Na otázky PUNK.CZ odpovídá MARTIN ŠVEC

Na otázky PUNK.CZ odpovídá MARTIN ŠVECLord.Alex: Ahoj Martine! Máme po Vánocích a Novém roce, pověz, byl jsi hodný a dostal od Ježíška nějaké dárečky? A co předsevzetí na Nový rok, padlo?

MARTIN: Ahoj, hodný jsem samozřejmě byl,takže jsem dostal dárků dost. Největší až na Silvestra,to mě Ježíšek strčil z podia,narazil pánev,zlomil mi žebro a postaral se o příjemných čtrnáct dní nového roku v domácím klidu. Předsevzetí tak bylo jedno,snažit se nesmrkat, nekýchnout a pokud možno nehýbat se.

Lord.Alex: Pro většinu čtenářů našeho webu si hlavně známej díky působení v Plexis. Pověz nám jaké to je hrát v dost možná největší české punk.legendě? Bereš to tak, nebo nerozlišuješ kde zrovna sedíš za škopkama?

MARTIN: Samozřejmě, že než jsem začal s Plexis v 95 roce hrát, tak jsem Plexis znal a poslouchal,takže jsem byl šťastnej, že můžu být součástí týhle kapely, nehledě na to že v 91 roce jsem se naučil Bary a představoval si, jak to někdy budu hrát před "tisícema lidí". Hraju co mě baví, takže fajn.

Lord.Alex: Ptám se na to, že zároven hraješ i v kapele Egotrip, což je zas jinej styl muziky a hrával si i s Apple juice. Každá kapela hraje jiné pojetí muziky, si docela všestranej:=)

MARTIN: No všestranej... Zjednodušeně řečeno mě baví bubnovat kromě kvapíku taky něco pomalejšího, kde mám čas se napřáhnout a říznout do toho. Vyrůstal jsem na metalu, punku,rocku,t akže mě to baví hrát všechno no.

Lord.Alex. Co posloucháš teda nejradši doma za muziku? Si spíše punker, nebo metalista, nebo čistokrevný rocker?

MARTIN: Copak jsem nějakej pes čoveče??? Mám rád rock'n'roll, to je celý . Na stylu mi nezáleží, když si pustíš Ramones a vedle toho Slayer, tak punk uslyšíš u těch kapel obou. Jde o tu nekompromisnost a přímočarost. Muzika má lidi spojovat. Když se někdo ptá metalový kapely ve světě na kapely, který je hudebně ovlivnili, tak kromě Black Sabath, Rush, Kiss atd. jmenujou Dead Kennedys, Exploited, Circle Jerks, Black Flag atd. Naproti tomu se pak dozvíš, že Nirvana poslouchala na šňůře v dodávce Celtic Frost a nejoblíbenější kapela Kurta Cobaina byli Iron Maiden. Takže mám rád rockovou muziku všech odnoží a škatulek.

Lord.Alex. Šel bys radši na Motorhead nebo na Sex Pistols?

MARTIN: Na Motorhead jsem už byl třikrát, takže na Sex Pistols.

martn švec na pod parou 2010

 

Lord.Alex: Vraťme se teď na chvilku k Plexis, pokud mám správné info, konečně by už měla bejt nová deska…Co nám k tomu povíš? Je to pravda? Chystá se nahrávání?

JMARTIN. Je to tak. V březnu jdeme do studia. Chtěli bychom nahrát 13 nebo 14 nových písniček, většinu už máme hotových. Bohužel Petrovo a i můj úraz na měsíc a půl znemožnilo zkoušet,ale aspoň jsme si odpočinuli. Za sebe můžu říct, že z nových pecek mám hodně dobrej pocit, snad se to vyvede. Bude se jednat o asi to nejrychlejší a nejtvrdší co Plexis nahráli. Neni se co divit, samý zlámaný kosti...

Lord.Alex: Na koncertech už bylo možné slyšet několik dosud nehraných písniček, budou součástí nové desky?

MARTIN: Jasně, z deseti zatím hotovejch jsme na podzim čtyři měli v playlistu.

