CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Muslimové ani básníci nám diktovat nebudou!

Muslimové ani básnici nám diktovat nebudou!

Nová sbírka hukvaldského punkera je návratem ke klasické neklanovštině.

Sbírka Mezi námi zvířaty, kterou Neklan vydal v roce 2016, byla pro mnohé zklamáním. Vysoko nastavená laťka tentokrát pro mnohé nebyla přeskočena, a to zejména proto, že autor do Zvířat zahrnul tematicky různorodý mišmaš veškerých svých povídek, črtů, básní a básnických experimentů za dané období.

Jak básníci bojují s islámem je ovšem jiné kafe. Sbírka má docela propracovaný koncept, a zatímco u některých oddílů autor zajímavě rozpracovává témata, s nimiž je bytostně spjat, v jiných experimentuje se zcela novým obsahem i formou.

Aktuální a ústřední téma (anti)islamismu se line celou sbírkou jako pavoučí vlákno a nastavuje zrcadlo jak náboženským fanatikům, tak i zjednodušující konvičkovsko-zemanovské xenofobii. Vedle klasických kapitol obsahující známá témata (Bůh, punk, Ostrava) tedy můžeme ve sbírce najít i zcela nové, autorsky zcela originální kousky, jimiž jsou bezesporu básnické bloky na motivy pohádek i verše inspirující se africkým kontinentem. Zajímavým a doposud nepublikovaným experimentem jsou i básně sloužící zároveň jako skrývačka. Za umělecky nejkvalitnější lze v tomto díle jednoznačně považovat Boží deník, který pěkně po nietzcheovsku vykresluje Boha jako zvrácenou a karikovanou projekci člověka.

Za rozpačité lze naopak označit dlouhé, několikastránkové epické básně, které sice obsahují zajímavé souvislosti, ale čtenář u nich po chvíli začíná ztrácet pozornost. Zejména, když je taková báseň vybrána jako ukázka v rámci autorského čtení.

Sbírka Mezi námi zvířaty se dle aktuálních informací již vyprodala, nicméně potkáte-li Neklana v hospůdce Na koupališti, je možné, že z něj ještě několik výtisků vytřískáte.

 

Filip Šimeček


25.5.2017   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,8
jde to 1,8
 

Diskuse ke článku - Muslimové ani básníci nám diktovat nebudou!

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.