Žižkovská noc - rozhovor : SPOTS

Žižkovská noc

V pátek 24.2.2012 se v Praze proběhne multižánrový festival Žižkovská noc. Zimní festival, kde za vstupné 100 Kč je umožněn vstup do třinácti klubů najednou! Krom jiného se těšte na kluby s punk-rockem, rock'n'rollem, hardcore, metalem nebo crustem + mraky dalších.
Na jednu noc se Žižkov promění v jeden ukrutnej mejdan, lidi můžou běhat z klubu do klubu a vyzobat si to nejlepší, co potkají. Žižkovská Noc je multižánrový festival - prosto má vše od folku, rapu, reggae přes d'n'b až právě po rock, punk, crust nebo metal. V klubu JET pojede zběsilá crust & hardcore jízda se Stolen Lives v čele , v bunkru Na Parukářce 8 punk & hardcore kapel, v Matrixu šílenci Hentai Corporation & První Hoře a nebo v Kainu zvrhlý metalcore a melodický hardcore moderního střihu s návštěvou z Maďarska.  A to není vše! V dalších klubech si můžete odskočit na skvělé ska®gae kapely jako Discoballs, Bug'n'Dub nebo Chaotic. V žižkovském báru Divočák se zjeví i kontroverzní hip hopové duo Sodoma Gomora (Řezník & DeSade)..a mnoho a mnhoho dalšího.
Více na  www.zizkovskanoc.cz a http://www.facebook.com/events/144909178956047/


Od půlnoci v bunkru na Parukářce zahrají SPOTS, co nedávno oslavili 15 let, během kterých utekli z punku do nasraně syrovějšího hardcore punku. Špeky ze zákulisí současného dění v kapele okomentoval kytarista Venca.


SPOTS nedávno oslavili 15 let na "scéně" ... co se od dob začátku kapely v koncertech a životu okolo změnilo?

Venca:  V kapele se za těch víc jak15 let prostřídalo dost lidí, až jsme to nakonec táhli z původní sestavy jen já a Jarda.  Jak se změnil život kolem asi nestojí za příliš velký komentář, komunistickou lůzu vystřídala lůza kapitalistická, ale za to si můžeme my všichni sami. Jsou jen to, co my jim dovolíme. Co se týká koncertů a scény, jak se změnila. Jsem rád, že lidi pořád na koncerty chodí a že vůbec nějaká scéna je, že punk stále lidi oslovuje a vyvíjí se, a že se najdou lidi, kterým na tom záleží a něco pro to dělají. Těch si vážím. Bohužel se ale scéna pořád potýká s těmi samými problémy jako za našich mladých let, s přílišnou uzavřeností do sebe, pózerstvím, elitářstvím a ač je to k nevíře, tak s netolerancí a konformismem.

Jak moc to mělo vliv na kapelu? Jak se vyvíjel styl kapely?


Venca: My jsme začínali jako klasická punková kapela v garáži. Punk a hraní v kapele pro nás byla revolta, ale v počátcích hlavně zábava. Postupem času jsme zvážněli, přitvrdili a začali se víc angažovat. Jednak díky tomu jak nás víc a víc sralo, kam se ubírá okolní svět, ale taky nás srali všechny ty rádoby pankáči a punk kapely s texty o hovně, kde byl punk jen obal s prázdným obsahem. Proto jsme sami sebe začali označovat jako anarchopunk, abychom zdůraznili naši politickou angažovanost, která k punku podle nás neodmyslitelně patří (i když to nemusí být nutně anarchismus). Bez toho jsou to jen rychle zahraný tři akordy a nic víc. Nic proti tomu, respektuju svobodu projevu a tvorby, ale my jsme chtěli říkat víc. Nejsme a nikdy jsme nebyli žádný ortodoxní pankáči, vlastně ani ne všichni členové kapely byli vůbec pankáči. Proto ten anarchopunk v našem podání je hlavně o vnitřní svobodě a ne u všech členů je výrazem jejich politického přesvědčení. Oproti začátkům je teď pro nás daleko důležitější obsah písní a co tím chceme říct. Není to ale o tom, že by pro nás už hraní nebyla zábava. Pořád se na podiu bavíme, vtipkujeme a děláme si srandu ze sebe nebo i z našich písní. Bez toho by to nešlo a hlavně se nechceme brát zase přespříliš vážně.

Kde po světě byste si chtěli jednou zahrát? Neuvažovali jste nad
nějakým zahraničním výletem jako třeba Mad Pigs do Japonska nebo
Onanizer po Indonésii :) ?

Venca: Určitě by to byl skvělý zážitek zahrát si v takových destinacích, ale tímhle směrem a takhle daleko jsme nepřemýšleli. Spíš je nám bližší vyrazit na koncerty po evropských klubech a squatech, Německo, Holandsko, Francie, Španělsko. Nebo mě osobně by lákal východ, Pobaltí.

Co nového v kapele? Nějaké změny nebo zranění?

Venca: Událi se u nás velké změny. V podstatě před pár dny od nás odešel náš frontman a zpěvák Jarda, můj bratr v punku, s kterým jsem kapelu založili. Rozhodl se jít do punkového důchodu :-) I když byl Jarda výrazná osobnost a většina lidí měla SPOTS spojený právě s ním, ani na okamžik jsme neuvažovali, že by jsme SPOTS rozpustili. Každý je nahraditelný a nejsme první ani poslední kapela, které odešla tak klíčová osobnost. Bereme to jako příležitost pro to posunout se zase dál.

A na co se teda můžou fanoušci těšit? 

Venca: Můžou se těšit na SPOTS jak je znají, i když nám odešel frontman, ale i na nové SPOTS. Doufáme, že naše fanoušky
nezklameme.


Nejbližší akci odehrajete 24.2 v Praze na fesťáku Žižkovská Noc... o co jde?

Venca: Tohle je opravdu vyjímečná akce na kterou se těšíme. Spousta skvělých kapel všech možných žánrů na 13místech Žižkova v jeden jediný večer. Prostě paráda. Koncentrovaný nářez. Jen škoda, že nebudu mít šanci stihnout všechno, co bych chtěl vidět a slyšet. Já osobně miluju Žižkov a jeho Genia loci a jsem tedy rád, že se něco takového děje. Za to patří pořadatelům můj velký dík.

Těšíte se na klub v bunkru 30 metrů v podzemí, s jedněmi schody, kde se
očekává pár stovek fanoušků?

Venca: No jasně že se těšíme :-) Parukářka nad zemí je moje oblíbené letní sídlo, kde se  úžasně relaxuje u piva, ale dole v klubu jsme ještě nehráli. Hodláme si to užít. Bude to "pravý punkový peklo" :-) Jediný na co se netěším je jak budeme dolu tahat naši aparaturu.


Ať se daří !
Díky. Uvidíme se na koncertech.

SPOTS www.bandzone.cz/spots


14.2.2012   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,4
PUNK 1,4
 

Diskuse ke článku - Žižkovská noc - rozhovor : SPOTS

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.