Lord.Alex: Co bys nám ještě k desce řekl, nač se maj fanoušci těšit? Nebude to tentokrát žádný stylový skok jako v ranném období Plexis že ne?:=)

MARTIN: Jak jsem už řekl, bude to diktát. Na stylový skoky už jsme starý, to mohl dělat Petr zamlada:) Hlavně,aby to už bylo, 11 let je přeci jen dlouhá doba mezi deskama.

Lord.Alex. Jaký máš ty názor na alba White Killer a III? Vim, že Hošek s tím nechce mít moc společného, ale co tvůj názor? Hrál bys songy z těch alb i na koncertech?

MARTIN: Nevím,myslím že verze, v jakých jsou ty songy na deskách nahraný, by se k nám dneska asi nehodily a měnit nějak aranže je nesmysl. Takže Déšť už asi hrát nebudem nikdy... Ale mě se ty desky celkem líběj, White killera jsem si dokonce koupil kazetu čoveče!Trojka měla zase skvělej zvuk, dvě tři písničky jsou z ní podle mě taky moc povedený. Když to v tý době kluci tak cítili, tak je to v pořádku.

Lord.Alex: Je o tobě samozřejmě známo, že jsi výborný bubeník a za vzor jsi měl výborného Klauda Kryšpína. Který bubeník se ti líbí v současné muzice? Přece jen, přijde mi, že vy bicmeni jste tou nevděčnou součástí kapely, jste tam vzadu chudáci….:-(

MARTIN: Copak, že jsou vzadu, ale co musíš tahat sebou věcí, to je teprv humus! A zatimco po hraní už ostatní pijou v klídku pivo a diskutujou s cigaretkou v hubě, tak já lezu po čtyřech, kape mi pot z rypáku a balím stojany do pytle... Ale jinak je to super, to víš. Oblíbených bubeníků mám hodně, ale nejvíc mě momentálně baví Morgan Rose ze Sevendust a Shannon Larkin, bubnuje v Godsmack, ale hrál v Amen, Ugly Kid Joe atd. Typickej příklad toho o čem jsem mluvil předtím. Starej punker v hard rockový kapele, váží asi 20 kilo, ale dává to jako blázen.

Lord.Alex: Co říkáš na Chada Smitha z RHCP? Podle mnohých expertů nejlepšího rockového bubeníka v live produkci a neoficiálního mistra světa v počtu úderů za minutu…

MARTIN: Toho mám rád, ten se furt usmívá a je výbornej týpek, má na internetu bubenickou tv, kam si zve hosty a tak.. Chad se jmenuje se druhým jménem Gaylord, divný jméno co?

Lord.Alex: Chada a další hvězdy muzika uživí, česká hvězda ale asi musí pracovat i jinak že? Co ty vůbec děláš v „civilu“ ?

MARTIN: No do práce chodim, dělám ve skladu se skateovýma hadrama. Po práci chodim cvičit na bubny a o víkendu většinou hrajem. Takže se nenudim.

Lord.Alex: V roce 2009 sis zahrál jednu písničku s The Exploited na Antifestu, jak k tomu vůbec došlo?

MARTIN: No náš zpěvák z Egotrip Jirka jim dělá v Čechách koncerty, tak nás napadlo, jestli bych si s nima nemoh zahrát jednu písničku. Wattie souhlasil, měl jsem si vybrat kterou. Chtěl jsem Beat The Bastards kterou mám nejradši. Na Antifestu jsme s Plexis hráli v pátek, Exploited v sobotu večer, takže jsme si na sobotu s přítelkyní vyjeli do Krkonoš na výlet, během kterýho mi Jirka volal, že Beat The Bastards prej hrát nemůžu, abych se naučil You're fucking Bastard. Takže jsem si přes mobil narychlo stáhnul tuhle a v lese na pařezu jsem se jí na hubu učil . Když jsme přijeli zpátky na Antifest, tak mi Wattie sdělil, že takhle bez zkoušky to nemá smysl. Už jsem se s tím smířil, že to bohužel nevyjde, ale mezi přídavkama mě najednou vytáhli nahoru a bylo to. Byl to zážitek. Kdyby mi někdo tohle řekl před dvaceti rokama, když si brácha koupil desku The Massacre a já si jí furt pouštěl, tak bych nevěřil. No nevěřil čoveče, věříš?

Lord.Alex: Lord.Alex: Jak by vypadala ideální kapela se kterou bys chtěl zahrát koncert?

