Pokec s Kejklou z Mad Pigs

Pokec s Kejlou z Mad Pigs

mrtvola ©: Vy jste fakt hustí magoři. Nějak mi pořád nedochází, jak mohlo v Brnálu vzniknout něco podobného. Vypadl jsem z něho před revolucí a měl jsem o něm dodnes představu, že to je taková provinční díra, něco jako Vídeň. Takže, co mi řekneš o současné brněnské scéně?

Kejkla: Já se na ní pohybuju teprve desátým rokem, takže třeba srovnání z devatesátých let nemám možnost, ale co můžu posoudit, je to, že je tady teď pár aktivních lidí, kteří se snaží na maximum tahat sem kapely, dělat různý sympatický aktivity a v podstatě to drží při životě. Asi bych vyzvednul "United Crusties", co se točí kolem kapely See you In Hell, Jirzova "Loser Crew" a moje "Friday Night Kids", které jsou součástí kámoši Bery a Mišák. Ted jsem otevřel punk shop VOLTAGE, což tady chybělo, protože lidi neměli moc možnost koupit si kde muziku, ziny, oblečení, nebo něco, co chtějí. Do budoucna to plánujeme spojit s punk barem, aby to prostě fungovalo jako správný místo, kde se punx můžou potkávat, pokecat a vyměnit si informace, tak to má být a není to tady.

Kapel je tady taky dost, ale bohužel moc nových není, takže se teď dění točí jen okolo těch jmen, který už tu pár let jsou: SEE YOU IN HELL, RISPOSTA, FESTA DESPERATO, THE INTRUDERSS, ZEMĚŽLUČ, V DOBĚ MORU....  Většinou kapely hrubšího zrna, ale rozhodně mají co říct a muzika má sílu. Před nedávnem vyšla kompilace "Spalte Brno na prach", která zachytila dění v určitém období, a určitě to je pěkný obrázek o tom, jak to tady víceméně funguje...

mrtvola ©: Jako, ještě před pár lety, když jsme začali s Bármym ze Vzoru 60 přes net řešit, že zase něco uděláme, tak jsem byl přesvědčený o tom, že pořád máme na to nahrát pořádný punkový nářez první české ligy. Ty vole, nějak se to zaseklo, nedokončili jsme to, ale při poslechu vaší desky mi došlo, jak jsem se kurevsky spletl. Hustě mě sere (jsem totiž starý ješita), že ty naše velké snahy ve studiu vedle vašeho soundu zní jak dechovka. Ty staré české kapely, jako třeba byla ta naše, jsou vedle vás už fakt jiný svět. A dokonce i všichni ti Visáči (poslední deska se mi zdá dost limonáda), Zóna, Sestry a já nevím co, prostě ta stará garda.... Respekt a tak, ale co si budem vykládat, hasnoucí punková energie, textově banální, žádný starý dobrý Iggy Pop, který dodnes jede jak o život. No a pak tady vedle toho máme kapely styl V.O.H., Degradace, Nežfaleš, Thalidomide, PNS, Risposta a další, jako, je jich celkem dost... Co si o tom myslíš, kde se ztratil ten náboj původního česko-slovenského punku?

Kejkla: V jedné diskuzi nás někdo nadsadil nad HNF... S tím nemohu souhlasit. Za prvé z respektu k HNF a za další se nedá srovnávat muzika HNF s náma, protože doba se na muzice jasně podepisuje. My teď můžeme hrát na lepší apec(celá kapela Marshall apec atd...), nejsme tak poznamenaní komunismem atd... nechci ať to vyzní nadřazeně, ale od začátku Mad Pigs byli ovlivnění kapelama z jiných zemí jako Švédsko, Japonsko (první nahrávka MAD PIGS vyšla právě tam), USA apod. Mám velký respekt ke kapelám jako HNF, VZOR 60, ZEMĚŽLUČ a pár dalších, ale je jiná doba a jiné možnosti. My každý posloucháme jinou muziku, ale v závěru nás spojuje právě ten drajv a energie, které by měly v muzice být. Dalším faktem byl i skvělý přístup Zdeňka ve Studiu SONIDOS, který nám se soundem pomohl jak nejlépe uměl, a tím tomu taky moc pomohl.

mrtvola ©: HNF, no, ti byli fakt skvělí. Docela je chápu, že už se k tomu nechtějí vracet. Stejně už je jiná doba a i ten punk je už o něčem jiném. Ale vraťme se k současnosti. Celkem často hrajete venku a dokonce i v hodně exotických oblastech. Docela by mě zajímalo, jak na tebe působilo japonské publikum a jakým způsobem žije scéna tam u nich. Dá se to vůbec srovnávat s Evropou? Mám pocit, že se jedná o úplně jinou planetu.

Kejkla: Taky jsem rád, že HNF nechali svoji mrtvolu v klidu odpočívat, jako by to měla dělat většina kapel, protože osobně já jsem velkej fanda druhé anglické punkové vlny (nebo-li UK82), a když jsem viděl "comeback" kapel jako Blood, Destructors, Partisans, Riot Squad apod, tak se mě chtělo brečet a bylo by lepší si tyhle kapely pamatovat jinak...

Co se týče publika v Japonsku, tak je dost odlišné, než třeba v Evropě nebo USA. Lidi jsou tam daleko více disciplinovaní, ale na koncertech jdou do všeho totálně na plno, kapely jsou šílené, někdy násilné a prostě tu energii, kterou vyzařují, citíš na kilometry daleko. Navíc všude je špičková a hlučná aparatura, takže koncert je velká událost. Punx jsou většinou pokovaní od hlavy až k patě a nášivky a trička, které mají na sobě, dost jasně vypovídají, odkud berou inspiraci. Anglické a švédské kapely osmdesátých let s kombinací japonské přesnosti a dravosti ti dá ten správný výsledek, proč je Japonsko tam, kde je. Image je pro ně dost důležitá, stejně jako postoj, jak punk cítí. Co je vtipný, že po konci songu nikdo netleská a jen koukají. Přídavky se dělají minimálně a after party mají svoje pravidla a přesný čas začátku a konce:-)

mrtvola ©: Jo, jinak "Spalte Brno na prach" už mi doporučila Smrt z Risposty, tak jsem si to koupil a zařadil do sbírky. Na LP lokální scény je to fakt velmi kvalitní směska, není co řešit, doporučuji všem. Jak to teď v Brně chodí? My jsme se Vzorem chlastali na Teplačce, to byla taková klasická IV. cenová skupina na Kraví hoře, občas na Rosničce v Žabovřeskách (tam na nás nakonec zavolali fízly kvůli bordelu, co tam vyvedl jeden týpek, Šovin), a v jakési knajpě, už ani nevím kde, kam chodili pařit trash metalisti a Big Boss z Rootu. Hráli jsme hlavně na Křenové, což byl taky v té době jediný klub, kde vůbec mohly hrát punkové kapely.

Kejkla: Vtipný je, že o dobách Křenky jsem slyšel jen z povídaní nebo od Šotyho. My jsme tyhle roky nezažili, i když klub na Křence se teď přesunul do sklepních prostor stejné budovy a změnil název na "Boro", my většinou hrajeme na Yachtu, což je skvělá punková díra na okraji Brna, kde se dějí ty nejvíc divoký akce, co můžeš v Brně najít (Varukers, Monster Squad, La Fraction, Systematic Death, Discharge, Crude a desítky dalších zásadních kapel, co do Brna závitaly). Na první pohled to je fakt "dirty" místo, ale parametrama, ozvučením a feelingem je to nejlepší, co Brno má. Pak jsou dobrý koncerty na Melodce, kde provozáky dělají Máša a Gala z MAD PIGS, nebo větší kocerty (Varukers, Casualties, Unseen...), děláme na Favále. To bych řekl, že jsou 3 zásadní místa, kde se dají dělat dobrý koncerty a potkáš tam lidi, kteří jedou stejnou muziky a styl.

