Rozhovor: Spínací špendlík

Rozhovor: Spínací špendlíkZdravím všechny návštěvníky těchto stránek. Po krátké odmlce vám přináším další rozhovor, a to s kapelou, která si během svého působení na punkové scéně vybudovala dostatečně pevnou pozici a vryla se do povědomí mnoha punx. Tentokráte jsem při svém poněkud nelogickém putování z východních Čech přes Prahu, Slezsko a následně Moravu nečekaně docestoval do Čech severních. Psal se rok 1998, kdy došlo k rozpadu legendární mostecké formace Malomocnost prázdnoty. Po nějakém čase se však její dva původní členové scházejí a rozhodnuti pokračovat ve svém „rebelství“ zakládají zcela nové hudební uskupení. Stalo se tak roku 2001. Kapela má po několika personálních změnách, kdy z původní sestavy setrval jediný člen, zpěvák, k dnešnímu dni na kontě již tři hudební počiny, z nichž ten poslední je jakési výběrové album z oněch prvních dvou. Milí čtenáři, rád mezi námi dnes vítám punkrockovou skupinu Spínací špendlík.


Karlos: Ahoj chlapi. Jak už bývá u mě zvykem, první otázka se i teď bude týkat politické situace v naší zemi. Co říkáte na současné dění u nás? Tipoval bych, že vás moc chladnými nenechává. Nebo se mýlím?


Petr ANK: Pro mě, jelikož jsem část svého života zasvětil boji proti komoušům a totalitě, je dnešní situace děsivá a k nasrání. Zásluhou pana Havla se zde nikomu po listopadu 89 nic nestalo a dnešní politická situace je toho důsledkem. Dneska všichni kradou a je jedno, jaká strana je u moci. Prostě dnešní politické garnituře jde o to, naslibovat nemožné, oblbnout masy a pak si nahrabat. Nic víc. Všechny bych je nechal zavřít do vězení. V Číně by je všechny popravili.


Mišák: :-D Myslíš tu frašku tady?? To nemá cenu komentovat. Snad jen celou vládu vyměnit za stádo prasat a krys. Možná by to bylo lepší.


Filda: Co k tomu dodat? Rozčarování, deziluze... je toho dost, co mě napadá...

 

sp1

Karlos: Nasranost z vašich songů přímo čiší. A texty - klobouk dolů, pánové! I když čtenáři z úvodu vědí, že jste prošli několika personálními změnami, přesto se zeptám: Kdo má (měl) na skladbách největší zásluhu? Na poslední desce jsem si nemohl nevšimnout poděkování Petru B. Výškovickému. Spolupracujete nějakou formou i nadále? Jste otevřeni i jiným autorům?


Petr ANK: Na texty a skladby musí hlavně odpovědět Filda. O personálních změnách něco dodat mohu. Zrovna nyní máme dva nové kytaristy na výpomoc od kapely Pixla z Oseka, protože náš kytarista Paříž si skoro amputoval prst na levé ruce a bude několik týdnů mimo hru. Jak to bude s jeho hraním dál, se uvidí, až se vše zahojí. Zatím se pilně zkouší a samo i hraje, jak to jde. Každý koncert to je lepší a na dvě kytary jsme čekali dost dlouho.


Mišák: Tak starý skladby jsou už dány starou sestavou a nové jsou dávány dohromady všemi členy. Každý si vždy něco dodá a něco z toho nakonec vyleze :-D. Texty jsou Fildova záležitost. Krom jedné od P.B.V..


Filda: Myslím, že je tu fůra lidí, kteří se umí vyjádřit mnohem líp než my, ale děkujeme :-). Na hudbě se v prvních fázích Špendlíku, tj. od roku 2001 - 2005, podíleli hlavně první kytarista Kari a druhý kytarista Pepr, který napsal i pár textů. Teď to necháváme plynout a každý vždycky přijde s nějakým nápadem, který mu pak ostatní zdrbnou :-))). S Péťou Výškovickým bych já osobně velmi rád dlouhodoběji spolupracoval, protože jeho básnické střevo mě vždycky fascinovalo, ať už šlo o jeho texty v Aqva silentia nebo i v jeho jiných publikacích. Uvidíme, co se z toho vyvrbí.


