Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana
Barushka
Barushka - 19.3.2008 16:55

V tomto mém komentáři se nebudu vyjadřovat ke konkrétním osobám, nechci tady pokracovat v naprosto nesmyslne debate, ktera je plna urazek a slovnich napadeni.

Hudba a texty kapely Bella fica se mi nelíbí, jak už jistě víte. Ale tohle pro mě není dostatečný důvod abych kapelu zatracovala nebo hledala důvody čím je zkritizovat a napadnout. Tohle nedělají slušní lidé s dostatečným sebevědomím a přehledem o dění v punk rockové scéně.

Čím déle se pohybuju v naší scéně, tím víc zjišťuju, že je prolezlá leností, násilím, sprostotou a naprostou neúctou ke všem, kteří se snaží naši zkomírající punk rockovou scénu jakýmkoliv způsobem oživit. Proto chápu i napadání kapel, recenzentů, vydavatelů zinů a dokonce i pořadatelů koncertů. Každý si musí rýpnout, každý musí proti něčemu protestovat a vždycky se najdou lidi, kterým se něco nelíbí, místo toho aby byli rádi že se u nás vůbec něco děje.
Proto, že se mi nelíbí hudba kapely Bella fica na cédéčku neznamená, že je zatratím a napadnu. Já bych třeba moc chtěla holky osobně poznat, protože se mi zdají jako inteligentní osoby a nedivím se, že se tak urputně brání. Nad některými příspěvky mi zůstavá rozum stát a nechápu kde se ta zášť bere.

Vzpamatujte se a važte si každé kapely, která hraje. Většina české scény se mi sice nezdá nejlepší, ale aspoň to tady žije a nemůžeme říct, že je nás punx málo. Tak dělejte všechno proto, aby nás nezačlo ubývat!

Holky držím vám pěsti, doufám že vás někdy uvidím na živo a budu mít možnost vás lépe poznat.

 
Medvěd
Medvěd - 19.3.2008 16:04

MarkyBF: No tak to bych zrovna neřekl. Už jen tím,že si tu v rozhovoru ''nablila'' plno sraček,se řadíš mezi ty co tu scénu posílají do háje.

Jedna věta s tvého rozhovoru bohatě stačí. ''Takže já bych se osobně nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství...... záleží na podmínkách smlouvy. Takovýhle lidi to posílají do kelu!

Vím,že mě stejně neodepíšeš,poněvač na to nemáš ani čas :-))) A já po tom ani netoužím,stejně by to ''asi'' nebylo nic k tématu. Chápu,kšeft je kšeft!

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 19.3.2008 8:26

MarkyBF: čteš-li, zjistíš, že jsem ti již psal, abys mě nenazývala punkáčem, nikdy jsem nebyl punkáč ok? A ikdyby bych byl, tak nebudu vysvětlovat někomu co je a co neni punk proboha! Punk je pro každýho něco jinýho ne? Pro mě jen a jen a jen hudba nic víc. Pro někoho je to asi nějakej postoj. ALe cpát to někomu? no nevim...
ALE MOHLA BYS MI ODEPSTA CO MA SPOLECNYHO ZAVIST (čehosi-nevim cos měla na mysli) A NECHOZENI NA KONCERTY CESKEJCH KAPEL????? ptám se tě po třetí, stačí mi napsat vzkaz.

 
MarkyBF
MarkyBF - 18.3.2008 23:17

...a kvůli takovejm tzv. "punkáčům" jako flintas nebo Lord.Alex se plno lidí na tuhle scénu vysralo, založili rodiny a je jim líp než mladejm punkáčkům vysvětlovat co znamená slovo punk...smajlik - 14smajlik - 14 a propo skutečně nemám čas na tyhle hovnovinysmajlik - 16smajlik - 15

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.3.2008 21:48

flintas:jo a když už tak jaký názory třeba? PROSIM VYJMENUJ MI JEDEN JEDINEJ KONKRETNI NAZOR a můžem se o něm bavit, rád si poslechnu rozumnej argument, proč je ten názor dementní, dík.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.3.2008 21:47

flintas:anarchii tam mám, páč byla první v seznamu, nechtěl sem žádnej ten trapnej znak tam. nesnášim anarchisty a levičáky, to jen tak naokraj. Jinak kárání o tom, kdo se má nad sebou zamejšlet od někoho, kdo píše lidem na netu, že jsou děvky atd.fakt sedí

 
flintas
flintas - 18.3.2008 21:00

a jako sem rad ze tebe ani neznam(lord.alex) ptz ty tvy nazory. . .no bejt ti 10let este bych te mozna pochopil. . .

 
flintas
flintas - 18.3.2008 20:57

hele ja ti to powim takhle, ja nerikam ze je neco znamka punku kdyz mluwis sproste ale to ze kdyz sem tam vobcas prolitne tak se taky neposere nekdo kdo to slysi.a EMO dobra moda. . . Hm tak to je asi mezi názorama už.Hele mi je fuk jestli se tu semnou nekdo baví já vas stejně neznam. . .
ja jenom rikam svuj nazor a TO SNAD SPATNY NENI. . .
PODIVEJ SE NA SEBE TAKY mas ve znaku ANARCHII CO JE NEJVETSI SHIT. . .
PTZ BEJT TADY ANARCHIE TAK TADY NIKDO NEJSME. . .Zamysli se nad tim

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 18.3.2008 0:36

mikesh:za A:jsem nenadával, nevim kdes vzal takovej nesmysl, za B co to má spoloečnýho s diskusí na nějaké konkrétní téma? Prober se

 
mikesh
mikesh - 17.3.2008 17:08

Lord.Alex: kecy kecy.. umet diskutovat neumis hlavne ty, kdyz tu na kapelu nadavas a pak napises ze duvod, proc to delas, je tvoje osobni vec smajlik - 1

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana