, byl jsi hodný a dostal od Ježíška nějaké dárečky? A co předsevzetí na Nový rok, padlo?

MARTIN: Ahoj, hodný jsem samozřejmě byl,takže jsem dostal dárků dost. Největší až na Silvestra,to mě Ježíšek strčil z podia,narazil pánev,zlomil mi žebro a postaral se o příjemných čtrnáct dní nového roku v domácím klidu. Předsevzetí tak bylo jedno,snažit se nesmrkat, nekýchnout a pokud možno nehýbat se.

Lord.Alex: Pro většinu čtenářů našeho webu si hlavně známej díky působení v Plexis. Pověz nám jaké to je hrát v dost možná největší české punk.legendě? Bereš to tak, nebo nerozlišuješ kde zrovna sedíš za škopkama?

MARTIN: Samozřejmě, že než jsem začal s Plexis v 95 roce hrát, tak jsem Plexis znal a poslouchal,takže jsem byl šťastnej, že můžu být součástí týhle kapely, nehledě na to že v 91 roce jsem se naučil Bary a představoval si, jak to někdy budu hrát před "tisícema lidí". Hraju co mě baví, takže fajn.

Lord.Alex: Ptám se na to, že zároven hraješ i v kapele Egotrip, což je zas jinej styl muziky a hrával si i s Apple juice. Každá kapela hraje jiné pojetí muziky, si docela všestranej:=)

MARTIN: No všestranej... Zjednodušeně řečeno mě baví bubnovat kromě kvapíku taky něco pomalejšího, kde mám čas se napřáhnout a říznout do toho. Vyrůstal jsem na metalu, punku,rocku,t akže mě to baví hrát všechno no.

Lord.Alex. Co posloucháš teda nejradši doma za muziku? Si spíše punker, nebo metalista, nebo čistokrevný rocker?

MARTIN: Copak jsem nějakej pes čoveče??? Mám rád rock'n'roll, to je celý . Na stylu mi nezáleží, když si pustíš Ramones a vedle toho Slayer, tak punk uslyšíš u těch kapel obou. Jde o tu nekompromisnost a přímočarost. Muzika má lidi spojovat. Když se někdo ptá metalový kapely ve světě na kapely, který je hudebně ovlivnili, tak kromě Black Sabath, Rush, Kiss atd. jmenujou Dead Kennedys, Exploited, Circle Jerks, Black Flag atd. Naproti tomu se pak dozvíš, že Nirvana poslouchala na šňůře v dodávce Celtic Frost a nejoblíbenější kapela Kurta Cobaina byli Iron Maiden. Takže mám rád rockovou muziku všech odnoží a škatulek.

Lord.Alex. Šel bys radši na Motorhead nebo na Sex Pistols?

MARTIN: Na Motorhead jsem už byl třikrát, takže na Sex Pistols.

martn švec na pod parou 2010

 

Lord.Alex: Vraťme se teď na chvilku k Plexis, pokud mám správné info, konečně by už měla bejt nová deska…Co nám k tomu povíš? Je to pravda? Chystá se nahrávání?

JMARTIN. Je to tak. V březnu jdeme do studia. Chtěli bychom nahrát 13 nebo 14 nových písniček, většinu už máme hotových. Bohužel Petrovo a i můj úraz na měsíc a půl znemožnilo zkoušet,ale aspoň jsme si odpočinuli. Za sebe můžu říct, že z nových pecek mám hodně dobrej pocit, snad se to vyvede. Bude se jednat o asi to nejrychlejší a nejtvrdší co Plexis nahráli. Neni se co divit, samý zlámaný kosti...

Lord.Alex: Na koncertech už bylo možné slyšet několik dosud nehraných písniček, budou součástí nové desky?

MARTIN: Jasně, z deseti zatím hotovejch jsme na podzim čtyři měli v playlistu.

Lord.Alex: Co bys nám ještě k desce řekl, nač se maj fanoušci těšit? Nebude to tentokrát žádný stylový skok jako v ranném období Plexis že ne?:=)

MARTIN: Jak jsem už řekl, bude to diktát. Na stylový skoky už jsme starý, to mohl dělat Petr zamlada:) Hlavně,aby to už bylo, 11 let je přeci jen dlouhá doba mezi deskama.

Lord.Alex. Jaký máš ty názor na alba White Killer a III? Vim, že Hošek s tím nechce mít moc společného, ale co tvůj názor? Hrál bys songy z těch alb i na koncertech?

