Jak neušetřit na přídavcích na děti

Jak neušetřit na přídavcích na děti 

Dokud jsem byl bezdětný, ani jsem netušil, jak nesmyslný a složitý systém přídavků na děti máme. Zavedli nám ho za ministra Jindry Vodičky kdysi v 90. letech. Předtím to fungovalo jakž takž normálně. Sociálka zjistila, kolik má kdo dětí, a za to živitelům přiklepla nějakou paušální sumu.

Ovšem takhle systém byl zřejmě příliš jednoduchý, což úřednická dušička pana ministra nesnesla. Tak to vylepšil krásně socialistickým řešením (ač člen ODS). Totiž že chudým rodičům přídavky zvedne a bohatým sebere. Což o to, myšlenka je to snad dobrá, ale to provedení...


Totiž v praxi to dopadlo tak, že:


1) ti úplně chudí dostali o něco vyšší přídavky na děti. Jenomže ti byli tak chudí, že i tak dostávali nějaké jiné sociální dávky na dorovnání do životního minima. A těch druhých dávek dostali o to míň. Takže nakonec na tom nevydělali. Ale aspoň můžou mít pocit, že na tom vydělali. Takže budou mít děti nejspíš právě oni.

2) ti s mírně podprůměrnými výdělky dostali "to svoje", co předtím. Aspoň se dvěma dětmi, jednou manželkou a jednou normální výplatou to nějak tak fungovalo. Tam jenom přibyla nutnost jednou za rok zaběhnout do mzdovky pro papír, ten papír pak následně odnést sociálce.

3) ti o fous bohatší (pro dvoudětnou rodinu toto pásmo začíná někde malý kousek nad 25 tisícovkami měsíčně) už přídavky nedostanou žádné. Těm, kdo vydělají měsíčně kolem 100 tisícovek, je to asi jedno. Tam už to litr za dítě asi nevytrhne.

4) Státu takto uspořené peníze nezůstaly. Naopak jich do systému musel nacpat víc. Proč? Protože vznikla agenda počítání příjmů rodin, za jejíž provoz se zaplatí zhruba tolik peněz, kolik se vyplatí na těch přídavcích.


Poznámky:

1) samozřejmě pár lidí na tom taky vydělalo, ať nekončím odstavec tak smutně.

Bohužel to byli nějakou shodou okolností zrovna ti, kdo sice vydělávají dost, ale načerno.

Ti jsou „papírově“ chudí, takže jim náležejí sociální příspěvky včetně přídavků na děti.

A tato změna se jich dotkla pouze v tom směru, že jakožto nejpotřebnější dostali přídavky největší.

Ale nebojte se, stejně jako zbytku kategorie 1) jim pokrátili ostatní sociálku, takže výsledek nula.

2) Ovšem kdyby měl někdo pocit, že tihle lidé neplatí daně, tak to není pravda. Neplatí sice příjmovku, ale nakupujou zboží s DPH, nebo ještě lépe chlast, cigára a palivo do auta, kde se kromě DPH platí i spotřební daň.

DPH tvoří cca 80% státních příjmů, spotřební daň asi 10% a ty příjmy podniků i lidí cca zbylých 10%. Ostatní daně a poplatky jsou ve srovnání s těmi uvedenými marginální – cca do 1%. Tahle čísla jsou asi 10 let stará, ale z dobře informovaného zdroje a plusmínus se drží.



Co touto změnou stát dal vědět rodičům?


1) Příspěvek na děti není něco, na co byste měli nárok na základě toho, že máte děti.

To byste to měli moc jednoduché.

2) Tento příspěvek je sociální dávka, nikoliv projev státní podpory porodnosti.

Pokud jste státu odvedli loni dost peněz na daních, jistě vám ještě nějaké zbyly.

A co jsme od vás vybrali, nezaplatíme vám, ale někomu jinému.

3) Tím, že jde o sociální dávku, musíme vás důkladně buzerovat.

Oběhejte si nějaký papír navíc, je to zdravé a nevyjdete ze cviku.

4) Bez zvýšení byrokracie se to neobejde. Takže se nedivte, že bude státní správa zase o něco dražší a na ty přídavky tolik nezbude.


A zajímavé paradoxy


1) Na rozdíl od komerčního pojištění u státu platí, že čím víc si u něj platíte, tím míň od něj následně dostanete.

