Rozhovor s Degim

Rozhovor s Degim 

Ahoj Degi, na úvod mi řekni, jak se cítíš v tom novém roce, myslíš si, že bude lepší, nebo horší, nebo dokonce snad poslední?? :) Máš strach, že neuvidíš Ježíška na konci 2012?

Ahoj, no tak teď se cítím celkem dobře,protože zrovna nemám kocovinu :) co se týče roku 2012, tak na konec světa moc nevěřím,ale občas si z toho dělám srandu a jakej ten rok bude? Tak já doufám,že lepší,protože si myslím,že vždycky může být líp :)

Tak to jsem rád, že nejsem sám, už sem viděl stavět lidi atomové bunkry:) Ale byla by škoda, kdyby se něco přihodilo, přišli bychom o spoustu dobré muziky, třebas ve tvém podání...Ty jsi momentálně poměrně hudebně vytížený a máš dvě kapely ve kterých hraješ, představ nám je stručně pro ty, co třeba nevědí..

Jen ať stavěj atomový bunkry - a pěkně veliký,dají se z nich stavět docela pěkný rockáče :) A ale teď teda k těm kapelám, je to jak říkáš,hraju teď ve dvou kapelách,první z nich je Nežfaleš,myslím,že většina čtenářů by nás mohla znát,protože každej rok objíždíme republiku témeř každý víkend. A aby toho nebylo málo,tak jsme nedávno rozjeli Oi! kapelu Saints and Sinners, kde zpívám a hraju na kytaru.

Takže všestraný hudebník, to chválim! Vezmem tedy kapely popořadě. V Nežfaleš pokud vím, momentálně doděláváte novou desku, pověz nám něco k ní, jaká bude? Mohou se zas těšit kočičky i chuligáni? Nebo bude nějaký zásadněší posun v tvorbě?

Máš přesný info,právě teď děláme na nové desce a je na dobré cestě,zrovna jsem dotočil kytary a Radek se teď chystá na zpěvy. Rozhodně se zase můžou těšit kočičky i chuligáni,žádný výrazný posun nebo experimenty nečekej,bude to prostě Nežfaleš se vším všudy,takže melodická muzika,punk'n'rollový rytmus a Radkovy texty,který se myslím i tentokrát povedly.

Jaký je tedy přesný termín vydání desky? A kdy a kde a s kým bude křest?

Tak to je zatím velká neznámá. Momentálně totiž prožíváme poměrně těžké období,protože náš bubeník Petr v tuto chvíli bojuje se zákeřnou nemocí,která mu v současné době neumožňuje koncertovat a já před ním smekám jakým způsobem dokázal nabouchat bicí alespoň ve studiu. Termín křestu a i samotné vydání,které mělo být svázané s tour k 10ti letům Nežfaleš bude teď hodně záležet na Petrově zdravotním stavu,protože u takové události by samozřejmě Petr neměl chybět.

To určitě ne! Přeji mu jistě za všechny hlavně ať se rychle uzdraví a je vpořádku! Ale když už si zmínil členy souboru a textaře, kdo vymýšlí muziku v Nežfaleš? Děláte nejdříve texty, či obráceně?

Muziku tvoříme víceméně společně. Většinou to bývá tak,že na zkoušce zkusíme něco z patra zaimprovizovat,když to šlape,tak to opakujeme tak dlouho,než nás napadne jak by to mohlo pokračovat a než se člověk naděje,tak je to na světě...takovejhle polotovar si pak nahrajeme třeba do telefonu,abychom to do příště nezapomněli protože hlavně teda já s tím mívám dost často problém,občas si nepamatuju ani to,co sám vymyslím:) . Mezitím se Radek musí činit,aby do té muziky napasoval text,což se mu většinou úspěšně podaří a pak je hotovo.

Budeš na novém albu opět zpívat?

Budu zpívat určitě,protože mě to baví. Jeden song si zřejmě střihnu sám a samozřejmě i v dalších budu podporovat

Radkův zpěv v refrénech i jinde,kde to bude potřeba :)

Tak to je dobře, sborové refrény já rád:) Ale ty si ten hlavní zpěv vynahrazuješ ve své druhé, již zmiňované kapele, kterou naopak možná ještě moc lidí nezná. Představ nám ji tedy nějak blíže...