MARTIN: Nevím,myslím že verze, v jakých jsou ty songy na deskách nahraný, by se k nám dneska asi nehodily a měnit nějak aranže je nesmysl. Takže Déšť už asi hrát nebudem nikdy... Ale mě se ty desky celkem líběj, White killera jsem si dokonce koupil kazetu čoveče!Trojka měla zase skvělej zvuk, dvě tři písničky jsou z ní podle mě taky moc povedený. Když to v tý době kluci tak cítili, tak je to v pořádku.

Lord.Alex: Je o tobě samozřejmě známo, že jsi výborný bubeník a za vzor jsi měl výborného Klauda Kryšpína. Který bubeník se ti líbí v současné muzice? Přece jen, přijde mi, že vy bicmeni jste tou nevděčnou součástí kapely, jste tam vzadu chudáci….:-(

MARTIN: Copak, že jsou vzadu, ale co musíš tahat sebou věcí, to je teprv humus! A zatimco po hraní už ostatní pijou v klídku pivo a diskutujou s cigaretkou v hubě, tak já lezu po čtyřech, kape mi pot z rypáku a balím stojany do pytle... Ale jinak je to super, to víš. Oblíbených bubeníků mám hodně, ale nejvíc mě momentálně baví Morgan Rose ze Sevendust a Shannon Larkin, bubnuje v Godsmack, ale hrál v Amen, Ugly Kid Joe atd. Typickej příklad toho o čem jsem mluvil předtím. Starej punker v hard rockový kapele, váží asi 20 kilo, ale dává to jako blázen.

Lord.Alex: Co říkáš na Chada Smitha z RHCP? Podle mnohých expertů nejlepšího rockového bubeníka v live produkci a neoficiálního mistra světa v počtu úderů za minutu…

MARTIN: Toho mám rád, ten se furt usmívá a je výbornej týpek, má na internetu bubenickou tv, kam si zve hosty a tak.. Chad se jmenuje se druhým jménem Gaylord, divný jméno co?

Lord.Alex: Chada a další hvězdy muzika uživí, česká hvězda ale asi musí pracovat i jinak že? Co ty vůbec děláš v „civilu“ ?

MARTIN: No do práce chodim, dělám ve skladu se skateovýma hadrama. Po práci chodim cvičit na bubny a o víkendu většinou hrajem. Takže se nenudim.

Lord.Alex: V roce 2009 sis zahrál jednu písničku s The Exploited na Antifestu, jak k tomu vůbec došlo?

MARTIN: No náš zpěvák z Egotrip Jirka jim dělá v Čechách koncerty, tak nás napadlo, jestli bych si s nima nemoh zahrát jednu písničku. Wattie souhlasil, měl jsem si vybrat kterou. Chtěl jsem Beat The Bastards kterou mám nejradši. Na Antifestu jsme s Plexis hráli v pátek, Exploited v sobotu večer, takže jsme si na sobotu s přítelkyní vyjeli do Krkonoš na výlet, během kterýho mi Jirka volal, že Beat The Bastards prej hrát nemůžu, abych se naučil You're fucking Bastard. Takže jsem si přes mobil narychlo stáhnul tuhle a v lese na pařezu jsem se jí na hubu učil . Když jsme přijeli zpátky na Antifest, tak mi Wattie sdělil, že takhle bez zkoušky to nemá smysl. Už jsem se s tím smířil, že to bohužel nevyjde, ale mezi přídavkama mě najednou vytáhli nahoru a bylo to. Byl to zážitek. Kdyby mi někdo tohle řekl před dvaceti rokama, když si brácha koupil desku The Massacre a já si jí furt pouštěl, tak bych nevěřil. No nevěřil čoveče, věříš?

Lord.Alex: Lord.Alex: Jak by vypadala ideální kapela se kterou bys chtěl zahrát koncert?

MARTIN: Billy Idol zpěv, James Hetfield a Johnny Ramone kytary, basa Lemmy Kilmister

Lord.Alex: Lord.Alex: O tobě také vim, žes hrál několik koncertů se zlomenou rukou, nějak si neumim reálně představit jak to fungovalo, poodhal své čáry máry:=)

MARTIN: No moc to dobrý nebylo, hrál jsem to jednou rukou tak nejjednodušejc co to šlo. Nechtěli jsme ty hraní rušit, tak jsem to takhle odšmrdlal. A když se našel nějakej dobrovolník, tak mi cinkal hihatku...

martin švec

Lord.Alex:  V současné době jste v Plexis taková malá parta zlomenin, ty žebro, Mucho noha, tohle je teď „in“ ? :=) Je vyhlášená koncertní pauza na leden, stále to platí?