Karlos: Otázka především na Fildu, protože je v grupě nejdéle. Název Spínací špendlík, čí to byl nápad?


Filda: Myslím, že můj...je to takové celkem banální. My jsme vůbec nečekali, že budeme hrát takhle dlouho (podle nejoptimističtějších teorií jsme si dávali tak 3 koncerty) a zkoušeli jsme bez názvu. Pak, když se blížil první koncert, uvědomili jsme si, že potřebujeme nějaký název, tak jsem tehdy řekl jen: Napiš na plakát Spínací špendlík, to nosí každý punkáč a taková blbost, dát si ho do názvu kapely, ještě nikoho nenapadla :-).

 

sp2

Karlos: V úvodu jsme se dále dozvěděli, že fungujete od roku 2001. Když začnu počítat a počítá se mi to opravdu hezky, tak dojdu ke krásnému výsledku a to, že letos je tomu přesně deset let od vašeho založení. Chystáte něco výjimečného pro vaše věrné fandy, oslavu v podobě turné či jiné překvapení?


Petr ANK: Snad nějaký extra koncert, ale to se ještě uvidí. Špendlíci jdou svojí cestou vpřed krok za krokem.


Mišák: Asi něco vytvoříme. Spíš ale jen nějaký speciál koncert. Teď je to trošku složitější díky novým kytaristům. Musíme je především naučit celý set a pak začneme přemýšlet o nějakém tom výročním koncertu.


Filda: Neřeším výročí. Myslím, že jsou k ničemu. Nějak jsme to s klukama ještě neřešili…


Karlos: Máte na kontě tři desky. První s názvem Vítej do Mostu, obsahující dvanáct songů, vyšla hned následující rok po vašem vzniku. Druhé, nesoucí název Báječný svět a přinášející deset válů, se pak punková scéna dočkala o dva roky později. Poté následovala dlouhá šestiletá pauza, na jejímž konci vyšlo ono výběrové album se zajímavým titulem Dva v jednom, jež je plné nově a rychleji nahraných osvědčených pecek a navíc obohacené o pět zcela nových. Osobně jej vnímám jako dostatečný impuls k tomu, že se Spínacím špendlíkem mohu v budoucnu počítat, což mě velice těší. Chlapi, chystáte pomalu zbrusu nový hudební počin? Na co se můžeme těšit?


Petr ANK: Je to tak trochu problém. CD se dneska neprodávají a tak si kapely musí našetřit na studio a pak i na výrobek CD, hlavně obal je docela drahá záležitost. Dva v jednom jsme udělali jako definitivní tečku za prvním a druhým albem. Chtěli jsme si ty skladby opravdu slušně nahrát. Materiál na nové album je tak z 50-ti procent hotov, takže ještě nějakou dobu budeme ladit a vytvářet nové věci, abychom si mohli objednat studio. Nemyslím si, že by do vánoc mohlo něco nového vzniknout.


Mišák: Máme pár věcí hotových pro další desku, ale všechno se teď hodně zaseklo zraněním kytaristy Paříže. Proto nyní nebudeme chvíli tvořit společně, ale uděláme si takový základy a až bude sestava kompletní, vlítneme na to a doděláme komplet repertoár na novou desku. Jak ale již Petr řekl, letos s tím moc nepočítáme. Spíš by to mohlo být milé překvapení pro fans po novém roce :-).


Karlos: U vašeho posledního díla ještě chvíli zůstanu. Vyšlo pod hlavičkou ANK a sám Petr Rúžička se na tomto rozhovoru podílí. Kdy vlastně začala ona spolupráce s ním a jak k ní vůbec došlo?


Filda: Ježíš, kdy to bylo? Ty jo, to bych nesměl mít v hlavě tak nasráno, ale myslím, že zjara roku 2008? (Péťo, kdyžtak mě oprav). Petr tehdy končil s SPSkama, tak se nás ujal, čímž se podle mě pustil asi do největšího dobrodružství svého života a já bych na to, kór v situaci, která tehdy v kapele byla (totální rozklad a nefunkčnost), nevsadil ani pětník. Tak snad toho teď nelituje :-). Nebo aspoň né moc :-))))))).


