Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku.

Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku., 25.12.2009muzikou začínal už jako teenager školou povinný a za více než dvě dekády prošel nejednou kapelou. Tou poslední je Jablko znetvořené lidským faktorem (JZLF), s kterou zvěčnil na kompaktní disk několik alb, a i proto se těší oblibě nejen lokální úrovně. Jako už tradičně, v pátek 25. prosince, tedy na Hod Boží vánoční, vystoupí se svým bandem, tentokrát bez vstupného, v píseckém Papíráku. Petr Toman (36) patří mezi hudebně protřelé, názorově však vpravdě neotřelé figury.

Sám jsi začínal už na střední škole v kapele Funus Band, která po nadějném startu přerušila svoje aktivity. V poslední době ale byla už zase občas vidět a slyšet.

Funus Band vznikl dokonce ke konci školy základní. Podnikli jsme pár vzpomínkových koncertů k 20. výročí vzniku a etapu punkovou ukončili. Nemůžeme přece skoro ve čtyřiceti letech hrát písně, které jsme složili mezi třináctým a šestnáctým rokem. Momentálně jsme obnovili gothic – punk – popovou verzi Funus Bandu, se kterou jsme vystupovali těsně po "sametové výměně koryt“ a měli s ní asi největší úspěch. Divadlo Pod Čarou nám dokonce letos za tento projekt udělilo cenu poroty za splnění úkolů odznaku "Julia Fučíka". Tehdy jsme hráli muziku nadčasovou, jejíž čas se právě dočasil.. Jinak jsem vždycky miloval celou manchesterskou scénu. Není proto s odivem, že ve fotbale fandím samozřejmě United.

Pojďme zpátky k JZLF – máte raději jablka v pevném, nebo tekutém skupenství?

Obojí. Jablko znetvořené lidským faktorem je inteligentní překlad výrazu „podělanej, hnusnej svět“. A je to venku!

Vaše poslední CD nese název Skapunková deska roku 2008. Jde o cenu oficiální anebo pouze o tah na kupujícího?

Nejdříve jsme dali cédéčko k recenzi renomovaným hudebním časopisům. Lehce jsme  "mázli“ jejich editory, a proto máme tak kladné recenze. Uznávám, že když se o té desce všude dobře píše dobře, je to podezřelé. Ale prodali jsme zhruba dva a půl tisíce nosičů. Trumfli jsme v prodeji i bulvární stálici Ivetu Bartošovou a jiné hvězdy. Je však neodiskutovatelnou pravdou, že OSA Petra Jandy nám žádnou cenu nepředala a asi nikdy nepředá. České hudební ceny jsou na můj vkus až příliš "přeXindlovány".

Ačkoliv se cédéčko dostalo na světlo světa přes poměrně renomované alternativní vydavatelství, není myslím tajemstvím, že jej distribuujete víceméně za symbolickou cenu. To není moc ekonomicky povzbudivá vizitka pro formace vašeho typu.

Naopak. JZLF je nekomerční kapela, tudíž na tom nevydělává. A proto se ta cédéčka tak dobře prodávají. Deska nás vyšla v nákladech na šest korun za jeden kus. Nabízíme jí přes internet i na koncertech za třicet korun. S prodejem , cenou i distribucí jsme takhle velmi spokojeni. To platí i pro sledovanost na hudebním serveru Bandzone. Lidi prostě milují levno.

Tvrdíte o sobě, že jste skupina hrající ska – punk. Jako byste si nemohli vybrat mezi „klasickým“ punkrockem pro skalní a módním skáčkem, které se těší oblibě hlavně mladších.

Na koncerty chodí stále více dívek. Tuším, že i na Bandzone máme poměr v jasný prospěch fanynek. Ty chtějí tančit, a tak jim k tomu hrajeme. Zamračený, drsný, potetovaný a předem znechucený rocker, který stojí u vchodu, pomlouvá kapelu, zvuk a prostě všechny a všechno, nás zkrátka nebaví.

Když už jsme zmínili mládež, jak se dívá frontman rockových JZLF na sílící vlivy jiných hudebních a životních stylů, hlavně pak hip-hopu?

Rap (původní název pro hip-hop, pozn. autora) jsem poslouchal už v minulém režimu. A líbí se mi pořád. Nějakou dobu jsem působil v hiphopový partě Hýždě Hlemýždě. Jde o protest dnešní mládeže.

