The Vibrators - rozhovor s baskytaristou Petem

The Vibrators - rozhovor s baskytaristou Petem

Myslím, že není třeba nějak zvlášť představovat londýnskou punkovou kapelu The Vibrators. Kapelu, která už od roku 1976 nepřetržitě koncertuje (ročně okolo 120 koncertů) a stále vydává desky jako na běžícím pásu a drží si své fanoušky na celém světě... A proto taky ihned přejdu k rozhovoru, který mi tentokrát poskytl jejich současný baskytarista Pete.

Ahoj Pete, jak se máš? Nedávno jste hráli opět v České republice. Asi tady hrajete rádi co? Jste tady už jako doma:)

Ahoj Rudee! Mám se fajn, díky. Jasně, v Česku jsme hráli na punkovém festivalu blízko Prahy. Skvělá zábava, stejně jako vždy, když hrajeme v České republice. Vždycky se ve vaši zemi cítím jako doma. Trochu mi to připomíná moji rodnou zem, Finsko. Lidé jsou přátelští a milují pivo a hlavně punk rock je u vás stále naživu.

Všiml jsem si, že Knox už zase hraje na kytaru, Nigel už s vámi hrát nebude?

Knoxie zase hraje a zpívá. Bohužel z finančních důvodů nemůžeme pokračovat jako čtyřčlenná kapela. Nigel s tím počítal. Nahradil Knoxe jen v období, kdy nemohl hrát.

Posledně, co jsme si spolu povídali jsi mi říkal, že na basu jsi začal hrát poté, co jsi viděl Sami Yaffu z Hanoi Rocks. Řekni, jak to s tebou bylo, v kolika letech si začal s muzikou a tak vůbec?

Jo! Hanoi Rocks mě skutečně nakopli. Zajímal jsem se o hudbu už předtím, než jsem je slyšel. Poslouchal jsem rockabilly a punk rock už někdy v letech 76-79, koupil jsem si kytaru, ale neměl jsem trpělivost se na tu zatracenou věc naučit hrát. Taky jsem trochu zpíval se svým školním projektem, ale to nebylo nic vážného. Když jsem konečně poprvé uviděl na živo Sami Yaffu s Hanoi Rocks v roce ´82, věděl jsem, že chci být jako on. Vyměnil jsem tu svou kytaru za levnou basu a začal se učit hrát. Myslím, že v patnácti jsem rozjel svoji první kapelu. Od té doby jsem hrával v několika kapelách. Párkrát to už vypadalo, že to někam dotáhnem, ale vždycky do toho něco přišlo a celé se to zhroutilo. A v tu chvíli se musíš postavit na nohy a začít to všechno znova.

Jak došlo k tomu, že týpek z Finska začne hrát na basu v jedné z nejlepších punkových skupin na světě?:)

Domnívám se, že jsem byl na správném místě ve správný čas. Přestěhoval jsem se do Londýna na konci roku 1998 s mou kapelou No Direction a skamarádili jsme se s Charlie Harperem, který mě požádal abych hrál na basu s U.K. Subs v roce 2002. Vibrators a Subs jsou věční přátelé a v létě roku 2003 se Eddie, bubeník Vibrators, zeptal Charlieho jestli nezná nějakého basáka, který by byl schopen odjet americké turné, no a on doporučil mě. Souhlasil jsem, že s nimi odjedu sedmitýdenní turné, ale potom jsem se k nim připojil natrvalo.

Vibrators vydali alba Punk - The Early Years a Garage punk, s coververzemi kapel jako Dead Boys, Ramones, MC 5 nebo třeba Sex Pistols. Čí to byl nápad a podle čeho jste vybírali skladby?

Náš label v USA se nás zeptal, jestli by jsme nechtěli nahrát nějaké naše oblíbené punkové songy. Říkali jsme si, že by to mohla být zábava. Bavilo nás to tak, že jsme se rozhodli nahrát i Garage punk.

Ani ne před rokem vyšlo zatím poslední album Vibrators - Under the Radar, myslím, že potom jste ještě vydali singl písně Turning Japanese od kapely The Vapors, jde vidět, že se nenudíte:) Chystáte už zase něco nového?

Opravdu se nenudíme, pořád něco děláme. Ale teď opravdu nevím, kdy se vrátíme do studia nahrát něco nového. Momentálně stále jezdíme tour k albu Under the radar.

Nedávno jsem se díval na záběry z vašeho skvělého DVD z koncertu v CBGB´s, jak se ti v CBGB hrálo a co říkáš na to, že už je klub zavřený?

Hrát v CBGB´s bylo kouzelné. Už jenom když lidi slyší ten název, tak si ho okamžitě spojí s punkem. Tam jsem se poprvé setkal se Sami Yaffou osobně a stali se z nás přátelé. Určitě jeden z nejlepších dnů v mém životě. Je velmi smutné, že museli klub zavřít. Strašně rád bych si tam znova zahrál.

Máš nějaký svůj oblíbený klub, místo, kde se rád vracíš a kde nejraději hraješ?

Nemám nějaký svůj zvlášť oblíbený klub. Myslím, že publikum je to, co dělá koncert jedinečným. Jsem vždycky šťastný, když vidím, že se lidi na naši muziku baví. Také proto miluji hraní v České republice. Lidé jsou tam šílení!

Druhá kapela, ve které úcinkuješ se jmenuje No Direction, jak to s ní vypadá? Nebude v budoucnu nějaká nová deska nebo už všechen čas věnuješ pouze Vibrators?

I přesto, že mě baví hrát s No Direction, nemám bohužel na to tolik času kvůli hraní s Vibrators. Ale určitě se mrkněte na náš myspace www.myspace.com/nodirectionhq.

Vyrůstal jsi ve Finsku, nyní žiješ v Londýně. Jezdíš se někdy podívat zpátky do Finska?

Do Finska se vracím minimálně jednou do roka. Mám tam spousty starých přátel, se kterýma se rád setkávám a vždy se spolu napijem.

Děkuji ti moc za rozhovor a jestli chceš něco závěrem sdělit, máš možnost!

Chci pozdravit a poděkovat všem našim kámošům v České republice za dobré chvíle a skvělé vzpomínky. Vrátíme se v roce 2011, takže doufám, že vás zase všechny uvidíme! A díky za nejlepší pivo na světě!

 

pete

Rudee


1.10.2010   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 3   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,6
jde to 1,6
 

Diskuse ke článku - The Vibrators - rozhovor s baskytaristou Petem

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
bore!ek
bore!ek - 6.10.2010 18:46

určitě líbí, jen nevim jestli Pete nášel ráno po Zbirohu hotel kde spal zbytek. Já byl totiž rád, že sem došel na parkoviště spát do auta....skvělá akce a večírek

 
Kripl
Kripl - 6.10.2010 8:28

tak to je parada kdyz se punkacum jako jsou Vibrators libi v cechach smajlik - 14

 
P.B.V.
P.B.V. - 1.10.2010 23:31

Rudee: Opravdu řekl "Strašně rád"?smajlik - 1