Alkehol - rozhovor s baskytaristou Tondou

Alkehol - rozhovor s baskytaristou TondouAhoj Tondo, na úvod našeho rozhovoru se tě chci zeptat jak vypadal uplynulý rok v životě Alkeholu? Všichni bilancují na začátku toho nového roku, jak bys to shrnul ty? Stalo se něco vyjímečného, či nečekaného?

Uplynulý rok byl pro nás pouze koncertní. Netočili jsme žádný nový CD ani klipy, jen jsme si užívali živýho hraní, takže zábava.

A co chystáte do toho letošního roku? Vim, že letos slavíte 20.let existence, bude k tomuto výročí nějaké speciální turné, CD, či nějaké jiné překvápko pro fanoušky?

Vyrážíme na speciální výroční turné. Koncerty budou bez předkapely a v první části se bude promítat dokument z historie Alkeholu sestavenej z našich víceméně soukromých videí a druhá část bude dvouhodinovej koncert. Koncem února navíc vyjde 2CD 20 let na tahu, kde bude 32 starejch a 2 nový písně. Takže novinek a překvapení je snad dost :)

Dvacet let fungování kapely je slušné číslo samo o sobě, kor pokud se jedná o kapelu vašeho ražení:=) Věřim, že to muselo bejt občas dost náročné, bylo někdy období, kdy sis třeba říkal „seknu s tim“ ?

Myslím, že ve skutečnosti ne. Občas jsme určitě někdo unavenej, ale to se stoprocentně stává každýmu. Já jsem od mládí chtěl hrát a jsem strašně vděčnej osudu za to, že to můžu dělat. Pořád mě to hodně baví. A jestli naražíš na to, že jsme dvacet let ve stejný sestavě, tak ti můžu říct, že je to možná divný, ale že je nám spolu těch dvacet let v podstatě dobře.

 

Které období Alkeholu považuješ za nejvydařenější, ať už z pohledu osobního, či fanouškovského zájmu? Chodí na vás teď více lidí než třeba dříve?

Ten úplně největší nálet byl ze začátku. Narvaný koncerty, Lucerna, super slovenský tour, jeden velkej mejdan. Časem se samozřejmě většina věcí trochu okouká, ale myslím, že si ani teď nemáme na co stěžovat. A nejvydařenější období je vždycky každej dobrej koncert. Nerad se moc ohlížím, rád se bavím přítomností. A nejlepší věc, která se nám kdy povedla je podle mě to, že pořád fungujeme a bavíme se.

Jaké vlastně je vaše publikum? Dá se nějak charakterizovat obecenstvo na koncertech?

Vesměs jsou to většinou lidé :)

Vzpomínám si, jak jsem na základce poslouchal album „Odpočívej v pokoji“ a dodnes ty písničky mám rád. Tenkrát to bylo něco nového a naprosto jiného než co se dalo slyšet běžně. Bylo jen pár kapel podobného ražení, dnes už je konkurence větší. Je pro vás těžké stále psát o tom chlastu a všem kolem, nebo to pořád jde samo?

Nikdy jste nechtěli třeba pozměnit obsah písní?

Tohle je otázka spíš pro Kunu s Otou, protože oni jsou prakticky výhradní autoři repertoáru. Myslím, že psát dokola o chlastu zas tak těžký není. Historek, který se vážou k pití je strašně moc. A jiný témata jsou v našich písničkách taky, podle mě i dost často.

Když už jsem zmínil těch pár kapel naladěných na stejnou notu, jednou z nich byl Kabát. Jak jste spolu vycházeli a nezávídíš jim teď občas tu slávu a prachy? :) Přece jen, dlouhá léta hráli vesměs stejné akce jak vy a teď maj Slavíky atd.

Nejsem závistivej člověk. Kabáti se tam kde jsou dostali svojí prací, nasazením, talentem a tím, že si šli jasně za svým cílem. Nikdo jim ten úspěch nepřičaroval. Nezávidím jim naopak jim to přeju. Navíc všem kapelám tady ukázali jak až to jde udělat všechno velký, to je podle mě dost velká zásluha. My se s Kabátama až tak často na nějakejch akcích nepotkáváme, ale vztahy máme dobrý. Koneckonců jsme s Alkeholem první vystoupení odehráli zrovna jako hosti Kabátu v Duchcově.

Jaký je tedy vůbec cíl Alkeholu? Je ještě nějaká meta, něco čeho byste chtěli dosáhnout?