mrtvola ©: No jo, to je normální, punk je dnes už taková hudba pro důchodce :-))) V Brně jsem už nebyl přes dvacet let, takže vůbec nevím, jak se to tam změnilo. Někdy se tam ale určitě ještě podívám, alespoň na to slavné žulové péro, co se vám tam pod Špilberkem šplhá k nebesům, no a určitě do Yachtu. A jaké je v Japonsku pivo? Kdysi jsem si koupil tady v supermarketu nějaký plecháč, prý nejlepší japonské pivo. Pak jsem se na to podíval pozorněji a bylo to balené do plechovek v Británii a vařené v Plzni.

Kejkla: Asahi, Kirin, Saporo? To jsou nejznámější značky v Japonsku a taky jsem slyšel, že chmel je z Evropy, ale jestli se to i vaří v Česku, hmmm zajímavý. Zrovna poslouchám LP STALIN...Stop The Jap, takže ta debata o Japonsku je ideální. Pivo mě tam chutnalo, ale víc jsem pil teplé saké a místní whisky + nějakou limonádu, které měla obsah 8% alkoholu, takže po pár plechovkách jsi byl v jiným světě:-) Docela úspěšně jsme do místních lili naši slivovici, ale oni prostě moc nevydrží, takže jsme je vždycky přepili a byla sranda:-)

 

mad pigs

 

mrtvola ©: No jo, to bylo právě to Asahi beer, se po něm podívám, jestli ho náhodou ještě někde neseženu. Mně to nejdřív donesl kámoš z práce jako takovou pivní specialitu, tak jsem se pak docela zasmál. Všiml jsem si, že jste dost změnili styl. Mám pocit, že dříve jste zněli jako fůra jiných punkových kapel. Prostě dobří, ale nic zvláštního. Zato teď hrajete tak, jak u nás nikdo v punku nehraje, nebo jsem zatím nikoho podobného neslyšel. Jak vás vůbec napadl ten posun k metalu, to přišlo tak nějak samo s novým kytaristou, nebo se jednalo o záměr někoho z kapely?

Kejkla: Začínali jsme hrát, když nám bylo 16 a seznamovali se s nástrojema a celkovým hraním muziky. V té době jsme byli silně ovlivněni Casualties, Virus, Unseen, ale i starší školou jako Black Uniforms, Anti-Cimex, Varukers, Chaos UK a tuny dalších, což jsou všechno skvělý kapely, a my prostě chtěli znít stejně. Dnes je všechno jinak. Tyhle kapely samozřejmě pořád uznáváme a posloucháme, ale změnila se sestava a my celkově hrajeme tak, jak to cítíme, takže si tvoříme svůj vlastní zvuk, což je dobře. Je nás v kapele pět a každý posloucháme trošku odlišnou hudbu, takže výsledek pak zní tak, jak zní. Není to účelové, ale je to tak jak zrovna cítíme.

mrtvola ©: Už jste hráli pár koncertů s novým repertoárem, nedávno jste vydali desku. Docela by mě zajímalo, jak se na ten nový lifting dívají vaši fanoušci a co si o tom myslí metaláči? Začali vás brát a objevují se na vašich koncertech, nebo je na to ještě brzy? Ptám se proto, že v těch starých dobách za totáče byly v Brně ty dvě scény odělené a moc se neprolínaly. Metaláči byli vesměs lepší muzikanti a na punks se dívali jako spíš na takové amatérské břinkaly. Jako, pařili jsme třeba v jedné hospodě, ale hudebně se každý držel toho svého. Došlo od té doby k nějakému posunu?