Jablko hraje pravidelně na první svátek vánoční v některém z píseckých klubů. Proč jste si vlastně vybrali tenhle termín?

 V pátek to bude už náš patnáctý koncert ve vánočním čase. Kdysi v tento den v Písku pravidelně hrávali BonPari (bývalá kapela z Příbrami, pozn. autora) Těch se tady bohužel už nedočkáme. My držíme maximálně dva koncerty do měsíce, víc si vzhledem k pracovní vytíženosti nemůžeme dovolit. Už teď alternuje v JZLF asi devět hudebníků, a to není dobře. V příštím roce chceme určitě zase prezentovat Funus Band. Budeme temní.

Zdroj: Písecké Postřehy

Pavel Král


23.12.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 29   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku.

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-29
Fritoll
Fritoll - 7.1.2010 17:19

Bodza: čoveče beru že sem to asi přehnal. Sice mě ta kapela nijak nebere ani stim jejich humorem se nějak neztotožňuju ale uznávám hudebně je to dobré. Nejsem sice na jejich vlně ale beru že sem to přehnal stim odsuzovánim za to že posílaj CD za poštovný. V jejich případě je to asi vážně myšleno jinak něž jsem si původně myslel. A tímto se tu kapele omlouvám!

 
bodza
bodza - 7.1.2010 15:56

Fritoll: trochu nadhledu čoveče, kdybys ho nepostrádal (alespoň v tomhle případě), jistě bys pochopil, že ska věci od týhle kapely jsou od textu po muziku předevšim sranda (kterou naopak marně hledám v některejch textech tebou zmiňovanýho Tleskače). A nazývat ´JZLF módním skáčkem.... skáčková je slabá třetina týhle desky, zbytek punk, hc, koketérie s alternativou (poslední vály). Krom toho ta kapela hraje asi 15 let, lidem v ní je počítám tak kolem 35, takže silně pochybuju o tom, že rozesílat cd zdarma je v jejich případě potřeba podbízet se. Jinak to, že až jednou přestanou hrát, po nich jak ty říkáš, neštěkne ani pes, se opravdu může stát. To se totiž stává mnoha opravdovejm kapelám, který hrajou relativně netuctovou muziku. Ale nic ve zlým, mysli si co chceš. Já jen, že některý tvoje moudra, jsou podle mě trochu mimo.

 
Fritoll
Fritoll - 6.1.2010 22:24

Bodza: tak o věku to uplně neni. A když je to podle někoho dobrý tak mu to neberu. Jen sem řek svuj názor na to jak ta kapela dopadne. Ale třeba se pletu že...
Ale texty o tom jak někdo nemá rád svýho psa... sou vážně na urovnismajlik - 23

 
bodza
bodza - 2.1.2010 0:43

Hm hoši... tuhke kapelu znám. Ta deska za 30 kč o který je řeč, je dobrá. Texty a některý postupy jsou plný ironie. Ale to zřejmě nikdo z vás nepostřehl. Nazýváte nekomerční přístup podbízením a kluka kterýmu se to líbí se snažíte ztrapňovat jen proto, že je ještě puboš. Jste parta znalců. A kdyby mě někdo chtěl osočit oblíbeným stylem "kolik ti je, že pindáš", tak vězte že je mi 31 v punku jedu vod 13ti a na Kritický sem byl poprvý v '92:-)

 
chrpa
chrpa - 29.12.2009 16:27

neptej se a tahnismajlik - 1

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 29.12.2009 7:04

zeptej se taty, pak mlčsmajlik - 1

 
chrpa
chrpa - 28.12.2009 12:15

novi: zeptej se mamy,pak mluvsmajlik - 1

 
novi
novi - 28.12.2009 12:00

ano chrpo! nikdo mi nerozumí a nikdo mě nemá rád!smajlik - 2

 
chrpa
chrpa - 28.12.2009 4:34

novi: nikdo te nechape???
vitej v klubusmajlik - 1

 
novi
novi - 27.12.2009 20:51

jinak ty rybičky neposlouchám, zkoušel jsem jestli jste na takové inteligenční výši jako já, jestli to pochopíte..to je jedno..

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-29