MARTIN: Billy Idol zpěv, James Hetfield a Johnny Ramone kytary, basa Lemmy Kilmister

Lord.Alex: Lord.Alex: O tobě také vim, žes hrál několik koncertů se zlomenou rukou, nějak si neumim reálně představit jak to fungovalo, poodhal své čáry máry:=)

MARTIN: No moc to dobrý nebylo, hrál jsem to jednou rukou tak nejjednodušejc co to šlo. Nechtěli jsme ty hraní rušit, tak jsem to takhle odšmrdlal. A když se našel nějakej dobrovolník, tak mi cinkal hihatku...

martin švec

Lord.Alex:  V současné době jste v Plexis taková malá parta zlomenin, ty žebro, Mucho noha, tohle je teď „in“ ? :=) Je vyhlášená koncertní pauza na leden, stále to platí?

MARTIN: Leden jsme museli celej zrušit, protože Petr na tom byl opravdu špatně, tu nohu měl úplně na hadry a 6 týdnů bez došlápnutí, to by se nedalo. Takže od února snad bude vše podle plánu a na jaře bychom měli bejt s novou deskou ve formě. A Petr 4. února slaví narozeniny v Crossu v Praze, kde kromě Plexis budou i SPS, tak nás můžou přijít lidi podpořit a zakalit si.

Lord.Alex:  Samozřejmě ale přeji brzké uzdravení! Ale tak mě napadá jiná otázka, neublížili jste si někdy už v kapele skrz vaší společnou vášen? Samozřejmě mluvim o fotbalu! Vim, že ty jsi zarytý fanda Sparty, zatímco Mucho je Slávista:=)

MARTIN. No v minulosti se už párkrát schylovalo k fyzickému incidentu, tak máme takovou dohodu, že se prostě o tomhle tématu nebavíme. Někdy jsme se opravdu hádali jako psi. Teď sem tam zvýšíme hlas, ale už to zdaleka není co to bývalo. Dušan by mohl vyprávět...

Lord.Alex:  Ale nemyslíš si, že by hoši z Letný mohli snad vyřadit Liverpool že ne?

MARTIN: No uvidíme, na zápas se těším, doufám že nebude mrznout.

Lord.Alex: Ok, díky ti za rozhovor a přeji mnoho zdaru a už žádné lámání kostí!

MARTIN: Taky děkuju, hodně štěstí a hlavně zdraví!

Lord.Alex


15.1.2011   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 70   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,9
jde to 1,9
 

Diskuse ke článku - Na otázky PUNK.CZ odpovídá MARTIN ŠVEC

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70
Karlos
Karlos - 18.1.2011 18:00

Rudee: Půlnoční rebel se mi právě hodně líbí. Jsou tam některé dobré texty viz. Take it easysmajlik - 5

 
Rudee
Rudee - 18.1.2011 17:34

tohle je rozhovor, ne recenze..nebo co?smajlik - 1....jinak konec dohadů..Plexis legenda určitě jsou, muzikanti jsou to taky dobří (zvláště právě Martin Švec je dle mého skvělý bubeník)..no a která česká (nejen punk) kapela nahrála takové album jako Půlnoční rebel (i když to bylo ve zcela jiné sestavě, ale to je jedno), nepříjde mi, že na tom albu jsou nějak hloupé texty nebo co, jak tady bylo zmíněno, že Plexis nemají moc chytré texty...právě naopak mě se jejich texty líbí hodně (až na výjimky - takové ty hloupé veselé rýmovačky:)....no to je tak všesmajlik - 1

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.1.2011 17:30

Karlos:tak už to vim, jsme rád, že mě znáš jakej jsem a žes mi to poveděl. a tim bych to konečně uzavřel:=)
P.B.V.tak párkrát si mi to dal najevo celkem jasně:) ale to nevadí, kamarádi fakt bejt nemusíme a ani to nechci:=)
Jinak i tu debatu si rozpoutal ty kvuli "legendě" a kdžy mi napíšeš, že Totáči, nebo Buřinky a mraky dalších cos vypsal sou větší legenda, tak to prostě je dle mě nesmysl totální, podle tebe ne, tak ok. tečka. každej to vidíme jinak. nic víc