Kejkla: My ted dlouho pořádně v Česku nehráli, takže mám zatím jen feedback ze zahraničí a ten je pozitivní, protože celkově se mně zdá, že lidi teď více skousávají ten tvrdší styl. V lednu a únoru se chystáme na turné po Česku, takže budeme mít možnost vidět, jak lidi naši novou tvorbu vezmou a snad se bude deska líbit i dalším lidem. Co se týče kombinování metalu a punku, tak konkrétně v Brně to poslední roky není žádná novinka, protože hodně kapel co se motá kolem Yachtu a United Crusties svůj styl takto míchají. Takže nemám možnost posoudit, jak by reagovalo čistě metalové publikum, protože pro ně jsme nikdy nehráli. Ale tady u nás je běžnější věc a v podstatě mě vyhovuje hrát s tvrdšíma kapelama, takže pohoda. Vždycky jsem miloval DISCHARGE, BROKEN BONES nebo již zmiňované BLACK UNIFORMS a tam to vždycky bylo.

mrtvola ©: Jo, ale ti Broken Bones a tak mlátí spíš takový docela typický hc punk a mně ten váš sound zní v těch kytarových pasážích i třeba jako Kryptor, Torr, Root, Debustrol, nebo jak se to všechno jmenuje. A to mi připadá na punkovou kapelu jako něco dost neobvyklého. Né, že bych tvrdil, že jste takový zrychlený Root, ale přesto mám pocit, že to tam v Brně svými temně-negativními vibracemi Big Boss hustě ovládá :-))) Nebo se pletu, co? Vždyť vy jste tam všichni samí Satanovi pekelníci (See You In Hell, Age OF Death, Insania, Evidence smrti.....), pak do toho ještě ten temný falický symbol, co tam najednou vyhřezl na Svoboda placu, jako, to z dálky vypadá, že je tam normální jen Šoty a jeho Zeměžluč, - - - ne? Jak to vidíš?

Kejkla: Ta ohromná socha na náměstí je fakt vtipná. Ani ten co ji navrhl, neví, jak poznat, kolik je hodin. Asi zase nějaký pěkný kšeft, kdy si někdo namastil kapsu a Brno má zase něco, z čeho se dá dělat sranda... My to ale bereme sportovně. Hele, myslím, že u nás to je fakt shoda náhod. Nikdo z nás na Debustrol, nebo Root nevyrůstal, natož, aby nás ovlivňovali. Ne, že bych si jejich práce nevážil. To naopak, ale nás to nikdy tak nebralo. Nevím, čím to je, že se v Brně soustředí taková síla hněvu a zla, ale pro muziku to má jedině dobrej vliv a rád se budu pohybovat stejných vodách, jak to je třeba v Portlandu, nebo Nagoji v Japonsku. Je fakt, že moc 77 kapel tady nemáme, což je taky škoda. Podle mě Zeměžluč taky lehce změnila styl, ale právě tím jemnějším směrem. Na škodu to vůbec není.

mrtvola ©: A jak to teď budete řešit s vízy na případnou šňůru po USA? Už kluci v kapele začali sekat dobrotu a myslíš, že byste se tam mohli konečně dostat, nebo je to pořád zabité? To jste ve zkušebně vyráběli nějakou bombu pro Al Kajdu? Nebo co se vlastně stalo, není-li to tajemství?

Kejkla: Nabídku do USA stále máme a určitě toho jednou využijime. Plánujeme to tak za dva roky. Ted už nejsou víza, takže je to jiná situace, navíc už máme zkušenosti, jak se na letišti chovat, aby jsi ty případný problémy eliminoval hned ze startu. Nikomu by se nechtělo vracet se z USA zpátky, jak se to stalo kámošům z japonské kapely DSB!!!