Chtěl bych abychom hráli hodně dlouho a furt to bavilo nás i fandy. To je největší meta. Chtěl bych slyšet Otu třeba v sedmdesáti zpívat Vypít se jak hovado :)

Váš frontman Ota v jednom rozhovoru říkal, že má moc rád neopunk, co ty a novodobá vlna punkrocku? Posloucháš to, nebo jsi spíše na oldschool? Které kapely se ti třeba líbí?

Myslím, že moje fanatická slabost pro Blink 182 je už dost známá:),  když ohlásili comebackový tour, letěl jsem pro jistotu na koncert do New Yorku, abych je určitě viděl. :) V podstatě ale poslouchám dost různejch věcí od Pink Floyd přes Neckáře až po Sex Pistols. Jsem ještě stará škola a mám nakoupených hodně cédéček a vinylů a pouštím si na co mám náladu.

Tančí se pogo na vašich koncertech?:)

Občas.

Hráli jste turné s Totáči, jaké to bylo hrát pro punkáče? Nebyl tam problém mezi „vašima“ fanouškama a fans „Totáčů“ ?

Vůbec ne, nezaznamenal jsem, že by se naše a jejich publikum nějak moc lišilo. Bylo to dobrý.

Krom Totálního nasazení, jaké domácí kapely z této scény máš nejraději? Když jsme se potkali U Sudu, Mucho ti zrovna dával jejich novou desku, tak co na ní říkáš?

Plexis jsou super a deska samozřejmě taky. Nevím jak moc to splácám dohromady, ale Plexis, Tři sestry, Rybičky 48, Apple Juice samozřejmě Visací zámek, líbí se mi toho hodně.

V punku, stejně jako v jakékoli další alternativní muzice jsou často rozpory a kapelám je vytýkána „komerčnost“ a podobné nesmysli. Vy jste hrávali taky v různých TV pořadech, setkal ses někdy s tim, že by ti to někdo vyčetl? Co si myslíš o takových lidech?

Asi jsem se s tím nesetkal. Je mi navíc dost jedno co si kdo o něčem a tím víc o nás myslí. Každej má tu hranici co je ochotnej udělat aby si nepřipadal jako idiot někde jinde a každej se k tomu staví jinak. Já jsem toho názoru, že pro chod kapely je propagace a reklama nutná, ale zároveň si myslím, že jsme nikdy neudělali nic takovýho, abych si kvůli tomu musel na hlavu vylejt kýbl hoven. V podstatě se snažím dělat věci tak, abych nikomu neublížil a abych si sám před sebou nepřipadal jako kreten a na ostatní se můžu vysrat. A myslím, že podobně funguje i celej náš soubor.

Jak vidíš Alkehol za dalších dvacet let?

Já, Kuna a Melmus zestárneme a Ota bude stále dál vypadat stejně:)Strašně si přeju aby jsme všichni spolu pořád hráli a aby se pořád našlo dost lidí, který bude bavit nás poslouchat. To by bylo fakt super a byla by to podle mě totální prdel.

Lord.Alex


14.2.2012   Rubrika: Články   |   Komentářů: 6   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 3,6
nic moc 3,6
 

Diskuse ke článku - Alkehol - rozhovor s baskytaristou Tondou

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Joker Punx
Joker Punx - 4.3.2012 10:23

Lord.Alex: Vždyť jo, poslouchej to co se ti líbí, ale nikomu to nevnucuj!

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 3.3.2012 20:05

mě to moc jiná muzika nepřijde, prostě rychlá a melodická kytarová hudba. Upřímně řečeno poslouchat jen jeden styl je dost na hovno si myslim. Jak říká Vašek Bláha - každá muzika je dorá, když je veselá a zábavná:)

 
Joker Punx
Joker Punx - 2.3.2012 22:44

Lord.Alex: Důvod? Protože je z Alkeholu a je to úplně jiná muzika než ta od Blink 182 a prostě by mě nenapadlo že zrovna Toník poslouchá Blinky, vždyť je to v pohodě, já je taky poslouchám, na těch jsem začínal, než jsem poznal první punkový kapely.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 29.2.2012 23:07

Napadá tě jedinej duvod proč by neměl? Je to kvalitní muzika, melodická, rychlá, supersmajlik - 5

 
Joker Punx
Joker Punx - 28.2.2012 23:15

To bych do něj nikdy neřek že takovej týpek z Alkeholu poslouchá Blink 182, to mě dost překvapilo.

 
Bukva
Bukva - 14.2.2012 21:14

20 let ve stejny sestave, m-a-z-e-c !smajlik - 5