TAJNÁ UČENÍ ROSTLIN

TAJNÁ UČENÍ ROSTLIN

Kniha pro ty, kteří chtějí opravdu poznat stromy, keře, byliny a houby a naučit se přímo od nich získávat vědění o jejich říši a o jejich léčivé moci. A také pro ty, kteří se považují za něco výjimečného, neboť jsou vegetariáni a žerou pouze "neživé" tvory,  - - - - - - tedy rostliny.

Stephen Harrod Buhner si mě již dávno získal první knihou, kterou jsem od něj četl, "Bylinná piva". Vlastně i při vaření zázvorového a jiných piv jsem postupoval podle jeho návodů a rad. No a když jsem zjistil, že u nás vyšly další dvě jeho věci, nelenil jsem a rychle jsem si je koupil. Dnes se vám pokusím přiblížit "Tajná učení rostlin, moudrost srdce při přímém vnímání přírody". Jako, po celkem delší meditační praxi jsem kdysi dospěl k poznání, že světem "živé" i "neživé" přírody prostupuje určitý druh energie, jakési "nic", které tím vším proniká. Dá se nazvat všelijak, čchi, hadí síla, Duch Boží a podobně, záleží na filosofické, nebo náboženské škole. Jedná se o energii, se kterou pracujete během meditací třeba v zazenu a velmi zřetelně ji v tzv. neživé přírodě cítím hlavně u stromů jako tepelnou hranici v určité vzdálenosti od kmene. Kniha od Harroda Buhnera mi ukázala, jak se k těmto a jiným skutečnostem staví indiánští šamané a jakým způsobem se to všechno dá prohlubovat.

 

kytky

 

Praxe vědeckého zkoumání světa je podle něj v naší civilizaci postavena na mozku jako jediném zdroji poznání, vychází z mechanického pojetí lineární přírody. Zhruba v šedesátých letech minulého století se objevili vědci, kteří přišli s poznatkem, že vesmír a příroda jsou nelineární systémy, tedy s teorií chaosu, s fraktály a nakonec i s teorií superstrun, která zkoumá vesmír jako šílený matrix o jedenácti dimenzích prostoru a času. No a ti se tak trochu přibližují k tomu zdánlivě pohanskému a rozumem nepochopitelnému postupu intuitivního poznání na základě srdce a pocitů, kterým naši dávní předkové a vlastně domorodí lidé až dodnes získávají poznatky o světě. "Pohané" tvrdí, že informace o léčivých účincích rostlin získali právě od rostlin samotných. To je něco, co je prostě pro moderního člověka dnešní doby naprosto nepochopitelné a nestravitelné. Celý problém vychází i ze skutečnosti, že jsme od vzniku dualistického vidění světa neschopni nahlížet na svět a nás samotné jako na jedinou existenci, ale na dvě jsoucnosti, tedy na nás a na svět, který nás obklopuje.

No, když to tak po sobě zpětně pročítám, tak si říkám, že jsem naplácal hustou mega cypovinu :-)))) Ty vole, jako, jsem se zase nějak zakecal, nebo co, - - - - hmmmm. Prostě, když to zjednoduším na maximum, tak jde o to, že šamani svět poznávají přes srdce (duši), na kterou je napojený mozek. Autor v knize vlastně popisuje, jak se postupně naučil naslouchat rostlinám, jak s nimi začal komunikovat a získal od nich vědomosti o jejich léčebných účincích.

Malá ukázka:

"Rostliny, tak jako všechny živé organismy generují elektromagnetické vlny a reagují na ně. Stejně jako my využívají pro svoje uzdravení a normální fyziologické fungování spoustu vnitřních elektromagnetických způsobů komunikace. Stejně jako my se totiž skládají z milionů a milionů buněk. Ale co se tolik neví a v čem se nám také podobají: i rostliny mají velice důmyslný centrální nervový systém. V mnoha ohledech je nervový systém rostlin skoro stejně propracovaný jako náš vlastní a u některých rostlin funguje stejně rychle. Nervové systémy rostlin mají synapse stejně jako náš mozek a vytvářejí a používají neurotransmitery, které jsou molekulárně shodné s těmi, které nacházíme v našem mozku........... Ani u nejvyšších živočichů neexistuje reakce na podněty života, kterou by svým životem již nepředjímaly rostliny....Ukazuje se, že bariéry zdánlivě oddělující podobné jevy zmizely, rostlina i živočich se jeví jako mnohotvárná jednota v oceánu bytí...............

.....pak k vám rostlina přijde, ucítíte, jak z jejího živého obrazu, který vidíte, vychází její chvějivá životní síla. Když se teď zeptáte na správné dávkování, na to, jak z rostliny připravovat lék a kolik ho podávat, vstoupí to do vašeho vědomí...."