 
P.B.V.
P.B.V. - 18.1.2011 15:59

Lord.Alex: Z čeho jsi vydedukoval, že tě nemám rád? Je to jinak, jsi mi lhostejný. S námitkou bych přišel, kdyby tuto recenzi napsal kdokoli, bez výjimky. Jsem si vědom, že recenze nikdy nemůže být naprosto objektivní, poněvadž ji píše subjekt a ten vlastní pohled se tam chtě nechtě zákonitě musí promítnout. Člověk není počítač bez emocí a na jeho mínění působí mnoho vlivů, jež lze jen stěží zcela eliminovat. Přesto se však domnívám, že recenzent by se měl vyvarovat alespoň určitých spekulací a sugestivních a racionálními argumenty stěží obhajitelných tvrzení.
Jinak pojem "legenda" je ošidný a zavádějící a lze jej samozřejmě těžko nějak přesně definovat, nejsou a ani nemohou na to být žádné tabulky. Pro někoho je legendou kapela, která hraje 30 let, vydala 20 alb, odehrála 3000 koncertů a její trika, nášivky a placky najdeš v každém distru, pro někoho jiného může být legendou skupina, která fungovala pár měsíců a nahrála jeden demáč v garáži, ale ovlivnila ho natolik, že bez objevu tohohle bandu by se jeho život ubíral jiným směrem a místo punkera by se zněj stal třeba diskant. Jen tolik jsem chtěl dodat.

 
Karlos
Karlos - 18.1.2011 15:44

Lord.Alex: Takže, když já pitvám, tak tedy začnu pitvat. Jasně. Musíš mít prostě navrch. A přečti si po sobě, co jsi napsal a pak mi ukaž, kde jsem napsal já, že se mi Plexis nelíbí? Mě se líbí, jen prostě některá alba víc, některá míň a některá vůbec, a prostě v nich nevidím legendu, což mě mrzí, Alexi, hrozně moc, že nemůžu být tak geniální jako ty, takový hudební profíksmajlik - 2

Nechápu, co ty na těchto stránkách děláš, kromě rozbrojů. Jsi bezpáteřní a povrchní člověk. Lidem jako jsou P.B.V. nebo Štěpán z NVÚček nesaháš ani po kotníkysmajlik - 6

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.1.2011 13:53

A už dost, už mě to fakt nebaví! PBV mě nemá rád, já jeho taky ne, tak si nebudem vzájemně povídat jak se nemáme rádi a necháme si ty komentáře pro sebe a je to. S karlosem taky a medvěda a další neřešim. Tohle dohadování mě fakt nebaví už

 
Medvěd
Medvěd - 18.1.2011 13:53

Hm,takže je vlastně opět všechno v pořádku....

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.1.2011 13:51

karlosi, myslel sem, že to z toho je pochopitelné...Bohužel jak koukám neni. Já hodnotim podle toho druhého většinou, čili řeknu, že behemoth je dobrá muzika, ikdyž s emi nelíbí chápem? řeknu, že pink floid jsou legenda, ikdyž se mi nelíbí kapišto? kdežto ty a x dalších řekne, plexis neni legenda, protože s emi nelíbí, ale líbí se mi sps, čili ty legenda jsou. je to velice a velice prosté...
Dále:ano, když půjdeš na plexis bude tma opravdu stopro více starších než na sps nebo totáčích:=) a ano, lidi do 20 leet maj mnohem radši kapely jako NVU, SPS, E!E a další takovýhle páč hrajou ten punk, kdežtto plexis jsou patrně málo ortodoxní.=) Tak to je ano. chápeš to velmi dobře:=)
A o tomhle sem ti mj.psal do vzkazu, ale ty to cceš pitvat tady holt:-(
Jinak byhc to samozřejmě nechal bejt. Jen musim reagovat holt sem když vzkaz nečteš.

 
Karlos
Karlos - 18.1.2011 13:20

*nerozpitvával

 
Karlos
Karlos - 18.1.2011 13:19

Už bych to prostě tady dál neropitvával a neshazoval ten rozhovor, který se, dle mého mínění, Alexovi povedl. Souhlasíte nebo se chcete dál dohadovat? Stejně nic nevyřešíme. To je tu pořád dokola.

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70