Mišák: Já přišel do rozjetého vlaku. Hledal jsem nějaké uplatnění v zajeté kapele a Petr se mi ozval s nabídkou hraní u Špendlíků. Kurva, kdybych to býval věděl, tak bych sem nechodil :-). Ne, dělám si samozřejmě srandu. Kapela je rozjetá dobře a i přes občasný zápřah je to paráda :-).


Petr ANK: To nechám na kapele, ať si to napíše podle svých pocitů. Já je viděl několikrát během roku 2007 a Filda mně připadal jako skvělý frontman.


Karlos: Takže spokojenost na obou stranách, tak to má být :-). Když opomenu poslední týdny, které uplynuly od onoho zranění Paříže, tak jste v poslední době koncertovali jedna radost a to po celé republice i mimo ní. Zahráli jste si s bandami, jakými jsou např. The Restarts nebo G.B.H. Chystáte se letos do zahraničí? S jakými zajímavými kapelami stanete v nejbližší době na jednom pódiu?


Petr ANK: Snažíme se dostat do většího podvědomí starších punks, mladí nás znají a fandí nám, ale punkové hnutí je momentálně dost roztříštěné a úbytek mladých punks je značný. Je podstatně menší nárůst nových mladých lidí. V červnu se chystáme do Francie a stále se snažíme o prosazení na scéně v Německu. Na léto nebudeme mít moc velkých kapel, ale jména jako Exploited nebo Tagada Jones v našem kalendáři najdete. Určitě se najde i menší cizí kapela, která naše fanoušky brzy mile překvapí.


Mišák: Tak hraní s legendami PUNX, G.B.H., U.K. SUBS, The Vibrators, The Restarts nebo The Exploited nás samozřejmě těší. Za to díky manažerovi. Sami bychom si takové akce asi nevychytali. Určitě nás ale těší zahrát si i s méně známými kapelami z ciziny a z Čech.

 

sp3

Karlos: Se kterými smečkami rádi vystupujete a se kterými byste si zahráli rádi a doposavaď se vám to třeba ještě nepodařilo, jsou takové?


Petr ANK: Není naším cílem se předvádět, specialně s nějakou větší kapelou. Rádi si zahrajeme se kteroukoli kapelou, která má smysl. Poslední rok spolupracujeme s Vision Days, Kohoutama a Odpadem.


Mišák: Určitě rádi hrajeme, jak už Petr řekl, s Vision days, Kohoutama a V.H.S.. Jsou to takové naše spřátelené kapely. A s kým bych si rád zahrál? Asi s kapelami, se kterými jsme ještě nehráli :-))).


Karlos: Když už jsem tu nakousl ta hojná vystoupení, zeptám se takto: Máte raději kluby, kulturáky, malé festiválky nebo velké festivaly? Na která místa se vyloženě těšíte a na která naopak ani moc ne? Kam si vás letos mohou vaši příznivci přijet poslechnout?


Petr ANK: O to, kde hrajeme a jak to bude vypadat, se starám osobně a skoro výhradně pouze já. Baví nás festivaly a otázkou je, jestli je lepší menší akce, kde si nás poslechne jako headlinera několik stovek fanoušků a jsme tam skoro za hlavní kapelu anebo monstr festival, kde si sice zahrajeme na obrovské scéně a čumí na nás třeba 10 000 lidí, ale nic jim to neříká, prostě tam jsou. Třeba ale také ano, vidí nás spousta nových posluchačů a někoho to nejspíš osloví.


Mišák: Mě osobně baví víc akce venku, fesťáky. Je to mnohem zajímavější než kluby. Samozřejmě jsou i kluby, kde mě to strašně baví, třeba GoGo ve Znojmě :-). Jinak letos máme výborné festivaly jako třeba Brněnec, Pod parou, Punkáči děťom atd.


Filda: Všechno má svoje kouzlo, nemůžu říct vyloženě tak ani tak, rum chutná všude stejně :-).


Karlos: Je nějaká skladba ve vašem repertoáru, o které byste mohli říci, že ji hrajete nejraději?

