RECENZE: Mawataki - Klid po bouři

RECENZE: Mawataki - Klid po bouřiEthno-hardcoreová smečka z ValMezu navazuje na předchozí počin Vlastní svět z roku 2009 a musím se přiznat, že tak profesionálně vypadající desku jsem u Cecka už dlouho neviděl. Obal i potisk CD se mi hodně líbí a zapůsobily na mně jako lákadlo na poslech.

Jak je pochopitelné z úvodu, Mawataki nehrají obyčejný hardcore. Obohacují ho totiž o nástroje jako didgeridoo nebo balalajka, které jsou pro podobné žánry poměrně nezvyklé. Zajímavé je, že se tak ale neděje na úkor hrubosti a syrovosti hudby, která je stále postavena hlavně na tvrdých riffech, rychlém tempu a hromadách growlu.

Kromě toho si soubor udržuje také svou filosofii, která je postavena hlavně na vztahu s přírodou. Tomu odpovídá například skladba Můj přítel stroj, která odsuzuje lásku k technice na úkor lásky k ostatním lidem a Než bude pozdě, která volá po zastavení likvidace naší země a tím i likvidace nás samých.

Mezi další ideologové atributy Mawataki patří podle Klidu po bouři život v pravdě, upřímnosti a další sluníčkové nápady. S tím vším vlastně souvisí také ono používání exotických hudebních nástrojů, které má odkazovat na jejich prvotní uživatele, kteří se měli podle těchto pravidel řídit.

Na můj vkus je tam ale ono ethno slyšet až moc málo a tyto nástroje by si zasloužily větší prostor. Balalajka zní v některých mezihrách, didgeridoo jen v instrumentálce Znovuzrození a to není zrovna moc.

Dle mého ale desku dobře oživuje remix úvodní Cesta upřímnosti. Tady můžeme slyšet klavír, smyčce, klasické elektro prvky, do kterých je naroubován pouze řev z Cesty. Hodně zajímavý mix, který sice mnohé ortodoxnější posluchače odradí, ale mně opravdu zaujal. Stejně jako celá deska, která má smysl a koule.

http://bandzone.cz/mawataki

http://www.cecek.com

 

Petr Šrajer


25.9.2014   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,4
PUNK 1,4
 

Diskuse ke článku - RECENZE: Mawataki - Klid po bouři

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.