Řeč rostlin a stromů

Řeč rostlin a stromů

Bytosti rostlinné říše mají cit, paměť a dokonce i schopnost vzájemné komunikace. A to i s tvory různých biologických říší a tříd (živočichové, hmyz...), no a dokonce i s lidmi.

Doposud jsem si myslel, že s rostlinnými bytostmi komunikují pouze šamani, blouznivci mého typu, nebo týpci v rauši, kteří sežrali hromadu lysohlávek, nebo něco v tom stylu. S údivem jsem zjistil, že se podobnými tématy zabývá i seriózní vědecká obec. Pokusím se vám přiblížit jednu z překvapivých příhod, která se stala na počátku osmdesátých let minulého století v Jihoafrické republice. Všechno vlastně začalo nevysvětlitelným úhynem kudů, jakýchsi velkých antilop, v rezervacích určených k lovu. Kuduové najednou zeslábli a posléze zemřeli bez jakékoliv viditelné příčiny, ani přivolaní zvěrolékaři nic nenašli, žádný virus, nebo parazit v krvi během krevní zkoušky. Tajemná úmrtí kudů se začala šířit celou oblastí, bylo zasaženo více, než třista statků-rezervací. A aby to nebylo jednoduché, došlo k další podivné události.

V několika farmách kuduové prorazili skoro třímetrové bariéry z ostnatého drátu s elektřinou (9000 Voltů). Kudu dokáže v pohodě přeskočit i třímetrové překážky, k tomu, aby prorazili těly bariéru, je musela dohnat jen nějaká extrémní situace, nedostatek jídla, nebo obrovská panika. Jenomže opět nikdo nic nenašel a jídla bylo všude dost, savana je totiž porostlá množstvím akácií, jejichž listy se kuduové živí. Farmáři si nejdříve mysleli, že je za tím žárlivost sousedů. Ti si mohli najmout africké kouzelníky, využít jejich znalostí černé magie a seslat na farmy nějakou kletbu. Ale nakonec se obrátili k hlavnímu městu a oslovili odborníka z University v Pretorii, profesora zoologie Van Hovena, jenž se svými studenty počal s výzkumem. Při pitvě jednoho z čerstvě uhynulých kudů našel veterinář v žaludku neporušené listy akácie a vysvětlil profesoru Van Hovenovi, že něco podobného vidí poprvé v životě a musí se asi jednat o nějakou zvláštní poruchu zažívacího traktu.

Van Hoven se začal podrobně zajímat o akácie, jejichž listy jsou základní stravou kudů. O celé věci se informoval u své kolegyně botaničky a dozvěděl se zajímavé poznatky o obranném systému některých druhů akácií, jenž je založen na ostrých trnech hodně vyvinutých hlavně u mladých stromků a na symbióze akácií s agresivními červenými mravenci, kteří si na jejich větvích budují hnízda a při útoku na strom přecházejí do hromadné ofenzívy. To všechno ale nevysvětlilo úmrtí kudů, které neustále pokračovalo. Navíc se objevily nové znepokojivé záhady. Kudové umírali jen v zimě a akácie v oplocených farmách měly v listech i třikrát více taninu, než je tomu v přírodě obvyklé. Souvisí to všechno nějak dohromady?

Van Hoven se svými studenty pokračoval ve výzkumu a při simulaci napadení akácií býložravci zjistil, že stromy pár hodin po napadení zvyšují obsah taninu v listech, které se stávají hořké a nepoživatelné. Velké množství taninu v listech dokonce dokáže působit jako smrtící jed. Zjistil také další překvapující věc, stromy si mezi sebou nějakým způsobem předávají informace a zvýšená produkce taninu nastává i u akácií, které rostou v jejich okolí a nikdo je nenapadl, dochází k tomu na základě plynových molekul etylénu, jež strom vysílá do svého okolí. Záhada tedy byla vyřešena. Kuduové stejně jako ostatní býložravci ve volné přírodě konzumují listy a trávu a neustále se při tom posunují z místa na místo. Byliny a stromy na to reagují zvýšením taninu v těle, čímž býložravce odhánějí o kus dál a rovnováha zůstává zachována. V oplocené rezervaci však býložravci žijí s rostlinným světem v uzavřeném prostoru, rostliny a stromy svým způsobem bojují o svůj život a od určitého momentu se mohou stát smrtelnými agresory.

Stromy mají i cit a paměť a ta se dokonce přenáší z generace na generaci. Výzkumy v Kanadě prokázaly, že stromy v oblasti, jež byla zasažena velkým suchem se o dvacet let později při podobných klimatických podmínkách chovaly úplně jinak, než ty, které sucho doposud nezažily, což jim umožnilo přežít, zatímco ostatní uschly. Mohl bych vám ukázat další hromady podobných případů, ale to bych musel popsat ještě desítky dalších stran. Jak už víte, jsem líný a navíc by to bylo zbytečně dlouhé, takže pro dnešek to stačí.