A co se stalo? Bylo to v době, kdy jsi musel o víza žádat na americké ambásádě v Praze. Každej z nás tam jel, ale jen já a bývalej bubeník jsme víza dostali. Zbytku řekli, že nejsou žádání a nashledanou. Je to šílený, protože Monster Squad nám napsali zvací dopisy a vše jsme měli, jen jsme se jim asi nehodili do krámu... Nejhorší asi bylo to sledovat na interentu. Potvrzený koncerty v Texasu, na Floridě apod a pak, jak se to ruší...

mrtvola ©: Ty vole, tak z toho by mi taky určitě hustě jeblo. Co jsi momentálně objevil za novou desku, která tě dostala? Jaká knížka a film tě v poslední době oslovily?

Kejkla: Jsem vášnivej sběratel KBD desek ze 70-80 let, takže jsem po dlouhé době dostal maxi singl LIGOTAGE - Crime and Passion, což je kapela B. Bondage z dob, kdy nehrála s Vice Squad, a výborná power-pop deska STARJETS - God bless...LP. Jinak na turné mě v Srbsku dostala kapela VOX POPULI - nasraný, silně uštěkaný anarchopunk - doporučuju!

Na knížku jsem v poslední době neměl čas, ale hodně se teď dívám na HALLOWEEN 1-2, který je remakem od Roba Zombieho! Taky vřele doporučuju!

mrtvola ©: Na závěr, no, nehodíš k dobru nějakou slizkou příhodu z japonských after party? Nějakou hromadu odporných drbů a tak. To víš, my jsme na punk.cz taková banda úchyláků :-))) No nic, ať se vám daří, dík za pokec, hodně podařených koncertů a spokojených fans.

Kejkla: Japonsko je jedna velká story, ale asi vtipná byla návstěva japonskýho sex-shopu, kam jsme opilí došli a ptali se prodavače po pořádným japonským pornu. Chvíli se cukal a pak nás vzal do druhýho patra, což vypadalo spíš jak sklad, a tam byly snafy - což jsou reálný nahrávky znásilnění, mlácení žen, sex se zvířaty apod... dost nechutná věc to vidět na živo... Otočili jsme se a šli pryč, když v tom se Máša ptá, co je v té výloze. A prodavač: "To je umělá vagína a pro evropská muž moc malá, Asian size. SORRY!" Hahaha. To je Japonsko!

Díky za rozhovor a na koncertě ahoj! UP THE PUNX


15.12.2010   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 27   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3
 

Diskuse ke článku - Pokec s Kejklou z Mad Pigs

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-27
Adélka
Adélka - 28.12.2010 14:47

Pak Martino taky kšeftuje s náckamasmajlik - 20

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 21.12.2010 16:09

:) Starjets a Ligotage, pan Kejkla ma zda se dobry vkus :))))

 
Kripl
Kripl - 17.12.2010 12:16

plusminus: To máš pravdu, pěkně udržujou tu punkovou scenu. Jsou to frajeřismajlik - 10smajlik - 10

 
plusminus
plusminus - 16.12.2010 22:46

hudba mad pigs je dobra, poradaj koncerty,kejkla vede voltage atd. velkej respekt k nim tady v tom...

 
Karlos
Karlos - 16.12.2010 19:34

medvěd: přesně to "vy vole" mě taky napadlosmajlik - 10

 
Kripl
Kripl - 16.12.2010 19:02

Parádní rozhovor Mrtvolo smajlik - 5
Aspon jsem se ve skole nenudilsmajlik - 1

 
Medvěd
Medvěd - 16.12.2010 18:20

Karlos: Nebo mu říkej "Vy vole",to snad pobere.smajlik - 5

 
Medvěd
Medvěd - 16.12.2010 5:12

mrtvola ©: Co jinýho s tebou,jedině prdel :-))))))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 15.12.2010 23:59

Karlos: mám tomu tedy rozumět tak, že si ze mne tak trochu tropíš legraci? No to je opravdu velmi nehorázné smajlik - 10 smajlik - 14

 
Karlos
Karlos - 15.12.2010 23:22

mrtvola: no jak jinak?smajlik - 10

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-27