Rozhovor s Ianem - Vision Days

Rozhovor s Ianem - Vision Days

Ahoj Iane! Tak jak žiješ v tom letošnim roce, myslíš, že bude lepší než ten starý? Na co se v něm těšíš?

Ahoooj, žiju tak nějak pořád stejně práce, rodina, kapela. Nedokážu posoudit, jestli bude rok lepší či horší, straší se Krizí, ale práce zatím je, tak nevím, nějak bylo, nějak bude. Těším se na léto, až si u vody s rodinou trošku oddechnu.

 

Lidé tě znají především jako zakládajícího člena Vision Days, je tomu už 23 let. že? Tehdy jste ale začínali jako gothic kapela, což bylo i na tu dobu celkem netradiční odvětví o kterém tu moc lidí ani nevědělo. Jak ses k tomu tehdy dostal?

No tak začínali jsme spíše víc jako punková kapela, do gotiky se to vymodelovalo až cca po 2 letech. Ke Gothice jsem se dostal přes staršího bráchu a bratránka, kteří sháněli desky z Německa. Ale musíš chápat pojem gothika tak jak ji hráli Joy Division, Bauhaus, The cure a ne to co se považuje za Gotiku dnes, ať už český 13 století, nebo všichni ti nalíčení upíři. Stará gotika byla o něčem jiným a přímo vycházela z punku. Nedávno mi Petr Růžička (manager Spínacího špendlíku) daroval kompilaci gothických kapel a utrousíl ty máš přece rád gothiku, a já na to, jo ale gothiku ala Joy division a on na to ale to byl přece punk (post punk). Čili jsme začínali jako punk či postpunk.

Dneska je naopak gothic styl poměrně rozšířen mezi lidi díky nejrůznějšim sociálním sítím a dobou celkově. Co říkáš na to, že teď je u dosti mladých lidí moda byt temný, nosit velké kříže a mít pokojíček vytapetovaný obrázkama temných andělů či smutných pochmurných motivů? Oslovuje tě to vůbec dneska v té podobě jak je to prezentováno?

Neoslovuje a nikdy mě to neoslovovalo.

 

Vraťme se zpátky k historii Vision Days, někdy na začátku tisíciletí jste se stali regulérní punkovou kapelou, co stálo za tim zlomem?

Až do roku 2000 to bylo v kapele tak, že vždy s přichodem nového člena, který poslouchal něco jinýho než co do té doby kapela hrála, se mu kapela začala přizpůsobovat. A výsledkem bylo, že jsme skákali ze stylu do stylu, od punku, přes gothiku, minimalismus, bigbeat, ……, od ničeho k ničemu a po 10 letech jsme neměli žádné zázemí v žádném stylu. Vždy jsem chtěl hrát rychlou muziku, plnou energie a punk byla moje krevní skupina. Dokonce jsem i před rokem 2000 skládal punkovky, ale buď neprošli a nebo je spoluhráči upravili k obrazu svému.  A tak roce 2000, kdy se mělnila komplet sestava jsem si sám pro sebe vyjasnil co vlastně chci a očekávám od muziky a vždy nově příchozím členům jsem na férovku sdělil, že kapela hraje a bude hrát punk a nebude se to měnit. Nově příchozí si mohl svobodně zvolit zda s kapelou začne hrát či nikoliv.

 

Řízný punk hrajete dodnes a tak se vlastně dostáváme k současnosti a největší novinka je jistě připravované nové CD. Tak nám o něm něco pověz.

Na novém CD jsme si dali hoooodně záležet, texty i muziku jsem skládal a aranžoval celé 2 roky a doufám, že to bude znát. Nese název Don´t worry – be punk, je na něm 15 písní v délce 38 minut, dalo by se říci klasických vision days. Velkým zpestřením oproti starším albům je, že ve 4 písních hostuje harmonikář Šviko z Inseminační stanice. CD vychází 16.3.2013.

Dnešní doba přináší velký návrat k vynilům, chystáte i tuto formu alba? A co třeba nabídka ke koupi na internetu?

O vynilu jsme neuvažovali a ani nebudeme, dokonce ani nebudeme lisovat CD, dáme ho volně ke stažení. Na internetu to bude ke koupi na Music Jet, kteří nám zároveň pomohou i s Promoušnem.

 

Když jsem zmínil internet, jak se stavíš k vypalování, stahování věcí z internetu a celkově k tomuto mediu? Užíváš třeba nějakou sociální síť?

Internet nám vládne, a jako každý jiný člověk ho užívám plnými doušky se vším co nabízí. Na albu máme píseň přímo na toto téma, takže třeba napoví……

Moderní veselá

Moderně se tváří, moderně vypadá

Moderně se páří, no prostě zapadá

Je šťastná generace, co má ksichtovník

Co cestuje s Googlem třeba na rovník

Stal se králem chatu, je malý šampion

Svoje videa má na ty trubko tečka kom, jako já

Od komplu nevstává, šetří pohyby

Svět warcraftu (minecraftu) je skutečnější než les u dědy

A když přijde konflikt prostě se odpojí
V anonymní diskusi si ego zahojí

Je jak akční hrdinové z oblíbených her
Žije život na hraně svých virtuálních sfér

Tohle není kritika, je to pouze holý fakt

Lhal bych kdybych tvrdil, že to taky nemám rád

Doba si to žádá, tak netrhejme nit

Nebýt toho všeho nemohl by sis vyhonit :)


Ani já ani ty ani oni ani my

Nechci ani domyslet jak těžce by to nesli číňani

Moderní číňani

Moderní a veselí číňani

Opan Gangnam style !!!!!

