CHEETAH CHROME - rozhovor s kytaristou DEAD BOYS

CHEETAH CHROME - rozhovor s kytaristou DEAD BOYS

Cheetah Chrome, vlastním jménem Gene O´Connor, se narodil 17. února 1955 v Clevelandu, stát Ohio. V roce 1974 byl součástí protopunkové kapely Rocket From the Tombs, kapela ovšem neměla dlouhého trvání a v roce 1975 se rozpadla. Cheetah a bubeník Johnny Blitz spolu se zpěvákem Stivem Batorsem založili kapelu Frankenstein, krátce nato však změnili název na DEAD BOYS. Na doporučení Joeyho Ramona se přestěhovali do New Yorku, kde vystupovali v klubu CBGB a stali se součástí tehdejší newyorské scény, kterou tvořily kapely jako Ramones, Heartbreakers atd. Natočili dvě studiové alba, které ovlivnily desítky kapel na celém světě.

Po rozpadu v roce 1979 se členové rozprchli do různých projektů, Cheetah koncertoval s kapelou The Stilettos a také se svým vlastním bandem Cheetah Chrome and the Casualties (neplést s newyorskou kapelou Casualties:). Ke konci 80. let se Dead Boys dali na chvíli znovu dohromady. Hudebními magazíny byl roku 1990 zařazen mezi 100 nevlivnějších kytaristů všech dob. V roce 2003 Cheetah znovuobnovil kapelu Rocket From the Tombs a nahráli album Rocket Redux. Hostoval na albu Fuck´em All We´ve All Ready (now) won! kapely False Alarm.

V současnosti koncertuje s projektem Batusis, ve kterém hraje spolu se Sylvainem Sylvainem, slavným to kytaristou kapely New York Dolls, a v květnu jim vyšlo EP a mě jednoho dne napadlo, že bych mohl zkusit Cheetahovi napsat a zeptat se ho na pár otázek, ani jsem nečekal, že by mi odpověděl, ale bleskově odepsal zpět a s rozhovorem nadšeně souhlasil.

 

1) Právě vyšlo EP tvého projektu se Sylvainem Sylvainem BATUSIS, které mimochodem zní skvěle a je plné energie, jak k tomu všemu došlo?


S touhle myšlenkou přišel Sylvainův manažer a Frank Mauceri ze Smog Veil. Myslím, že to bylo proto, abychom se neflákali, když zrovna nejsme na turné s Dolls nebo Rocket. Jsme přátelé už 35 let, takže se nás nemuseli ptát dvakrát.


2) Jaké bylo nahrávání se Sylvainem a proč jste nahrávali zrovna v Nashvillu, kromě toho, že tam teď žiješ?


No, protože tady žiju a jsou tady nejlepší nahrávací studia a Syl žije v Atlantě, což je odsud jen 4 hodiny cesty. Buď by jsem já a Sylvain letěli do New Yorku nebo Thommy a Enzo sem. V každém případě tohle byla ta lepší volba. Taky jsem chtěl něco udělat s Kenem Coomerem, který tady žije, a tohle byl pro to projekt jak dělaný.


3) S Johnny Blitzem jste začínali v kapele Rocket from the tombs, kdy a jak jste potkali Stiva Batorse a vznikl nápad založit Dead Boys?


Stiva jsem potkal na jaře roku 1975 a okamžitě jsme se stali nejlepšími přáteli. Rocket from the tombs se už pomalu rozpadali a my se rozhodli, že až se rozpadnou, chceme začít pracovat spolu. Koncem toho léta jsme už měli položeny všechny základy, takže to byla otázka pár týdnů přejít od Rocket a udělat novou sestavu, ze které vznikli Dead Boys.


4) Dead Boys byli z Clevelandu, jak se na vás dívali lidi z New Yorku poté, co jste se tam přestěhovali?


Hodili jsme se mnohem víc do New Yorku, než do Clevelandu. Pár lidí si myslelo, že jsme vetřelci, kteří přišli jen vydělat prachy na tamnější scéně, což byla vlastně pravda. Neznali naši historii s Rocket, takže si neuvědomovali, že už se v tom nějakou dobu pohybujem. Ale to byly jen výjimky, většina nás přivítala s otevřenou náručí a s hodně lidma jsme se spřátelili. Se spousty z nich se bavím dodnes.