Too, že jste státu zaplatil peníze, totiž stát nechápe jako vaši dobrou vůli a prokázané dobro. On to chápe jako vaši slabost, že jste nedokázal ochránit svoje peníze před ztrátou. Takového člověka si neváží, a hlavně mu nebude přispívat, když vidí, že z něj peníze dostane tak jako tak.


2) Ten přídavek se vypočítává zpětně, nikoliv podle aktuální situace.

Nejhorší myslitelný případ je, pokud žena měla slušný plat (třeba 30 tisíc) a chlap nic moc (řekněme 10). Ženská odejde na mateřskou, vypadne rodině jediný slušný příjem. Ten najednou není kompenzován ničím, protože na přídavky nejméně první rok rodina s takovou ženou nedosáhne.

Přídavky se totiž počítají podle platu za minulý rok. A protože rok zpátky slušně vydělávala, nedostane žádnou mateřskou. Čili ze situace, kdy dva lidi žili ze 40 tisíc a v podstatě vše potřebné měli je najednou na dobu jednoho roku v situaci, kdy žijí 3 lidé z 10 tisíc, musí koupit spoustu věcí na mimino (kočárek, postýlka, oblečení atd.), přestavět nábytek, každý měsíc dát cca litr za plenky, věnovat se mu prakticky celý den. A pokud nemají našetřeno aspoň tak 100 tisícovek, brzo jim začnou ty prachy citelně chybět. A to nemluvím o tom, že s děckem nemůže moc do společnosti. To má ovšem zase tu výhodu, že přece jenom se utratí o něco míň peněz (pokud ještě nějaké jsou)… Tohle je ovšem spíš hypoteticky vyhrocený popis situace, protože neznám žádnou rodinu, kde by měli příjmy hozené takhle. Ale faktem zůstává, že pokud žena rozumně vydělávala, je to problém.


3) Zajímavá situace nastává také tehdy, když žena po mateřské sežene málo placené místo na zkrácený úvazek, jako se stalo mému známému. On bral nějak kolem 20 tisíc, ona po mateřské nezaměstnaná, pak sehnala místo na zkrácený úvazek v podstatě za minimálku (cca 5500 Kč za 0,6 úvazek). Zkrácený potřebovala – nemají hlídací babičku.

S chlapovou výplatou se vešli těsně do přídavků (přídavky 1200 měsíčně). Tím, že do rozpočtu přibyly tyto peníze, přišla rodina o přídavky. Potom chlapovi ubyla odečitatelná položka 24800 ročně, kterou si předtím mohl odečíst z daní. Čili ženská nepřinesla do rozpočtu navíc 66 tisíc za rok, ale 28 tisíc… Což už je jako ekonomický přínos hodně sporné, tam už je jediný přínos sociální.


Závěr: Nějaké přídavky na děti by asi být měly, ale tenhle systém je úplně špatně.

Motivace mít děti je čím dál menší a peníze samy to rozhodně nezmění. Ale tady stát vysílá moc špatné signály všem, kdo jsou ochotni si to trochu přebrat a dekódovat.

A při rozumnější rodinné politice by možná víc lidí uvažovalo o tom, mít nějaké děti.

Čili jsem pro zrušení toho nesmyslného papírování a návrat jasných pravidel pro přídavky podle počtu dětí. Asi by nebylo od věci přihodit nějaká jasně obecně definovaná pravidla, při jejichž porušení by přídavky byly kráceny nebo odebrány (týrání dětí, velké školní neomluvené absence atd.)…


3. února 2011 by Banjo


5.2.2011   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 3   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Jak neušetřit na přídavcích na děti

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Banjo
Banjo - 6.2.2011 18:27

Bazarov: Já bych o tom taky neuvažoval, kdyby to přímo nepotkalo mě a pár známejch :-)

 
Bazarov
Bazarov - 6.2.2011 16:12

Jo jo, pěkný článek a analýza. Člověk si myslí, že už ho tu nic nepřekvapí, ale pak zase stojí s hubou dokořán a nestačí se divit.
Tohle je taky dobrý: http://domaci.ihned.cz/c1-49711500-vlada-uz-pul-roku-slibuje-otevrenost-otestovali-jsme-urady-a-tady-je-vysledek

 
chrpa
chrpa - 5.2.2011 16:49

tak to sem zvědavej,kolik vydělá ten náš prcek,až v květnu vstoupí mezi řady husákovejch vnoučatsmajlik - 1