 

Tak či tak, internet je součástí společnosti dneška už leckdy více než třeba televize. Spousta kapel si často stěžuje, že nemá smysl natáčet videoklipy, protože nejsou hrané v žádné tv.relaci. Vy jste klip k minulé desce natočili, chystáte i k nové desce? Případně už víš na jaký song to bude?

Klipy točíme a točit budeme, je to prdel, i když poměrně nákladná. První ofic. klip jsme točili už k desce Proti srsti 2008 na píseň Stojí to za to. K další desce Viva la ironie 2010 jsme točili klipy dva k písním Až na prvním místě a Pogo a provokace a navíc jsme ještě ze zbylého materiálu nechali sestříhat průřez jak se klipy točili, což krásně ukazuje jaká je při tom prcka. K novému albu budeme točit také klipy dva.

První písní bude Cesta do hlubin punkáčovy duše, ke které máme vymyšlený super scénář, druhou klipovou píseň si vyberou naši fanoušci prostřednictvím ankety na internetu. Pak doufám, že ještě vypustíme i pohled do zákulisí natáčení. Celé by se to mělo realizovat nejpozději do září 2013.

Bude také nějaké speciální turné k desce? Nějací hosté například? A kde a kdy proběhne její křest?

My nejezdíme žádný turné, my prostě hrajeme tam kde nás pozvou a turné tomu neříkáme, jsou to koncerty a hosté budou ti co tam budou s námi. Nicméně bychom měli projet téměř celou republiku a pár koncertů na Slovensku. První křest bude V Lukové 16.3. na festivalu Jak to bylo jako to je, a pak budeme tak nějak symbolicky křtít na každém koncertě. Ale výjimkou budou Praha,  Bratislava a Brněnecfest kde křest pojmeme jakože zodpovědně.

 

Když se ohlédnem i drobet do jiných kuchyněk, jaká deska, případně kapela tě třeba zaujala na české, či světové scéně za poslední dobu?

Pro mě je největším objevem České kuchyňky jednoznačně Inseminační stanice, mám je rád už hodně dlouho a nové Cd opět potvrdilo, že umí udělat kvalitní písničky jak hudebně tak textově. Opravdu mě baví a společné koncerty mám hrozně rád, jsou to fajn lidičky. Ofšem mega bomba z poslení doby ve světě je PSY – Gangnam style ten Korejec to natřel celýmu světu jak ve sledovanosti tak i popularitě, tomu se říká zázrak. Tak to jen pro zpestření hehe, ale to každý jistě ví.

Celkově se všeobecně ví, žes velký fanoušek Joy Division. Krom nich, která kapela tě ještě nejvíce ovlivnila?

Joy division toť moje modla forever. Jinak pro mě ze zahraničních dále Bauhaus, The cure, Exploited, Clash, Ramones, Kennedys, Siouxsie and Banshees, Sex pistols, Placebo, Pixies a tak dále a tak dále……. Z českých NVU, Šanov, EE, Dořady, Malomocnost, prostě klasika z nepunkových pak zejména staré nahrávky Kurtizán, STP, Meat house chicago IRA, …..

A jak koukáš na dnešní punkrock, který zažívá obrovský mediální boom. Hlavně díky kapelám z Californie, které válcují hitparády. Máš rád tuhle novou vlnu, nebo ti naopak vadí, že punkrock se stává tzv. "komerční" záležitost (což podle mě vesměs stejně vždy byla), nebo to nesleduješ?

Nijak mě to ani moc nezajímá, nesleduju to a nevadí mi to, když se to někomu líbí ať se líbí, každýho věc. A pokud má kapela úspěch tak si myslím, že ji to určitě těší, tak jako by to těšilo každýho, kdyby se mu to podařilo. Jedu si to svoje, ostatní jde mimo mě.

 

Existuje třeba nějaká akce, kde by jsi odmítl vystoupit? Ačkoli by to bylo za výhodných podmínek? Případně stalo se vám to už?

Zatím se nám to nestalo, ale nahrál bych na politických akcích, politika do naší hudby nepatří. Nicméně si nemyslím, že by po nás někdo chtěl, abychom hráli na takových šaškárnách. Hrajeme kluby a fesťáky pro lidi kteří mají rádi punk.

 

Vim, že politiku neřešíš, což je určitě dobře. Byls ale u například u voleb prezidenta?

