Rozhovor s Punkiem ze Session

koncík Bruntál 2010

Čau Martine. Na úvod představ čtenářům svoji kapelu Session, ve které hraješ. Oč se vlastně jedná, jaký styl hrajete, kdo všechno kapelu tvoří, kdy jste začali, kde je vaše domácí půda a vůbec vše okolo.

Zdarec, kapela Session vznikla víceméně samovolně někdy kolem roku 2004, když jsme se scházeli na „session“ ke Kasimu, což byl náš původní kytarista. Původní náplní kapely bylo hlavně chlastat pod hlavičkou kulturní tvorby. Takhle mimoděk vzniklo několik prvních písní, které bych dneska nikomu nepřál slyšet. Časem jsme si sehnali opravdovou zkušebnu a začali fungovat jako normální kapela. Po další změně zkušebny a nalezení nového kytaristy jsme se ustálili v sestavě Martin, Radim, Mário, čili basa, kytara, bicí. A fungujeme furt.


 


Kde a kdy se konalo vaše první vystoupení?

Proběhlo 3. září 2005 v Rockové základně Mošnov v Prusích. Byli jsme z toho nejdřív vyplašení, ale už tehdy jsme zjistili, že se nám v punkové scéně bude líbit. Jde prostě primárně o to, aby byla párty a aby se dobře kalilo. To je přístup, kterej mi vyloženě vyhovuje. Už náš čtvrtej koncert jsme dělali v Přerově předkapelu E!E, ale z naší strany to bylo totální fiasko. Já jsem měl nějakej pokurvenej kábl, Kasimu padala kytara, Máriovi padaly paličky, prostě prdel.
Po změně sestavy jsme pak začali koncertovat poměrně intenzivně, hlavně na Moravě. V roce 2007 jsme zahráli na Podparou festu. Měli jsme z toho takovou radost, že jsme si ani nevzali cesťák. A pak spousta akcí v klubech, z těch poslední rád vzpomínám např na Brněnský Yacht klub, to je moje srdcovka. To byla divočina. S dobou mě ty naše koncerty baví čím dál víc, rád dělám na pódiu trochu bordel, ale kvůli zpěvu jsem připoutanej k mikráku. Důležitý je, aby přeskočila taková ta jiskra, kdy si uvědomíš, že jsi s lidma na stejné vlně a můžeme takhle pařit všichni dohromady. Mám rád, když je na koncertě živo. To se pak i Radim probere a začne řádit. V budoucnu bych se rád vydal na Slovensko a do Čech. Prostě tam, kde lidi rozuměj textům. Na tom záleží.

Jednou jsme taky hráli v Polsku, to byla taky prdel. Byla to nějaká akce placená z evropských fondů, mimo nás tam hráli celkem civilní kapely, z nás tam lidi moc nepochopili, a to si řikám, že i těm textům mohli rozumět… no možná právě proto, to nepobrali:) Aspoň, že to tam tenkrát vyhráli naši kámoši z Lightbringer.Hrajete ryze punk nebo by si to nějak přesněji specifikoval?

To je těžký. Myslim, že hrajeme punk-rock. Ale punk-rock hraje tisíce kapel a každá zní úplně jinak. Ve starých slovnících bývá punk-rock překládán jako „smetišťový rock“. A ten význam mi vyhovuje. Hrajeme punk-rock ve smyslu „Bordel-rock“.

V kapele zastáváš post basáka a hlavní zpěv. Jak to máte s texty? Píšeš si je sám nebo jsou dílem kolektivním?

Texty v drtivé vetšině píšu já. Ze stejného důvodu i zpívám. Cizí text by se mi zpíval blbě, potřebuju stoprocentně vědět, o čem to je. Ke každýmu textu jsem měl nějakej důvod nebo podnět. Takže je to občas o alkoholu, občas se mi tam přimíchá trocha politiky, někdy jsem nasranej prostě jenom tak.

Co vaše nahrávky a CD? Kolik vašich hudebních počinů, ať už demo nebo regulerních desek, spatřilo světlo světa?

První nahrávka, která se lehce rozšířila bylo demo „První punkový pokus“. Druhá a zatím poslední nahrávka se jmenuje „Pod vlivem“. No a nyní se připravujeme na další album „Večírek nikdy nekončí“. Každý to cédo je trochu jiný, ale to je prostě tím, že procházíme vývojem. Muzika je taková, jací jsme my. A my taky nejsme stejní, jací jsme byli v roce 2006.

Jaké byly tvoje muzikantské začátky? Kdy jsi začínal, jak si se k muzice dostal atd.?

Dycky jsem měl tendence něco tvořit. Už jako děcko, jsem si nahrával pičovinky na kazeťák, Jo, to byla prdel. Pak jsem normálně začal chodit do školy na kytaru, a to mě hrozně nebavilo. Učitelka mě nutila hrát nudný písničky z not, tak jsem na to sral. Získal jsem k tomu strašnej odpor. Až když jsem v pubertě začal poslouchat Offpsring, tak se něco zlomilo. Na basu jsem se učil tak dva roky u skvělého učitele. Byl to sice trochu alkáč, ale byl dobrej. Většinu z toho jsem stejně zapomněl. Já prostě věřím, že muzika se dá dělat jenom tak. Jako Ramones, chápeš. I když v tomhle jsem dost ve sporu s mým kytaristou Radimem, kterej ty noty umí přečíst a hodně si zakládá na technice. Mě to nevadí, jsem rád, že mám dobrýho kytaristu.