Je to tak,na podzim jsme dali dohromady Oi! kapelu Saints and Sinners ,původně se mělo jednat jen o studiový projekt,nazvali jsme ho "Skinhead Times" a nahráli 2 songy v jednom pražském studiu. Poté,co náš první song sklidil dost příznivou kritiku nejen v Čechách,ale především v Evropě a také za oceánem a navíc jsme od německého labelu KB records dostali nabídku na smlouvu, rozhodli jsme se transformovat v regulerní kapelu a Saints and Sinners „byli na světě"

To vypadá na velmi ambiciozní projekt, budeš to vůbec vše stíhat skloubit?

Vždycky, když se člověk do něčeho pouští,tak by měl mít nějaký ambice. Na druhou stranu je pravda,že mě docela překvapilo,jak se to rozjelo a mám z toho opravdu radost,když vidím,že to má smysl,dostali jsme šanci a teď bude jen na nás,jestli toho dokážeme využít,už teď se těším,až si v létě zahrajeme na jednom pódiu s Cock Sparrer,nebo zrovna dneska jsem se dozvěděl,že na podzim máme nabídky hraní ve Švédsku. To jsou věci, na který jsem před půl rokem ani neměl pomyšlení. Samozřejmě to stojí hodně úsilí - museli jsme poměrně narychlo nahrát další 2 songy,začít pořádně zkoušet a jak to skloubit dohromady s Nežfaleš,která za normálních okolností koncertuje prakticky neustále, už není žádná sranda. Ale ono to nějak půjde,už máme s klukama z obou kapel vymyšleno,jak to bude fungovat,ale nerad bych to prozrazoval předem.

Tak to je pecka! Vypadá to ale, že Saints and Sinners budou hlavně zahraniční kapela...

No neříkám,že bychom nechtěli hrát v Čechách,ale bohužel tu pro nás není moc místo,scéna je tu poměrně malá a aby se vydavateli vrátily náklady,které do nás investuje,bude potřeba hrát zřejmě hodně po Německu ale i zbytku Evropy,protože tam nás bude mít možnost slyšet a vidět daleko víc lidí.

Když si nakousl tu českou scénu...Jak jí vlastně vidíš? Nemyslim teď přímo Oi! protože ta tu snad ani prakticky neexistuje....Nebo se pletu?

Řekl bych,že taková malá scénka tu existuje a spoustu lidí se mezi sebou zná,jsou tu v různých městech lokální party,které spolu drží a je dobře,když člověk ví,že jede tam a tam,tak už tuší kdo z jeho známých tam bude :) na druhou stranu je ta scéna opravdu malá a člověka občas až překvapí,jak dobře se v ní dokáží šířit pomluvy,klepy a podobný nepěkný věci. Pokud jde o punkovou scénu, tak si myslím,že u nás funguje tak jak zhruba fungovat má.Je tu pár starých dobrý kapel,nějaká ta střední generace a spoustu mladých kapel...

Přijde mi navíc,že lidi na scéně začínají mít poměrně dobrý přehled o kvalitní muzice a kdysi tolik oblíbený český pivní agrorock,často považovaný za punk snad už konečně začíná vyklízet pozice.

A jaké kapely na té naší malé scéně máš rád ty? Zaujala tě třeba nějaká v poslední době nečím?

Tak já moc českou muziku neposlouchám,takže na české kapely spíš koukám z osobní stránky,jak moc se s kým známe a kolik jsme toho společně kde vypili :) no a často se potkáváme s kapelama jako jsou The Fialky, Muerti, Degradace, Proti Směru, Staré Pušky, ale třeba i staří dobří pardálové z N.V.Ú.

Tos vyjmenoval kapely, který myslim u nás opravdu za něco stojí. Ačkoli mě občas mrzí, že na dost z nich je kydán hnůj, ty jsou moc političtí, ty jsou moc apolitičtí atd. Co si myslíš ty o politice a muzice? Patří tam? Nežfaleš je čistě apolitická kapela, co Saints and Sinners?

Já si myslím,že politika do muziky nepatří. Muzika by měla lidi spojovat,politika číní úplný opak. Samozřejmě,každý má nějaký svůj názor,ale proč ho někomu nutit? Já když jdu na koncert,tak si v první řadě chci užít dobrou muziku,rozhodně ne řešit kdo kde a s kým,jak zpívají kamarádi z Proti Směru :) Samozřejmě tím neříkám,že jsem ke všemu lhostejný,samozřejmě že nepůjdu na  koncert nácků a stejně tak ani nepůjdu na koncert komunistů. Saints and Sinners stejně jako Nežfaleš jsou kapely které zpívají o životě,o radostech i starostech, o našem životním stylu o věcech které nás potkávají každý den. Prostoru pro inspiraci je dost a dost,nevidím důvod proč do toho zatahovat nějaká politická "moudra"

Tento postoj velmi oceňuji a sdílim:) V písni "Voice of the Street" zpíváš, že být v Británii v roce 77 musel být ráj, nemrzí tě, žes nezažil ten pravej punkrockovej boom?