No u voleb jsem bohuže byl, ale nejsem si jistý, jestli jsem dal hlas tomu pravýmu, nikdy jsem s ním nechlastal a na billboardu je každej svatej. Nepoznáš kdo to myslí vážně a kdo hraje divadlo, viz vychcánek Staník Gross, ten to myslel taky upřímně, dokonce to i veřejně prohlašoval a ejhle. Aspoň vidíš, kam se s upřímností můžeš dostat, už pak celej život nemusíš makat hehe

Mnoho lidí v punku si neustále stěžuje na poměry ve společnosti a pláčí nad všim možným. Nemyslíš, že je toho už příliš? Myslíš si, že naše společnost je opravdu tak špatná? Jak se vlastně žije Ianovi - nemuzikantovi?

Neřekl bych mnoho lidí v punku, řekl bych, že každej člověk neustále na něco nadává a stěžuje si, to nesouvisí s punkem, je to prostě lidská vlastnost od přirození. Vždycky může být líp, ale taky hůř na to bychom neměli zapomínat. Určitě všechno není v pořádku, tak nějak mi připadá, že je celej svět v prdeli, teď jde o to jak to dopadne. Nicméně já osobně se mám teď momentálně ralativně dobře, vyřešil jsem si pár osobních věcí, které mě trápily, konečně máme s kapelou hotové CD, práci mám a rodina a kamarádi mi dělají super zázemí, takže je to celkem fajn. Snad to tak i zůstane.

 

Ty jsi taky spolupořadatel festivalu Brněnec, festival se pořád rozšiřuje a je poměrně úspěšný že? Máš plány ho ještě více posouvat kupředu, či jsi spokojený s tim jak se momentálně má? Co například letošní line up, už máte potvrzené nějaké hlavní taháky?

Jj s partou kolem kapely každý rok vylepšujeme fest jak jen můžeme, ale nikdy nechceme, aby se stal takovým tím mega festem, musí tam být ta rodinná atmosféra, kuli které každý rok přijíždí spousta lidí. A oproti loňsku bude výrazné zlepší v zázemí pro návštěvníky, v prvé řadě obrovský stan, kdyby náhodou zase pražilo slunko nebo chcalo. Pak také lepší pivko a chlazení, víc tojek, atd…..

Letos je lineup hotov a myslím že je opět nabušenej jako kráva. Veškěré Info na www.brnenecfest.cz

 

Ok, tak se těšim někdy brzy na viděnou a děkuji za rozhovor!

Taky děkuju a ať se daří a v Práglu na křtu to zapijeme

 

 

Lord.Alex


13.3.2013   Rubrika: Články   |   Komentářů: 12   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,7
normálka 2,7
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s Ianem - Vision Days

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-12
punkerka nela
punkerka nela - 8.7.2015 16:11

Ahoj Ismajlik - 3smajlik - 4ane muzu se te zeptat jestli mas facebook?

 
Namyšlenej
Namyšlenej - 31.3.2013 8:56

Medvědě ty stará vojno :D

 
Banjo
Banjo - 25.3.2013 7:01

Karlos: já myslím, že jestli ho zavřou za chlast, měl by vydat tiskový prohlášení, že ho vězní kvůli Becherovce. A měl by prezidentskou milost jasnou. smajlik - 10

 
Karlos
Karlos - 15.3.2013 7:27

Berny: Zdarecsmajlik - 1 No tak já si žiji tak nějak pořád v rámci možností, samozřejmě by to mohlo být i lepší, ale taky by mohlo být hůř (třeba kdybych přišel o práci), takže to beru, jak to jesmajlik - 1

 
Karlos
Karlos - 15.3.2013 7:26

Buď přestane chlastat, nebo ho zavřousmajlik - 14

 
Karlos
Karlos - 15.3.2013 7:26

Koupíme Medvědovi autosmajlik - 14

 
Berny
Berny - 14.3.2013 19:33

Medvěd: Joo, vlak je mnohem lepší než bus. Škoda, že tam, kde mladá bydlí nevedou kolejesmajlik - 11 BTW to je další nevýhoda u auta, že řidič musí být střízlivejsmajlik - 14smajlik - 15smajlik - 19 Teda nepít mi problém nedělá, ale nehulit... smajlik - 16 To už je královská disciplínasmajlik - 1

 
Medvěd!
Medvěd! - 14.3.2013 19:25

Berny: Já za ní jezdím vlakem - zásadně - smajlik - 1 -- a dávám pivka po cestě .-))) Vlastně,ty vole,ona už od listopadu bydlí u mě,takže vlastně nikam nejezdím - - - asi zakoupím automobil,abych nemusel na punk jezdit vlakem.smajlik - 1
Jebe mi,ser na to :-)

 
Berny
Berny - 14.3.2013 19:14

Medvěd: Samozřejmě nekladu rovnítko mezi mít káru-dobrej život, ale rozhodně je to větší pohoda i svoboda. Nemusím za mladou jezdit busem, kterej jede třeba dvakrát denně apod. Pochopitelně to má i svoje horší stránky- cena benzínu, vliv na životní prostředí atd.

 
Medvěd!
Medvěd! - 14.3.2013 18:48

Berny: Když vlastníš "káru",tak to je známka toho,že si žiješ dobře ? To je hustý.Já nikdy auto neměl,tak to si doposavaď žiju na hovno...smajlik - 6

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-12