Takže hudbu píše Radim?
Různě. Někdy mám v hlavě hotovou píseň a s Radimem pak společně dojdeme k finální verzi, někdy přijde Radim se zajímavým riffem, ke kterýmu pak doděláme celej song. Někdy je to totální týmová práce. Takhle mi to vyhovuje. Pro mě je proces vzniku stejně důležitej jako samotnej výsledek.Máš nějaké hudební vzory, kterým by ses chtěl přiblížit?
To nevim no. Na začátku jsem chtěl být jako Offspring, to je jasný. Ale pak se Offáči trochu zkazili, tak jsem si postupně začal hledat i jinou muziku. Nejsem si ale jistej, jestli se moje hudební preference vždycky promítli do naší muziky. Od té doby jsem prošel mnoha obdobími, kdy jsem poslouchal různou muziku, namátkou třeba Rancid, Anti-flag, Ramones, Buzzcocks, ale i System of a down nebo Korn. Mário celkem stabilně poslouchá E!E a Punk floid, zatímco Radim přešel od U2, přes White stripes až po Ministry. Session je prostě kapela třech lidí. Není to tak, že bych vymyslel styl a našel si dva lidi co ho se mnou budou hrát. Jsme tam prostě tři, každej poslouchá trochu něco jiného. Hudba vzniká na zkušebně, texty píšu já, vysledek je prostě Session.

Kromě hlavního vokálu a basy zastáváš i post manažera kapely. Myslíš, že pro kapely zrovna vašeho hudebního ražení je složitější nebo v něčem jiné sehnat akci, než řekněme pro kapelu rockovou?
Punk je zajímavej tím, že generuje poměrně velký množství kapel. Vychází to ze samotné podstaty téhle filosofie. Takže sehnat koncert může být pak problém. Docela dobře fungujou výměnný koncerty. Jednoduchej princip. A občas se poštěstí zahrát i jinde, třeba na fesťáku, motosrazu, nebo někomu na narozeninách.

Co nějaká veřejná propagace kapely? Prezentace v mediích, např. rocková rádia?
Zatím jsme to tolik neřešili. Snažíme si nejdřív vytvořit nějaký fanouškovský jádro tady v regionu. Já opravdu předpokládám, že budeme hrát ještě dlouho, takže je na všechno čas. Jednoho dne se třeba opravdu zrodí hitovka.

Jsi pořadatelem letního punkového festivalu RECYKL FEST. Prozraď čtenářům, co je to za akci, jaké na ní hrávají kapely, kde se koná, popřípadě zkus lidi nějak navnadit, aby se osobně na festival přišli podívat.
V úplných začátcích kapely, kdy jsme měli za sebou pár koncertů a byli jsme z toho hrozně nadšení, nás začalo frustrovat, že zase tolik nehrajeme. A nejlepší řešení, jaký mě tehdy napadlo, bylo udělat si vlastní akci, kde bychom zahráli a mohli tam pozvat naše spřátelené kapely. A tak vznikl Recykl fest. První ročník byl absolutně DIY (Do it yourself) a stejně jsme si tam ani nezahráli, protože to tehdy rozehnala bouřka. Další pak byly čím dál kvalitnější. Na třetí ročník jsme přivedli do Olomouce punkovou klasiku Anti-nowhere league, loni starou anglickou kapelu London. Ovšem ani jednou se mi to nezdařilo utáhnout finančně. Postupně jsem do toho nasypal svoje prachy, takže letos si dávám pauzu. Navíc píšu dvě diplomky ve škole, trocha volna mi prospěje. To si nikdo nedokáže představit, jaká je s tím práce.Působí někdo z kapely i jinde než v Session?
Radim dělá kromě Sessionu i na svém vedlejším projektu „Jack Herrer“, kde hrajou dvě kytary a bicí skladby od Mozarta, Vivaldiho a tak. A momentálně taky hraje na basu u Lightbringer. Mário hraje jen v Session, ale kromě toho tráví dost času fotbalem a hokejem. Já momentálně hraju taky pouze v Session, neboť studentský projekt „Ztělesněná zoufalost“ byl ukončen. Uvidíme, co se naskytne v budoucnu. Mám jeden nápad, ale nechtěl bych to zakřiknout.

Co tvůj volný čas? Jak ho trávíš? Nějaké koníčky nebo tak?
Zbožňuju volný čas! Velmi rád se flákám a tím zaplňuji většinu volného času. Spoustu času sdílím s přítelkyní, ale kromě toho mě baví další věci. Hraju v ochotnickém divadle, v budoucnu se možná pokusím i něco napsat a režírovat, v létě hraju tenis, v zimě lyžuju, s přáteli si rád zahraju poker, rád zajdu na zajímavej koncert, večírky s přáteli.Dostaví se u tebe tréma před akcí nebo zvládáš vše v pohodě?
Všechno v pohodě.

Kde si můžou posluchači najít vaši tvorbu a nějaké vaše webové stránky? Připoj klidně i kontakt pro potencionální pořadatele, kteří by měli zájem o váš koncert.
Všechny odkazuju na www.bandzone.cz/session Tenhle portál je prostě vynikající projekt, kde se setkávají kapely a jejich fanoušci, takže fungujeme tam.  A potenciální pořadatel může psát na martin.smida@seznam.cz Hrajem za cesťák a pivo. a nejnovější novinkou je, že máme zbrusu nový web: http://session.webnode.cz/

Díky za rozhovor.Autor článku: Radek Vojtek

Punkrác Tráva


29.3.2010   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 2   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,9
jde to 1,9
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s Punkiem ze Session

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
punkie
punkie - 29.3.2010 10:42

neda se ... udělám pár menších akcí , ale recykl letos nedávám... třeba za rok :-)

 
hajkros
hajkros - 29.3.2010 10:31

kurva to sem vůbec netušil že recykl nebudw tj velká škoda