Mišák: Mám pocit, že se možná shodneme, ale pro mě je to zrovna jedna nová, kterou jsme chvíli hráli a teď bohužel zatím nehrajeme, ale již brzy opět budeme :-).


Karlos: Prezentujete se jako tři z Mostu a jeden z Krupky :-). Jak byste zhodnotili scénu ve vašem okolí? Nedaleko leží Teplice, jedna z kolébek punku u nás. Co koncerty, jejich návštěvnost, žije to tam stále?


Mišák: Nevím, jestli je to tou prošlou krizí, ale lidí poslední dobou na punk chodí míň a míň. A není to jen na severu. Snad se punková scéna brzy vzchopí!!!


Karlos: Jakou muziku posloucháte ve volném čase vy sami?


Petr ANK: Já poslouchám široké spektrum hudby. Rád si třeba najdu i novou kapelu, která mě zaujme, bohužel je jich poměrně málo.


Mišák: Já nejraději streetpunk a tak okolo. Nepohrdnu ani dobrým HC.


Filda: Shodnu se s Petrem. Mám taky celkem široký záběr hudby, kterou můžu poslouchat.


Karlos: Máte jako kapela nějaký hudební vzor?


Filda: Vzor ani tak ne. Spíše nás baví sledovat tu fůru inspirativních lidí, kteří tuhle rozvrzanou punkovou káru smontovali a teď si ji předávají a táhnou světem navzdory všemu a všem.


Karlos: Kdo z vás nese břímě kapelního řidiče?


Petr ANK: Tady jsem z 90-ti procent řidičem já. Pouze na delších přejezdech se střídáme, což je pro mě příjemná změna narozdíl třeba od SPS, kde jsem musel skoro vše odřídit sám.


Karlos: Jakým pohoštěním při svých muzicírováních nikdy nepohrdnete? Je třeba někdo z vás vegetarián?


Mišák: Pivo :-). No a k zakousnutí třeba zelenou a pro Fildu Chivase v Regálu :-).


Filda: Jedině CHIVAS V REGÁLU!!!!!! Náš bývalý bubeník Kouty byl vegetarián, jinak myslím, že už z nás není nikdo.


Karlos: Chivase v regálu ;-)?


Filda: Chivas Regal je stará skotská whiska :-D.

 

sp4


Karlos: Pro tebe tu mám, Fildo, ještě jednu speciální otázečku. Hodně se píše o krátkém zmrtvýchvstání Malomocnosti prázdnoty. Odehraje se několik málo koncertů a basta fidli. Čí je toto iniciativa a co za tím můžeme hledat? Vyslyšení tajných přání tisíců příznivců, touhu připomenout si "staré zlaté časy", snahu trochu si přivydělat či něco zcela jiného?


Filda: První impuls přišel od Zvířáka (kytarista MP), kterému bylo před vánocemi 33 let a chtěl na svojí oslavě mít všechny kapely, ve kterých kdy hrál, takže to byl dost srandovní koncert, protože vedle Malomocnosti tam třeba byl i jazz a byla sranda pozorovat jazzové fajnšmekry, jak nechápavě zírají na záplavu punkáčů, nebo jak nebozí punkáči nechápou, co to před a po Malomocných vlastně hraje :-). Každopádně letité spory, co jsme spolu měli, nějak vyšuměly a dost nás ty staré kraviny zase bavilo hrát, tak jsme se domluvili, že si uděláme takové hezké prázdniny, kde si odpočineme od svých domovských kapel (krom mě, já se Špendlíku nezbavím nikde :-))) a pak se v klidu a míru rozejdeme do svých domovů :-).


Karlos: Je nějaká banda na české či slovenské punkové scéně, která vás třeba poslední dobou hodně překvapila? Existuje naopak taková, která vás něčím zklamala, že se jí třeba něco vyloženě nepovedlo?


Petr ANK: Pro mě jich je docela dost, tedy těch „nových“ jako jsou Vision Days , VHS , Trest smrti a třeba Odpad ze Slovenska...