Trochu asi jo,byla to doba ve které vznikly hodně zásadní věci,nahrávky který jsou nesmrtelné,takže ta doba musela mít něco do sebe,ale vybírat si nemůžeme,žijeme tady a teď :)

Vy teď v sobotu hrajete na celkem zásadní akci že? Prozraď oč půjde a nalákej fanoušky…

No jestli je zásadní nevím,ale v sobotu 28.1.2012 přijede do Matrixu výborná londýnská kapela Booze and Glory a my při té příležitosti v Matrixu zahrajeme s nimi a pokřtíme naše první EP,které právě dorazilo na 7" vynilu.

Tak první oficiální koncert si myslim, že je dost zásadní událost v každé kapele:) Což mi připomíná, vzpomeneš si na svůj úplně první koncert?

Tyjo,první koncert,no tak to teď z hlavy úplně přesně opravdu nevím,abych nekecal,já na ta jubilea moc nejsem,takže fakt to asi z hlavy nevytáhnu,ale myslím,že to nebyla žádná bomba :-D

Jinak jsem o tobě slyšel, že i přes svou drsnou skinheadskou image platíš za velkého slušňáka, dokonce už ani Erotikon prý nečteš…?

Erotikon nám předčítá Radek,má to pak lepší atmosféru,on to umí výborně podat. Kdo nezná Erotikon,měl by to napravit :) takhle oplzlý pornopovídky doplněný o erotické obrázky z osumdesátých let,to se jentak nevidí.U nás v dodávce se dost často rozjíždí debaty o různých sexuálních praktikách,při kterých se zavádí různé věci do míst kam podle mě nepatří,takže jsem dost často znechucen a pak jsem označen za puritána :) Ono to teda nemusí být jen o sexu,jsou i další nechutný věci,jako když třeba takový Radek si jakožto velký fanda GG Allina jednou v Litoměřicích přímo na pódiu pochutnával na steaku,který si Moucha zasunul mezi půlky...tfuj,raději jsem dělal,že na tom pódiu ani nejsem a že to nevidim :-D ale tak nemyslím,si že jsem nějakej slušňák,akorát si nelibuju v oplzlostech a nechutnostech no :-)

Tak to je slušná práce, jezdit na koncerty s Nežfaleš teda jedině s železnýma trenkama:) Což mi připomíná, že jeden zpěvák z nejmenovanÝ kapely říká, že máš hrozně rád hrachovou kaši a griotku:) zajímavá kombinace

Tak hrachová kaše je výborný jídlo,když k ní je dobrý párek a hodně opečený cibulky :) a s tou Griotkou to teda řeknu no :) i když už jsem to v nějakém rozhovoru někdy říkal,ale on nedá pokoj takže ať to ví víc lidí,že to nefunguje :) jde o tohle : někde jsem se dočetl,že ženský se můžou ožrat pomocí tamponu namočeného ve vodce zavedeného do pochvy. No a tak nás jednou už pěkně napitý napadlo,jestli by to fungovalo i u chlapů,pokud si namočíme naše ptáky do chlastu. Takže jsme šli k Pištovi ( jé on byl nejmenovanÝ jo? ) a zkusili jsme to.Já šel pro jistotu do slabší Griotky,Pišto ozkoušel silnějšího Kapitána Morgena Zjištění je,že to zřejmě nefunguje,akorát ten Morgen prej víc pálí :-D Ale jak říkám,většinou takové věci nedělám,jsem slušný,nedavno jsem si s přítelkyní koupil roční pernamentku do ZOO a chodíme se tam procházet a koukat na zvířátka :)

Zvířátka já také rád:) Na závěr, chtěl bys něco vzkázat fanouškům?

Choďte na koncerty a bavte se!

Lord.Alex


25.1.2012   Rubrika: Články   |   Komentářů: 3   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,8
jde to 1,8
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s Degim

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Cliches
Cliches - 26.1.2012 12:12

to Fritoll: Skinhead Times byl jen projekt. Slovo skinhead není žádnou přítěží,žádný schovávačky.

 
Fritoll
Fritoll - 26.1.2012 8:00

Ještě by mě zajímalo proč se kapela Skinhead Tmes přejmenovala na Saints and Sinners? Že by tajemné a zatracované slovo Skinhed bylo přítěží kapele?

 
Zorro
Zorro - 25.1.2012 21:19

Dobrý, díky :)