Napadlo mne také, že když spolu žijí rostliny a živočichové v zájemném respektu, nevadí, že se jedni živí druhými a naopak. K problémům dochází podle mne v momentě, kdy dojde ke ztrátě respektu. Tedy v situaci, kdy třeba lidé zabíjí rostliny a zvěř jen pro zábavu, nebo předčasně, aniž je nechají dožít cyklus. Útoky rostlin na svět lidí jsou vzácné právě z důvodu, že se o ně celkem dobře staráme a sklízíme je k snědku většinou až v momentě, kdy roční životní cyklus dozrál ke konci. I tímto způsobem se dá dívat třeba na zbytečnou smrt desítek Němců, kteří nedávno nakupovali v bio prodejnách zeleninu a klíčky nakažené zákeřnou bakterií E-coli. Myslím si, že se stalo něco podobného jako v případě s akáciemi a kudy a rostliny se prostě a jednoduše začaly bránit proti nějaké neobvyklé agresi. Nelze opomenout skutečnost, že klíčky jsou sice šťavnaté a chutné, ale jedná se o malé děti, rostlinná říše nám možná poslala jeden z varovných signálů.  I rostliny  jsou totiž bytosti stejně jako my, nebo zvířata, měli bychom si jich vážit a přistupovat k nim jako k rovnocenným partnerům. Ve světle všech těchto poznatků mi nezbývá, než podotknout, že ani vegetariáni nejsou nějak morálně výše, než všežravci. I oni totiž konzumují živé tvory a to, že o jejich vnitřním životě a "duši" nechtějí nic vědět, je nijak neomlouvá.

 

stromx

 

O příhodách se svým kamarádem bezem černým jsem už kdysi psal tady: 

Lapálie s bezem

 

No a tato kniha je určena všem těm, kteří kteří chtějí opravdu poznat stromy, keře, byliny a houby a naučit se přímo od nich získávat vědění o jejich říši a o jejich léčivé moci. A také pro ty, kteří se považují za něco výjimečného, neboť jsou vegetariáni a žerou pouze "neživé" tvory, - - - - - - tedy rostliny:

Tajná učení rostlin

 

mrtvola © alias green man


23.10.2011   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 103   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,9
normálka 2,9
 

Diskuse ke článku - Řeč rostlin a stromů

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-101
mikesh
mikesh - 24.10.2011 8:13

mrtvola ©: ale stejne si myslim, ze tobe jde spis o to trochu nasrat militantni zastance jediny vegetariansky pravdy, co? :)))

 
mikesh
mikesh - 24.10.2011 8:07

mrtvola ©: na to mam nazor jinej, myslim si, ze ja jako clovek stojim vys, nez zvire,nebo rostlina. Ja si myslim, ze kazdej organismus na zemi ma svoje misto uz tim, ze byl tak vymyslenej, ma tu urcitou funkci kterou jinej nema, a v idealnim svete bysme vsichni zili v dokonaly symbioze. Clovek nema pravo ostatni bezduvodne nicit, ale ma pravo na svoje vlastni preziti. Ten, kdo si to vic uvedomuje, a nechybi mu respekt k ostatnim organismum, tak se logicky bude snazit co nejvic umensit svoje nutny "ublizovani" ostatnim organismum. A tady opet vyhrava nejaka forma vegetarianstvi, oproti masozroutstvi, to nemuzes poprit. Ale protoze si myslim, ze jako clovek stojim vys, tak to nebudu praktikovat do uplnyho extremu, nenecham se sezrat medvedem ani si nebudu pestovat plisen na noze :)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 23:04

mikesh:

Ale jako jo, my jsme jako ty vlaštovky z masa a kostí, ale to nám nedává nějaké právo si myslet, že jsme něco více, než jiné živé bytosti, třeba rostliny, nebo houby a podobně....

Houby s námi žijí v tisícileté symbióze, přečti si toto mé staré upozornění na jednu zajímavou knihu:

http://www.punk.cz/index.asp?menu=2198&record=9125

Dobrou.

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 22:56

tak na dobrou noc http://www.youtube.com/watch?v=2duKwzGYypg&feature=related zatial zdar

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 22:53

mikesh:

Jasně, že k nim mám nějaký nadstandartní vztah, si přečti ten článek o bezu dole v odkazech. To se ale těžko vysvětluje někomu, kdo na rostlinnou říši pohlíží s despektem a nepovažuje ji za rovnocennou součást života všech bytostí na naší planetě. Prostě někomu, komu chybí ten respekt, o kterém píši.

