Mrtvolí politický slovník: Sociální stát

Mrtvolí politický slovník: Sociální stát

Sociální stát

je pojmem, který podle Blackwellovy Encyklopedie politického myšlení zahrnuje celou řadu prvků sociální politiky, jejíž cílem je poskytovat základní služby, jako například potřebné vzdělání a zdravotní péči, a to obvykle zdarma, za pomoci státní podpory. Jeho existence je dnes akceptovaná celým politickým spektrem, kromě ultrapravice, tedy libertariánů (jako odpůrci státu a zastánci naprosté individuální svobody tvrdí, že sociální stát představuje porušování práv daňových poplatníků, kteří jej financují).

Když mluvíme o sociálním státu, je třeba upozornit na skutečnost, že existují jeho dvě různá pojetí. Jedno z nich, to anglosaské, nebo-li "welfare state" (zaopatřovatelský stát), vychází z tradičního liberalismu a považuje jej za jakousi záchrannou síť zajišťující minimální míru blahobytu, pod niž nesmí nikdo klesnout. To druhé, jež je nám v ČR historicky a povahově bližší, "sozialstaat", které koncem 18. století v německé II.Říši (Deutsches Reich), zavedl kancléř Otto von Bismarck a jež dovedl takřka k naprosté bezchybnosti věrozvěst národního socialismu III.Říše Adolf Hitler, je považováno za prostředek přerozdělování majetku bohatých ve prospěch chudých za účelem větší sociální rovnosti.

 

rybicky

 

Nutno podotknout, že vize sociálního státu se, pravda, během neslavně proslulého období III.Říše poněkud znehodnotila, to ale neznamená, že by ztratila svou univerzální platnost. Procesem postupného zrání vykvetla do podoby krystalické dokonalosti, do tvaru, ve kterém ji známe dnes. Skvělí představitelé ČSSD o tomto tajemství lidské prapodstaty ví již od svého vzniku, pozvolným zráním se k tomuto zásadnímu poznatku o fungování lidského světa dopracovali i vedoucí činitelé té slabší sociální demokracie naší krásné země s momentálně menší voličskou základnou, tedy ODS. Zatímco na jedné straně politika sociálního státu buduje stále větší masu tzv.nefachčenků navyklých na sociální dávky, tlačí lidi od individuální zodpovědnosti k lenosti, nehospodárnosti, bezstarostné zábavě, jež někdy dokonce překračuje hranice srandy a začíná hraničit se společensky nebezpečnou činností, tedy kriminalitou, a k tomu, že se o ně vždy a za všech okolností postará všeobjímající tatíček stát, tak na druhé straně vytváří "všemocnou" kastu politiků, kteří napojeni na státní penězovody určují směry jejich toků a vytvářejí mýtus o své nepostradatelnosti, přičemž si často tak nějak spontánně nalijí do své vlastní kapsy, respektive někde na konto ve švýcarské bance.

 

topol

Vzhledem k tomu, že koncept individuální odpovědnosti stále více vychází z módy a je postupně nahrazován novodobými axiomy postdemokratického věku typu "je třeba si užít", nebo-li "po nás potopa", rád bych se v závěru tohoto krátkého textu zamyslel nad tím, co by se, nedej Bože, mohlo stát v momentě, kdy zdroje dojdou a dluhy budou natolik obrovské, že už nám nikdo nepůjčí ani vindru. Jistě jste někdy slyšeli ponuré legendy o státním bankrotu jakéhosi Islandu a cosi, o jakémsi velmi zadluženém Řecku, nad kterým se pozvolna stahují stejně tísnivá mračna temnot. Naši skvělí poslanci a výjimeční politici nic takového neslyšeli a slyšet nepotřebují, neboť žijí v jiném, velmi vzdáleném světě. Mají to prostě na háku a pokud k něčemu podobnému přijde i u nás, budou již stejně dávno za vodou. V těch sračkách, které zde po nich zůstanou a ve kterých budeme ponořeni až po nosní dírky, se totiž budou společně s do té doby bezstarostnými nefachčenky vesele ráchat i všichni ti standardní idioti běžného typu, kteří do té doby pracovali a platili daně. No a tak zatímco jeden demonstruje svůj údajný konzervatismus tím, že staví volební kampaň na bilboardech, ze kterých se na vás usmívá s manželkou a dětmi, přičemž již má novou milenku, kvůli které hned po volbách rodinu opustí a běhá s obnaženým pérem u Berlusconiho na zahradě, druhý své sociální cítění dokazuje tím, že oblíká svoje mimino u Diora a mají z něj strach i jeho vlastní rybyčky v akváriu.