MARTIN: Leden jsme museli celej zrušit, protože Petr na tom byl opravdu špatně, tu nohu měl úplně na hadry a 6 týdnů bez došlápnutí, to by se nedalo. Takže od února snad bude vše podle plánu a na jaře bychom měli bejt s novou deskou ve formě. A Petr 4. února slaví narozeniny v Crossu v Praze, kde kromě Plexis budou i SPS, tak nás můžou přijít lidi podpořit a zakalit si.

Lord.Alex:  Samozřejmě ale přeji brzké uzdravení! Ale tak mě napadá jiná otázka, neublížili jste si někdy už v kapele skrz vaší společnou vášen? Samozřejmě mluvim o fotbalu! Vim, že ty jsi zarytý fanda Sparty, zatímco Mucho je Slávista:=)

MARTIN. No v minulosti se už párkrát schylovalo k fyzickému incidentu, tak máme takovou dohodu, že se prostě o tomhle tématu nebavíme. Někdy jsme se opravdu hádali jako psi. Teď sem tam zvýšíme hlas, ale už to zdaleka není co to bývalo. Dušan by mohl vyprávět...

Lord.Alex:  Ale nemyslíš si, že by hoši z Letný mohli snad vyřadit Liverpool že ne?

MARTIN: No uvidíme, na zápas se těším, doufám že nebude mrznout.

Lord.Alex: Ok, díky ti za rozhovor a přeji mnoho zdaru a už žádné lámání kostí!

MARTIN: Taky děkuju, hodně štěstí a hlavně zdraví!

Lord.Alex


15.1.2011   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 70   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,9
jde to 1,9
 

Diskuse ke článku - Na otázky PUNK.CZ odpovídá MARTIN ŠVEC

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70
Karlos
Karlos - 18.1.2011 13:15

Lord.Alex: Takže, Alexi, abych Ti úplně nekřivdil, napsal jsi mi do vzkazu toto: "...A proč bych kapelu nenazval sračkou, když NEUMI naprosto hrát a má opravdu idiotský texty? Je třeba rozlišovat kapela se mi LÍBÍ-NELÍBÍ. s tim kapela je DOBRÁ-ŠPATNÁ, slovo špatná nahrad slovem Sračka a je to:=)..."To jsi napsal mě. Zde vystupuješ jinak, častokrát, jak píše Medvěd, používáš to Líbí-Nelíbí ty sám.

Dále tu píšeš toto: "...Pro děcka jsou to zajisté větší legendy ano:=) nebo děcka, pro lidi cca do 20 let...."
"Totáči, jak je mám rád a sme přátelé jsou větší legenda než Plexis. To mi stačí prostě...:=)))"

To znamená, že když půjdu na koncert Plexis, tak tam budou lidi do 20 let zastoupeni jen minimálně, za to těch starších tam budou celé davy, jo? Mám to tak chápat? Já na nich nikdy nebyl, tak se ptám skalního fandysmajlik - 1...tohle zase pro změnu stačí měsmajlik - 1

Říkám si: Co je pořád špatně? Proč to pořád dopadá stejně? Uznejme teď všichni tady, že je to celé jen pitomé slovíčkaření. Každá z nás Plexis zná. Každý je někdy poslouchal nebo alespoň zažil někde na koncertě. Celé je to o tom, že asi každý považuje za "legendy" jiné kapely. Holt, nejsme všichni stejní.

Medvěd: Každý si zajisté najde svoje, ano, souhlasímsmajlik - 5

 
Medvěd
Medvěd - 18.1.2011 12:48

Lord.Alex: Co kecáš.Tuhle jsi tady někde psal,že to rozděluješ,tak nemrektej.Co tuhle,ty to tady píšeš celou dobu,co sem chodíš....A jinak.Legenda nelegenda,hlavně,že si v tom či onom každej najde svoje - no né ?

