Lidská nelidskost II: Andy 1972

Andy 1972

Andy 1972

Dnešní díl tohoto seriálu bych rád pojmul trošičku jinak. Nebude vyprávět o zabedněnosti, sobeckosti a nelidskosti člověka, nýbrž o štěstí, utrpení, ale i tragédii, která se stala 13. října roku 1972. Rozhodl jsem se to napsat symbolicky na uctění památky nejen našich hokejistů, kteří zahynuli 7. září 2011.

Byl říjen 1972 a Uruguayský ragbyový tým odlétal k exhibičnímu utkání do Chile. Celá posádka, která čítala čtyřicet pět pasažérů, musela přenocovat v Mendoze, ale protože najaté vojenské letadlo mělo povolení pro Chile pouze na 24 hodin, bylo třeba se rozhodnout - letět v nepříznivých klimatických podmínkách dál, nebo zpět?

Po dlouhém váhání se rozhodli, že poletí dál v absolutně nepřijatelném počasí pro létání, což se některým z nich stalo později osudným. Pár hodin po startu, kdy letadlo přelétalo andské velehory, náhle celý stroj narazil zhruba ve 300 kilometrové rychlosti do sněhové pláně. Při nárazu zahynulo pouze 13 pasažérů a zbylých 32 jako zázrakem přežilol. Měli štěstí v neštěstí, protože zůstali ve výšce 4000 m.n.m., kde bylo -30 stupňů, v letním oblečení a odříznuti od civilizace. Někteří lidé sníh viděli vůbec poprvé.

Asi vůbec nejhorší věc byla ta, že jejich zásoby jídla byly téměř nulové.
Když jim došli zásoby z letadla, zkoušeli jíst slaměné výplně sedaček a kožené potahy. Když i to se stalo nemožným, skupinka přeživších se rozdělila na dva tábory. Ti, co byli pro sníst své zemřelé spoluhráče a kamarády, a ti co byli proti. Neměli moc na výběr, buď zemřít, nebo sníst své blízké. Když už nebyla jiná možnost, došlo na kanibalismus, nejdříve jedli masitou část těla, poté došlo i na játra, srdce a jiné vnitřnosti.

Jak čas ubýhal, tak v kruté zimě, kdy burácí blizard (blizard je americké označení pro silný, suchý vítr), a kolem nesnesitelá teplota pod bodem mrazu, umírali další a další lidé. Spolehnout se na to, že je v tomhle počasí někdo zachrání, byla naivita. Morálka všech klesla hlouběji, než byla okolní teplota poté, když se v rádiové vysílačce dozvěděli, že záchraná akce a veškerá pátrání po nich byly zrušeny. Byli považováni za mrtvé.

Když se počasí zhruba po šedesáti dnech začalo zlepšovat, mezi živými zůstalo pouze už jen 17 lidí. Tři znich se rozhodli, že půjdou pro pomoc. Bez vybavení, potravy a vody ušli za deset dní skoro 100km ve výšce mezi 4 000 a 6000 m.n.m., až narazili na civilizaci v podobě chilského poutníka. Jeden ze tří statečných bohužel při zdolávání krutých překážek Andských velehor nepřežil. Dlouhých 72 dní od havárie letadla uplynulo, než se podařilo zachránit zázračně přeživší členy onoho osudného letu.

Tato tragická událost byla zfilmována (Alive!-Přežij), ale na rozdíl od jiných "na skutečnosti založených příběhů" namísto dramatizace pro zvýšení napětí děje bylo nutno některé scény zmírnit, nebo úplně vynechat. Nikdo by jim totiž neuvěřil. Například, když je hrdina po desetidenním pochodu přes nejvyšší vrcholy And v letních šatech a bez jídla zachráněn vrtulníkem.

 

houda2

Houda

Lidská nelidskost:


10.9.2011   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 1   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Lidská nelidskost II: Andy 1972

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 11.9.2011 18:46

Když jsem byl malý, tak taky někde v džungli spadlo letadlo a přežila to jen nějaká holka. Trvalo jí dost dlouho, než našla nějaké domorodce, ale dokázala se uživit a vymotat z džungle. Také to bylo zfilmované a vyšel o tom i dost dlouhý článek za totáče ve 100+1.

O kanibalismu mám celkem slušné téma k jedné námořní tragédii ze začátku osmnáctého století u pobřeží Senegalu. Ale na víkendy je toho zatím dost, takže si to nechávám na horší doby smajlik - 14 smajlik - 10