Demagogie vegetariánů, kteří bojují za jakási virtuální práva zvířat a naprosto opomíjí stejně virtuální práva rostlin a stromů, mě nějak moc nerajcuje. Prostě se snaží jen tak jaksi okecat "genocidu" živých bytostí z rostlinného světa smajlik - 1

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 22:31

zdroj nevim, je to z netu : "Na zajištění jedné výživné jednotky obsažené v živočišných potravinách je třeba na polích sklidit zhruba deset výživných jednotek ve formě krmného obilí, krmných brambor, pícnin. To vše se pak zkrmí a vznikne z toho třeba maso. Téměř 90% sklizně na našich polích tak sloužilo a nadále slouží pro výkrm hospodářských zvířat, pouze něco přes 10% sklizně slouží pro přímou výživu lidí. Pokud tedy pojídáme živočišné potraviny, předpokládá to, že musíme mít mnohokrát větší primární sklizeň - sklizeň obilí, brambor atd. "

jinak s tema klickama to je hodne psycho, ale jeden nikdy nevi :))

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 22:27

mrtvola ©: kdybys mel nejaky zvlastni vztah k rostlinam, tak bys musel povazovat vegetariany za moralne spravnejsi z toho duvodu, ze vegetarian se z logiky veci uzivi na urcitym mensim mnozstvi rostlin, zatimco masozrout pro svoje preziti potrebuje nekolikanasobne vic rostlin, ktery projdou zaludky a zajisti zivotni potreby vsech zvirat, ktery zkonzumuje. to je znama vec

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 22:10

mikesh:

Dík za inspiraci, článek se vyvíjí, doufám, že se bude vyvíjet i diskuze. Interaktivní multimediální svět smajlik - 5

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 20:48

mikesh:

Kdo ví, jak to bylo s tou E-coli. Klíčky jsou malé děti, možná nám rostlinná říše poslala signál....

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 20:39

Oprava: Německu, má.....

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 20:39

To, že svět rostlin agresivně zaútočil na vegetariány v Německu má nějakou hlubokou příčinu, no a já jsem se pokusil ukázat jednu z možností, proč k tomu došlo. Není vyloučené, že se mýlím, jedná se pouze o hypotézu.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 20:32

mikesh:

Vegetariánství podle mne není morálně výše, ani se nejedná o menší zlo, protože i vegetariáni žerou živé bytosti. Jako, mám se stromy a s rostlinami jiný vztah, než vegoši, takže to cítím jinak.... Ale v přírodě se prostě všichni žereme navzájem, abychom přežili, tak je to prostě nastavené.

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 20:02

mrtvola ©: mam to podobe, po 6 letech vegetarianstvi uz to tez nejaky cas nehrotim z ruznych duvodu, ale porad si myslim, ze moralne je vegetarianstvi vyse.. proste mensi "zlo". Myslim ze kuduove nejaky respekt neresi, chteji prezit stejne jako akacie.. akorat clovek dokaze respektovat, protoze si dokaze predstavit dusledky

 
Monty
Monty - 23.10.2011 19:56

Docela zajímavý článek Mrtvolo, chválím, že se někdo ujme takovéhoto tématu a dá to sem. Koneckonců lepší než číst o Rypičkách48 :D Každopádně vím o čem tu píšeš, respekt lidí k přírodě není nejlepší a drtivá většina lidí by pro těch pár šoustů neváhala vykácet všechno co roste....i rostliny mají duši stejně jako my a dá se to vypozorovat stejně jako jemněhmotné bytosti,ale nejde to ze dne na den.

http://www.youtube.com/watch?v=j3tRqKOK7hA

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 19:54

mikesh: ale o respektu je ten článek, kudové nerespektovali akácie, ale bohužel k tomu byli přinuceni člověkem....

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 19:51

mikesh:

Ale já jsem momentálně všežravec, přestože jsem byl šest let i vegetariánem, jak jsem už tady psal. Žeru i rostliny i živočichy, nemám s tím problém. Ale respektuji je. A o tom to podle mne je, o tom respektu. Ani všežravec, ani vegetarián nejsou morálně někde výše, protože oba dva žerou živé bytosti.... Tak už to ale v přírodě chodí, s tím se nedá nic dělat.

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 19:45

mrtvola ©: hudba to dokazu pochopit.. to muze byt podobny jako kdyz rostlina je v prostredi kde bzuci hmyz, tak ty vibrace nejak pociti.. respekt? to dost pochybuju ze by se dalo nejak vysledovat

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 19:42

..zatimco u zvirat nejaky chovani podobny "citu" jako treba soucit s mladetem jinyho druhu a podobne pozorovat jde, proto bych stavel vegetariana nad typka, co neji zadny rostliny :) aspon v tomhle ohledu

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.10.2011 19:38

mikesh:

Reagují na dotek, nelíbí se jim to a zpomalují růst. Navíc ty získané negativní zkušenosti předávají dalším generacím. Reagují třeba i na hudbu a na to, když k nim přistupuješ s respektem...

 
mikesh
mikesh - 23.10.2011 19:32

ze dokazou rostliny predavat timhle zvlastnim zpusobem nejakou informaci je docela logicky, prece jen rostliny casto fungujou jako hromadnej organismus spis nez jednotlivci , a vsechny organismy se v case vyviji a prizpusobuji, ziskavaji "pamet generaci", a tim zajistily preziti rodu.. ale ze by mely rostliny cit??? to z tech pripadu nevyplyva.. dokazou reagovat na podnety, ale cit je prece jen nekde uplne jinde

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-101