 

 

dior

Co dodat? Přestože jsem spíše optimistou a stále věřím, že zdravý rozum zvítězí, nedokáži se zbavit pocitu, že se kruh uzavře a my začneme opět budovat onen sozialstaat III.Říše. Bojovníkům za revoluci národního socialismu stačí za současné tragikomické situace jen čekat a dobře se zorganizovat, což provádějí s naprostým úspěchem. A přitom to jde a přišel na to už kdysi dávno za dob hospodářské krize ve třicátých letech minulého století Tomáš Baťa:

 

bata

mrtvola

Mrtvolí politický slovník:


24.1.2010   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 10   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Mrtvolí politický slovník: Sociální stát

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 26.1.2010 13:58

punkie: dík za tip na toho Sedláčka, vidím, že to vyšlo nedávno. Teď toho mám doma moc rozečteného a nedočteného, ale dal jsem si to záložek a časem si to seženu.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.1.2010 12:12

To s tou vizí, no snažil jsem se být trochu ironický, zdá se, že se mi to nepovedlo :-(

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.1.2010 12:02

Neboj Otto, na článku o sociální politice III. Říše právě pracuji, měl bych to stihnout do víkendu. Tak se pak můžeš projevit, co si o tom myslíš a tak ;-)

Přirozeně, že jsem tím nemyslel důchodce a matky s dětmi, i když u těch důchodců mi třeba vadí populistický návrh ČSSD na třináctý plat, který nemají ani mnozí pracující. Myslím si, že se ocitáme v situaci, kdy by se mělo začít šetřit a ne rozhazovat prachy daňových poplatníků oknem. Jestli to bude pokračovat podobným tempem, tak jednou už na důchody prostě nebudou prachy. Populace stárne a dětí je málo. Punks by měli víc souložit smajlik - 14


Třeba ve Švédsku snížili během pár let počet státních úředníků na polovinu, což mi připadá jako jedna z mnoha cest.....

Jak jsem se dočetl v našem tisku a pak v originálu, který jsem si našel, tak podle Eurostatu hrozí v ČR nejnižší riziko chudoby ze všech zemí Evropské unie. Dnes jsem se zase dnes dočetl v Lidovkách, že nás už má v hledáčku mezinárodní měnový fond.

 
punkie
punkie - 24.1.2010 22:29

Od Mrtvoly tradičně skvělý článek. Třikrát souhlas a Baťa na konci byla opravdu třešnička na dortu... Mrtvolo, už jsi četl knihu Tomáše Sedláčka "Ekonomie dobra a zla"? Dovoluji si doporučit. Historicko-filosofický pohled na hospodaření a morálku lidí.

 
Chara-din
Chara-din - 24.1.2010 18:56

mrtvola: Tak to je pak všechno v pořádku. Tedy jak se to vezme... smajlik - 1

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.1.2010 18:34

Chara-din: nemyslím, uniklo mi to. Hned to dám do uvozovek.

 
Chara-din
Chara-din - 24.1.2010 18:20

Opravdu si myslíš, že na vrcholu mocenského žebříčku v našem státě stojí politici? Loutky.

 
Fritoll
Fritoll - 24.1.2010 17:15

Částečně máš pravdu (u nás to tak opravdu funguje tak jak píšeš) ale neviděl bych to s tím sociálním státem tak černě. Podívej se třeba na severské státy. Tam to funguje už řadu let a rozhodně bych neřekl, že jsou to státy nehospodárné a bankrotující, plné netáhel a podvodníků.
Baťa byl borec a rozhodně byl jeho styl bližší nějaké formě sociálního zřízení než bezohlednému pravicovému vykořisťování které mělo za následek první hospodářskou krizi a vlastně i tu současnou.