5) Jaký byl hlavní důvod, proč Dead Boys skončili? Někde jsem četl, že tehdy když Dead Boys vydali své druhé album We Have Come For Your Children, za váma přišel Seymour Stein (šéf Sire Records) s tím, aby jste změnili hudební styl a přejmenovali se, protože punk rock už neletěl a vaše desky už se tolik neprodávaly? Ty jsi prý byl zásadně proti tomu. Byla to jedna z příčin rozpadu kapely?


No tohle byl ten hlavní důvod, ale byly i další. Pro mě bylo nejdůležitější, že jsme ztratili tu naši mentalitu gangu, ten postoj "my proti celému světu", který nás dělal tak skvělými. Rozdělili jsme se na více částí, někteří začali pochybovat o sebe samých a o kapele, ale já nebyl jeden z nich. Myslel jsem si, že bychom měli vypadnout ze Sire records a pokračovat dál.


6) Jaké byly tvé první pocity, když jsi se dozvěděl, že Stiv Bators tragicky zahynul? Byli jste kámoši i po rozpadu Dead Boys?


Oh, nikdy jsme si nebyli blíž, než v době, kdy zahynul. Zase jsme byli na stejné vlně a doufali jsme, že opět podniknem něco společného. Moje první pocity byla prázdnota a uvnitř jsem cítil chlad.


7) Co si myslíš o punk rocku dnes, líbí se ti nějaké nové kapely?


Některé věci, co se mi líbí, slýchávám z rádia, ale nevím, kdo to hraje. Jsem, tak zaneprázdněný svou vlastní muzikou, že opravdu nemám čas na něco nového.


8) Chystáš prý autobiografii, jak tě napadla myšlenka sepsat knihu, a kdy bude na světě?


Můj přítel, který pracuje pro jedno nakladatelství mi stále říkal, že bych měl napsat knihu a nakonec mě přemluvil, abych napsal jednu krátkou kapitolu. K mému překvapení se jim to líbilo a já nakonec napsal celou knihu, což není mnohdy tak jednoduché, jak jsem si představoval, hlavně se čtyřletým synem a několika hudebními projekty. Kniha vyjde v září tady ve Státech, ale nejsem si jist jestli vyjde i v Evropě.


9) Byl jsi někdy v České republice, víš o ní něco? S Batusis máte několik koncertů v Anglii, budete hrát i jinde v Evropě?


V ČR jsem nikdy nebyl, ale vždycky jsem ji chtěl navštívit. Všichni kámoši, kteří tam byli, říkali, že je to tam skvělé. Naneštěstí jsme museli zrušit koncerty po Anglii kvůli sopce na Islandu. Doufáme, že brzy najdem náhradní termíny a domluvíme i více míst v Evropě.


10) Jaký je Cheetah Chrome dnes? Je to pořád ten samý Cheetah jako v šílených dnech Dead Boys nebo už jsi se zklidnil, žiješ zdravým životním stylem apod., jak trávíš volný čas, jestli nějaký vůbec máš?:)


No je dost překvapivé, a dokonce bych si to nemyslel, že někdy přestanu pít, kouřit a brát drogy. Ale jsem pořád stejně šílený Cheetah, když chci. Snadněji vycházím s okolím, ale neztratil jsem žádný ze svých postojů. Když mám volno, rád ho trávím cestováním s mou rodinou, milujeme výlety. Ale jinak dělám normální věci, hraju na kytaru, koukám na televizi, nasírám sousedy....


11) Moc děkuju za rozhovor. Byla to pro mě čest! Chceš vzkázat něco na závěr?


Díky moc za otázky! A vyřiď lidem v České republice, že doufám, že se brzy potkáme!

 

 

 

dbDiskografie

s Dead Boys:

Young, Loud and Snotty (1977, Sire Records)

We Have Come For Your Childersn (1979, Sire Records)


Rocket From the Tombs:

The Day the Earth Met the Rocket From the Tombs (2002)

Rocket Redux (2004)


sólové projekty a hostování:

Batusis - EP Batusis (2010)

Cheetah Chrome and Jeff Dahl - Still Wanna Die (1989)

False Alarm - Fuck´em All We´ve All Ready (now) won! (2006)

..a spousty dalšíchRudee


7.6.2010   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - CHEETAH CHROME - rozhovor s kytaristou DEAD BOYS

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.