Recenze na knihu: CESTA „Od Punku ke Svobodě“

Recenze na knihu: CESTA „Od Punku ke Svobodě“

Upřímně, tahle knížka pro mne byla obrovským překvapením! Kdo mne zná, byť jen trochu, ví, že se s nikým a ničím neseru a neberu si absolutně žádné servítky. Přesně to jsem říkal i Lukášovi, že recenzi napíšu a knihu mu klidně sejmu, když se mi na ní něco nebude líbit! Osobně jím maso a rád si i vypiju. Bohužel, zvolil jsem jinou cestu než on.. Mám ale mezi vegetariány, vegany, nebo dokonce i lidmi ze Straight Edge celou řadu kamarádů, které respektuji a oni, světe div se, respektují i mne.

Lukáše znám osobně již od jeho začátků, kdy jsme prakticky společně začínali hrát na bicí. Jsme dokonce i stejný ročník. S kapelou DEGRADACE jsme měli možnost si zahrát s prakticky všemi kapelami, o kterých je v knize psáno více než poutavým způsobem, v nichž Luky působil. Autor zde totiž nepíše pouze reporty z koncertů, ale opravdu ukazuje nelehký život muzikanta kapely jakékoli ligy. Neprošel toho málo, proto jsem si u knížky i nostalgicky zavzpomínal, co jsem tou onou dobou dělal právě já. Nejen v kapele, ale jaké bylo i to mé dospívání, problémy s uvědoměním sebe sama, co od života vlastně chci a čeho bych chtěl dosáhnout. Mantinely prakticky neexistují, muziku můžete dělat i s celou řadou nemocí (a to nemyslím jen ony drogy a alkoholismus))). Tohle poslání se mu opravdu vydařilo. Ukazuje na problémy, se kterými se budete jako muzikant potýkat. Nemám opět na mysli „pouze“ managing koncertů, ale i samotné zkoušení, tvoření muziky, kdy Vás pak bohužel semele konzumní mašina v podobě současného světa, současné hudební scény. Co je zde největším plusem, to je v tomto případě skutečně jistá míra motivace, kterou tady naleznete. Nakonec totiž vidíte, že se všechno to obětování a odvaha jít do věcí naplno rozhodně vyplatí a vede to ke splnění svých snů, i když se kolikrát cítíte na nic. Někdy si říkám, že by to už chtělo zase hudební vody v ČR trochu rozčeřit něčím novým. Tahle knížka k tomu dle mého názoru může některé mladé kapely opravdu namotivovat, což je skvělé! Vím, je to i o štěstí, ale přesně tohle z celé téhle „Lukášovy Cesty“ více než číší.

Druhá část knihy se již věnuje detailněji životní cestě sXe, ale třeba i cestování, a je zde popsána také Lukášova životní filozofie. Osobně se s některými věcmi neztotožňuji, ale to je přeci jen věc názoru. Bez zla by přece žádné dobro neexistovalo a svět bohužel pak také funguje na bázi protipólů, které se navzájem doplňují. Ale nebudu tady filozofovat. Přečtěte si knihu a udělejte si vlastní názor. Nakonec se mi také líbí, že sám svobodný autor zde poodkrývá skutečnost, že je obětí vlastní fóbie a strachu z méněcennosti díky většímu množství testosteronu. Jsme ale nakonec přeci jen lidé, proto by naopak bylo nepřirozené, kdyby se o něčem podobném nezmínil. Knize to tedy naopak dodává na věrohodnosti.

Pravdou sice zůstává, že označení punk a uzavření se do svazujících škatulí onou svobodou není. Nicméně, každý máme jinou cestu a ten život tak naštěstí není černobílý, takže svou svobodu nakonec objeví snad každý z Nás. Třeba právě i díky tomu Punku! Hvězdičky nedávám, tahle věc si zasluhuje jedině nějaká ta X! ;) Mě se tohle čtení nakonec opravdu líbilo a knihu jsem přečetl jedním dechem. Tak záleží, co na to řeknete Vy osobně, až se Vám dostane jednou do ruky. 

 

 

Tomáš Heryán


22.3.2017   Rubrika: Články   |   Komentářů: 1   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,2
jde to 2,2
PODPIS PUNK  

Diskuse ke článku - Recenze na knihu: CESTA „Od Punku ke Svobodě“

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Medvěd!
Medvěd! - 22.3.2017 23:51

Od punku ke svobodě...? Tomu nějak nerozumím... Já jsem tehdy punk a vše okolo něj bral jako právě tu svobodu,což u mě přetrvává vlastně dodnes.