Mišák: Já nevím proč, ale poslední dobou mě hrozně baví kamarádi, V.H.S. z Krkonoš!! Hlavně teda ty společné mejdany a chlastačky :-D. Ty mě překvapují pořád :-D. Pak ještě Normals?! z Práglu. A to, co mě zklamalo, o tom mluvit nebudu, třeba se to časem vyvrbí v něco lepšího…


Filda: Jednoznačně VHS!!!! Velmi zábavná nenucená kapela, co programově nevytváří žádná klišé a přesto má co říct. Jedni z velkých punkových hrdinů u nás.


Karlos: Mnoho kapel v současnosti vydává nejrůznější DVD z koncertů a vůbec shrnující jejich dosavadní činnost. Chystáte něco podobného?


Petr ANK: Snad bychom měli nějaký materiál smontovat a dát na kolečko.


Karlos: Plánujete s novým albem třeba i natočení videoklipu?


Petr ANK: Chceme se pokusit o několik klipů. Třeba k písni O rodičích a dětech a plno nápadů máme i na jiné skladby.


Mišák: Rádi bychom, jen ty finance. Sponzore, kde jsi ??? :-))))


Karlos: Co byste vzkázali všem vašim fandům a vůbec celé punkové scéně?


Petr ANK: Chci vzkázat jednak starším punks, aby se nebáli nových kapel a chodili si občas poslechnout novou krev. Stále dochází na ty koncerty svých legend a nechápu, jak mohou třeba 40x za jeden kalendářní rok poslouchat stejnou kapelu. Mladým bych chtěl vzkázat, aby se punku nebáli a nechali se alespoň na několik let unést tou svobodou, která z něho pramení.


Mišák: Pařte, pařte, pařte a choďte na koncerty!!!!!


Filda: Punk‘s not MED!!!!!! Vytrvejte a držte se!!!!


Karlos: Děkuji za rozhovor a přeji vám mnoho dalších energických vystoupení a také aby si vás lidi brzy zařadili mezi velikány z vašeho okolí, jakými byli F.P.B. nebo jimiž stále jsou, také několikráte pozměnění, Šanov 1 :-)).


Petr ANK: Díky za přáni a za to, že jsi jmenoval dvě kapely, u kterých jsem stál ve svých počátcích a někdy i koncích. Budeme rádi, když se dostaneme v návštěvnosti na koncertech na nějaký vyšší post. Je vždycky příjemné, když máte na koncertech relativně plno.

 

 

Spínací špendlík na Bandzone


Karlos


16.5.2011   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 7   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,1
jde to 2,1
 

Diskuse ke článku - Rozhovor: Spínací špendlík

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Sanovak
Sanovak - 16.5.2011 20:30

Skunx-sorac dnes te zklamu,ted sem prisel ze zahrady celej den sem makal,a ty si zas nebyl v sobotu,akce na hvezde a bozaku,stihl sem oba dva koncerty :-P

 
Karlos
Karlos - 16.5.2011 19:16

Děkuji za slova chválysmajlik - 1

 
AndyČB
AndyČB - 16.5.2011 19:05

Hezkej rozhovor, jako vždy smajlik - 1smajlik - 5

 
Karlos
Karlos - 16.5.2011 15:37

Sanovak: P.B.V. složil text k songu "O rodičích a dětech"smajlik - 1

 
Medvěd
Medvěd - 16.5.2011 13:11

Pěkný!!!smajlik - 10

 
Skunx
Skunx - 16.5.2011 12:49

Šanováku pěkně si to vystihnul a když už jsme u toho, že se setkávaj jenom ty už starší a věrný páky, tak dneska na Božáku čus :)

 
Sanovak
Sanovak - 16.5.2011 0:49

Dik karlosi za dobrej rozhovor
Jinak k ty scene tady(v TP)-stary dou jednou za uherak na akci,a mlady se tady na punk vysrali a z kazdyho je tezkej systemak s falesnejma dredama :-p
Sou tu akorat rozhadany party co si chtej rozbijet drzky,to je vo hovne uz tady...
a musim si rejpnout,vic se me libili Cd v puvodni kvalite nez dva v jednom,bylo to takovy syrovejsi ,ale to uz je o vkusu .-)

a jeste by me zajimalo kterej song slozil P.B.V.