 

stromy

 

Lao-c´ ve své knize "Tao te ťing" to "nic" které je všudypřítomné, tu chvějivou životní sílu, o které nám vypráví Stephen Harrod Buhner, popisuje takto:

"Třicet loukotí spojených vjedno dává kolo,

leč "nic" mezi nimi tvoří použitelnost vozu.

Hlína se hněte a tvoří se nádoby,

leč "nic" jejich vnitřku tvoří použitelnost nádob.

Staví se dům a vysekávají se okna a dveře,

leč "nic" jeho otvorů tvoří použitelnost domu.

tak v tom, co není, spočívá užitečnost."

 

No a o tom "nic", které je slovy nepopsatelné a o kterém jsem vám psal na začátku článku, když jsem vám tvrdil, že "objímám" stromy jako důchodce Miloš Zeman na Vysočině a tak, to vlastně je. Fotky pocházejí z deseti kilometrové "Zdi pohanů", kterou patrně kdysi postavili Keltové kolem jejich chrámu, nynějšího kláštera Mont Sainte Odile, jenž se tyčí v horách nad Strasbourgem. Příjemné čtení.

mrtvola


1.8.2009   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 9   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,6
normálka 2,6
 

Diskuse ke článku - TAJNÁ UČENÍ ROSTLIN

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Squat_the_world
Squat_the_world - 2.8.2009 23:04

mrtvola: ale zase to musíš brát tak, že vědci se to snaží vysvlětlit nějakou supersložitou teoretickou fyzikou a my ty samé věci díky některým rostlinám PROŽÍVÁME smajlik - 1
oukej, v týdnu něco pošlu, ještě se musím rozmyslet, co to bude:)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 2.8.2009 22:59

Squat_the_world: no, tak já mám s podobnými knihami úplně stejné problémy :-))) Co se týče Literární fabriky, tak pošli, co chceš. Jasně, dobrý nápad, iniciativám se meze nekladou.

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 2.8.2009 22:03

mrtvola: nejsi sám, já taky při studiu takových věcí pravidelně netuším, kde se nalézá sever. Onehdá jsem četl Hawkingovu Stručnou historii času, kterou podle svých slov napsal co nejsrozumitelnějším jazykem, ale stejně jsem byl po většinu času četby trochu mimo:)
btw., myslíš, že bych mohl trochu rozvířit vody literární fabriky nějakým románem, či povídkou na pokračování? každý víkend tak 2 - 3 stránky?smajlik - 16

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 2.8.2009 21:44

windas: no jo ale i tak to byla jedna z mála mladých kapel co stojí za poslechnutí a to fakt

 
Radovan
Radovan - 2.8.2009 11:47

mrtvola: ten koncert v marleyi jsme odehráli po téměř 4 měsících nezkoušení...a to nekecám...radši jsem to ani neposlouchal..asi bych se za to zas musel stydět:-) Je fakt že par skladeb by se nahrát mohlo-některé si myslím nebyly špatné..no a co se týče textů..to radši nechci komentovat:-)vždycky jsem byl líný učit se texty..takže není divu že kolikrat se opakuje jen jedna sloka...ikdyž některý texty byli docela promyšlený...víš co nemůžu za to že jsme za celou dobu nikoho nesehnali za mikrák:-)smajlik - 1smajlik - 2

 
mrtvola ©
mrtvola © - 2.8.2009 0:30

winďas: jsem si zase po čase poslechl ten váš koncert z června z Marley, jako, už je to o hodně lepší, než to staré demo, ale škoda, že jste nezašli do studia a neudělali něco pořádného.

Jinak, dobrá atmosféra, slušná live nahrávka, ale pořád pořádně nechytám texty jednotlivých válů.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 1.8.2009 21:23

Squat_the_world: pokud se nepletu, tak vznikla v sedmdesátých letech a začala se opravdu rozvíjet v devadesátých letech minulého století. Ale sleduju to jen v populárně naučných knížkách. Kvantová fyzika, teorie relativity a teorie superstrun, která to zastřešuje, leží absolutně mimo reálné schopnosti mého mozku to nějak detajlněji pochopit.

Bedna na to nestačí :-)))

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 1.8.2009 16:54

parádní práce, dík moc, jestli na to někde narazím, tak určitě přečtu:) jinak nad tím prolínáním moderní vědy a prastarých učení jsem taky hodně uvažoval,dokonce jsem o tom i něco kamsi napsal...btw. nebyla teorie strun definována ještě o trošku dřív? mmj bosonová teorie strun pracuje dokonce až s 26 prostoročasovými dimenzemismajlik - 1

 
Radovan
Radovan - 1.8.2009 11:21

tak tak radujme se z darů Naší přírody*jinak dobrá prácesmajlik - 5