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.1.2011 11:54

Totáči, jak je mám rád a sme přátelé jsou větší legenda než Plexis. To mi stačí prostě...:=)))

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.1.2011 11:53

Karlosi už podruhý se mi budeš omlouvat že mi cpoeš něco co sme nikdy neřekl. Přečti si ty vzkazy...já jsem rozhodně nenapsal, že to rozlišuju takhle já, ale naopak většina zde:=) Takže tak no.
Pro děcka jsou to zajisté větší legendy ano:=) nebo děcka, pro lidi cca do 20 let.
Neni to o tom co jsi na scéně dokázal, jak si na ní dlouho a co jsi pro ní udělal-legenda neznamená tohle. Ok. Alespon mám obrázek o dalšim se kterym se nemá cenu bavit o muzice:=) zatim jen Rudee tady napsla rozumně a s nadhledem hlavně. Nic nemá cenu se hádat, stejně jen provokujete

 
Karlos
Karlos - 18.1.2011 11:09

Lord.Alex: Na líbí-nelíbí to přece rozděluješ ty, sám jsi mi to v jednom vzkazu psal. A že se něco někomu líbí ještě něznamená, že je to dobré. Pak je tu ještě umí hrát-neumí hrát, má dobré texty-má o ničem texty. Kolik lidí si, např. někde ve vlaku, když jedou kamsi na festival zpívá nějaké jejich písně? Spíš jsou slyšet jiní jako SPS, NVÚ nebo Totáči apod. To jsou zajisté legendy daleko větší než Plexis. A prostě to není jen o tom, jak jsi na scéně dlouho, ale co jsi dokázal, co jsi pro ni udělal. Chápu, že někdo koho zajímá jen rychlá kytarová muzika, nic víc, tohle jen těžko může pochopit.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.1.2011 1:33

To je základní kámen úrazu milej karlosi. to že se ti líbí...nebo nelíbí. To je ta objektivita holt. nemusí se ti líbit, ale snad krom Visáčů mě nenapadá jaká kapela je takhle dlouho an scéně a jaká kapela má tak silnou osobu jako je Mucho a která kapela se dokázala prosadit oi v mainstreamu. Ale to je hlt asi na škodu, punk patří do garáže zřejmě:=) Takže sme jen u toho, že nemá cenu to řešit páč to každej vidí jinak. Nicméně napiště schválně nějakému hudebnímu publicistovi, nebo někomu kdo dělá do muziky a zeptejte na třeba tři největší punk.legendy v česku....:) plexis řekne takřka jistě každej.
Tot vše. my pojeme pívo

 
Sanovak
Sanovak - 18.1.2011 0:51

Karlos-prazaci sou dokonaly,tudiz nedelaji chyby :-)))ne sranda ja si z toho nic nedelam :-))

a sorac ,tu tasemnici sem chtel napsat do diskuze kde se o tom vede debata,ne semsmajlik - 12 stava se

 
Karlos
Karlos - 17.1.2011 23:19

*jak

 
Karlos
Karlos - 17.1.2011 23:16

Lord.Alex: No nevím, většinou jsi to ty, kdo se chytá za slovo a když je to jednou obráceně, tak jsou ostatní debílci. Já tu své napsal, Plexis nekritizuji, jen si také nemyslím, že by patřili přímo mezi legendy jen proto, že jsou tady někde od 84 a s přihlédnutím na jejich tvorbu.

Takže pro ty, co snad nečtou příspěvky hezky postupně, jak jdou po sobě nebo snad rádi používají jen to, co se jim hodí do krámu, tak tu zopakuji, co už jsem jednou napsal: "Aby to nevyznělo, že nemám Plexis rád. Líbil se mi "Půlnoční rebel" a pak "To". Na koncert vždycky rád zajdu. Na nové album jsem opravdu zvědav a jen doufám, že nebude úplně v duchu toho posledního, které mě nijak neučarovalo."

Ale kak myslíš: Když není o čem, tak není o čem, alespoň nebudu ztrácet čas.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 17.1.2011 22:39

Karlos:jako sorry, ale neuznám že sem spletl nebo dokonce udělal CHYBU prej:=)))) že jsme označil Plexis za skoro největší legendu, nebo už si jen nějakej blbeček našel slovíčko aby měl záminku. Pokud podle tebe Plexis nepatří mezi největší české punk.legendy, tak se zasměju já a je to:=)
Objektivita hadr:=) hodnotíte jen podle líbí-nelíbí nic víc.
Jinak teda abys nebyl pohoršen a pro dbeilky chytající se za slovo to opravim, jedna z největších legend. To už souhlasí ju? Ne? tak pak se nemáme holt o čem:=)

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70